Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Hormoniniai kontraceptikai – visai kaip vitaminai?(2)

Zita Voitiulevičiūtė | 2011-09-25 19:20:42

Šiandien pasaulyje minima Kontracepcijos diena. Jos išvakarėse Kaune buvo surengtas per 500 dalyvių subūręs seminaras „Klinikiniai kontracepcijos aspektai“. Klausantis seminaro pranešėjų galėjo kilti mintis, kad kontraceptikai – praktiškai vitaminai, kurių būtų kvaila nevartoti kiekvienai šiuolaikiškai moteriai. Vis dėlto tai yra preparatas, kurį išrašo gydytojas. Kontracepcijos dienos proga grįžkime prie amžinos diskusijos – tai kaip vis dėlto yra: hormoninė kontracepcija - nuodai ar vitaminai?

Kontraceptikų „gėrybės“

„Hormoninės kontracepcijos sukūrimas, sakyčiau, yra vienas didžiausių XX a. pasiekimų medicinoje ir socialinėje sferoje”, – gražių žodžių hormoniniams kontraceptikams negailėjo medicinos mokslų daktarė andrologė Birutė Žilaitienė.

„Jie teigiamai veikia ir moters bendrą sveikatą. Moterys, vartojančios hormonines kontracepcijos tabletes, labai gerai atrodo“, – per spaudos konferenciją pasakė Lietuvos kontraceptologų draugijos prezidentė, medicinos mokslų daktarė Virginija Vanagienė.

Konferencijos organizatorių nuotr.

Šie argumentai sunkiai pasiduoda moteriškai kritikai. Juk kiekviena nori sėkmingo ir aktyvaus gyvenimo, o kur dar ilgiau išliekantis jaunatviškumas, gera išvaizda?

Panacėja?

„Pastebėta, kad moterų, vartojančių hormoninės kontracepcijos priemones, sergamumas vėžiu yra mažesnis, negu buvo manyta anksčiau“, – itin jautrią temą palietė Europos kontracepcijos ir reprodukcinės sveikatos draugijos vadovas profesorius Johannes Bitzer.

Jis teigė, kad moterys, kurios naudoja hormoninę kontracepciją, yra gerai apsaugotos nuo tam tikrų vėžio rūšių, ir išvardijo bent keturias iš jų, tarp kurių paminėtas ir plaučių vėžys. Tačiau gydytojas pridūrė, kad statistiškai tai dar nėra visiškai aišku.

„Bet jeigu kalbame apie moterims sukeliamas vėžio problemas, tai balansas tarp jų ir hormoninės kontracepcijos yra pozityvus“, – apibendrino J. Bitzer.

J. Bitzer. Konferencijos organizatorių nuotr.

Net skeptikui sunku atsilaikyti – vadinasi, net jeigu moteris negyvena seksualinio gyvenimo, jai verta vartoti hormonines kontraceptines priemones, nes taip ji sumažins vėžio riziką?

„Niekas taip nesakė“, – per pokalbį su žiniasklaidos atstovais nusijuokė medikai, bet ir vienareikšmiškai neatsakė į klausimą: vis dėlto geriau vartoti hormonines kontraceptines priemones, ar ne.

Modernios kontracepcijos naudojimo augimas – džiugina?

 Kontraceptologijos specialistai ypač džiaugėsi, kad Lietuvoje (ir Europoje)  modernios kontracepcijos naudojimas auga.

V. Vanagienė atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje moterų požiūris į hormoninę kontracepciją per 20 metų labai pasikeitė. Esą pradžioje, pradėjus ją populiarinti, moterys nenoriai ją naudojo, nes turėjo daug baimių. Gydytoja kaip labiausiai paplitusias įvardijo baimę priaugti svorio, susirgti vėžiu, baimę, kad padidės plaukuotumas, o nutraukusios tablečių vartojimą moterys negalės iškart pastoti arba kad pagimdys apsigimusį naujagimį.

„Šiandien moterų požiūris yra kardinaliai pasikeitęs ir tai, be abejonės, yra mūsų visų, gydytojų, labai didelis darbas“, – kalbėjo gydytoja.

V. Vanagienės pateiktais duomenimis, Lietuvoje hormonines kontraceptines tabletes geria 72 proc. moterų, vartojančių kontraceptines priemones.

Profesionalai, susidūrę su įvairiais skeptikų argumentais, yra nenuginkluojami pašnekovai. Todėl bandymas kabintis prie to, jog nėra ko džiaugtis, kad moterys vis aktyviau vartoja chemikalus, paverčiamas niekais – juk dirbtinių abortų per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo perpus.

„Šiuolaikiniais duomenimis, jaunoms moterims, kurios daugumoje yra sveikos, kontraindikacijų dėl hormoninės kontracepcijos kaip ir nėra“, – sakė B. Žilaitienė.

Ne saldainiai, bet...

Tad kodėl vis dėlto reikia recepto šiems preparatams, jeigu jie tokie geri ir niekam nekenkia?

Europos kontracepcijos ir reprodukcinės sveikatos draugijos generalinė sekretorė, gydytoja iš Serbijos, dr. Katarina Sedlecky ir tam turėjo atsakymą: „Tai – ne saldainiai, bet nepasakyčiau, kad kontraceptinės tabletės, žiedas ar pleistras yra vaistai, medikamentai. Tai nėra kas nors tokio, kas yra nenatūralu moteriai. Ir kartais, kai naudojami reguliariai, apsaugo nuo kitų ligų.“

Ji taip pat pridūrė, kad medikai mano, jog nėra taip reikšminga diskutuoti apie visuomenėje vis dar gyvuojančias baimes, susijusias su modernia kontracepcija, nes moters sveikatos srityje yra daug kitų problemų. Taip pat per konferenciją ne kartą pabrėžta, kad kai kurių ginekologinių problemų gydymas neįsivaizduojamas be kontraceptinių tablečių.

O receptas esą reikalingas tam, kad moterys apsilankytų pas gydytoją, kuris įvertinų jų sveikatą ir nuspręstų, kad joms yra saugu naudoti tokius preparatus.

„Jauna moteris nėra net spaudimo pasimatavusi, o tą reikėtų padaryti paskiriant kontraceptiką”, – sakė B. Žilaitienė.

Beje, iš Suomijos atvykęs vienas iš seminaro pranešėjų D. Apter savo pranešime „Ginekologų vaidmuo modernios kontracepcijos skatinime“ sakė, kad medikai skirdami kontraceptinius preparatus pacientėms turėtų pamatuoti kraujo spaudimą, atsižvelgti į jos svorį ir atlikti chlamidijų testą.

Verslas su asmenine nauda gydytojams?

D. Apter savo pranešime ginekologus, skleidžiančius žinias apie kontraceptines priemones, įvardijo kaip nuomonių lyderius, nors jų vaidmuo skatinant hormoninės kontracepcijos naudojimą neturi „žinių monopolio“. Mat kai kuriose šalyse šiuos preparatus išrašo ne tik gydytojai ginekologai.

„Tačiau jų patarimo klauso kolegos, į juos atsižvelgia ir žiniasklaida, tad jie turi būti puikiai informuoti“, - savo pranešime apie ginekologų įtaką skatinant moderniąją kontracepciją kalbėjo D. Apter.

Konferencijos organizatorių nuotr.

Farmacininkų skatinamos gydytojų žinios – erdvė privatiems interesams pasireikšti. Per spaudos konferenciją medikų prašyta atsakyti į skeptikų argumentą, kad kontracepcijos propagavimas yra verslas, į kurį gydytojai yra įsivėlę dėl privačių interesų.

„Farmacijos pramonė – taip pat viena iš verslo rūšių. Be pinigų nėra medicinos progreso, neįmanoma sukurti jokio preparato. Vieno naujo preparato sukūrimas kainuoja apie milijardą eurų. Bet kuris preparatas turi duoti pelno. Bet kad gydytojai daro iš to kokį nors verslą – tai absoliučiai nepagrįsti kaltinimai”, – apie

kontracepcijos propagavimo, farmacijos ir verslo santykius kalbėjo B. Žilaitienė.

O K. Sadlecky pridūrė, kad kontraceptinės tabletės nekontroliuoja gimstamumo – jos padeda planuoti laiką, kada pora nori susilaukti vaikų, ir vaikų skaičių šeimoje. „O tai yra viena iš žmogaus teisių, – sakė gydytoja. – Žinoma, neįmanomas kontracepcijos tobulėjimas be farmacijos kompanijų. Ir jos investuoja daug.”

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų