Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Gydytoja rezidentė Eglė Jankuvienė: „Žaviuosi gydytojais, kuriems svetimas susireikšminimas"(1)

Genovaitė Privedienė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-05-11 00:02:57

Ko reikia Lietuvos gydytojui, kad jis neemigruotų? Koks turėtų būti prioritetinis klausimas gerinant sveikatos priežiūrą? Kuo patraukli rezidentūra Klaipėdoje? Kas palaiko jaunąją gydytoją? Jūsų dėmesiui - pokalbis su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto dermatovenerologijos gydytoja rezidente Egle Jankuviene, kuri jau antrus metus praktikuojuosi Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje, Odos ir venerinių ligų skyriuje.

Eglė Jankuvienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Kodėl rezidentūrai rinkotės Klaipėdos miestą?

Dėl šeimyninių aplinkybių. Vyras, baigęs rezidentūrą, įsidarbino Klaipėdoje. Planavome čia grįžti. Juolab čia užaugau. Netrukus sulaukėme šeimos pagausėjimo. Tad teko pasinaudoti galimybe rezidentūros ciklų dalį, kiek oficialiai leidžia universitetas, atlikti LSMU patvirtintoje rezidentūros bazėje - Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje.

Džiaugiuosi, kad taip susiklostė aplinkybės. Man, kaip augančiai gydytojai, darbas Klaipėdoje pranoko lūkesčius. Čia dėl gydytojų trūkumo turiu daugiau pacientų, tenka didesnė atsakomybės dalis. Esi priversta didesniais tempais skaityti specialybės literatūrą. Didelę dokumentų tvarkymo dalį perima slaugytojos. Tikiu, kad tai man padeda dar greičiau tobulėti.

Ar baiminotės pradėdama gydytojos darbą savarankiškai, be priežiūros? Kas labiausiai įsiminė iš pirmų darbo dienų?

Nesibaiminau. Vyresni kolegos bei vadovas yra itin pedagogiški, geranoriškai pataria esant neaiškiai situacijai. Kiekvieną rytą su klinikos vadovu vizituojame stacionarizuotus pacientus, aptariame tyrimų bei gydymo taktiką. Pasidaliname darbais.

Po pirmų darbo dienų įsiminė tai, jog Klaipėdoje, jos rajone odos ligomis serga labai daug žmonių. Dermatologų poreikis čia yra milžiniškas. Dažnai ligos yra užleistos. Reikalingas visuomenės švietimas apie odos, linkusios į susirgimus, priežiūrą.

Kuo jums patraukli ir kuo nepatraukli gydytojo profesija?

Tai ne tik atsakinga sritis, kaip ir daugelis specialybių, bet man ji labai įdomi. Įdomu stebėti, kaip galima valdyti organizme vykstančius pokyčius. Vieniems tas pats vaistas padeda, kitam - ne. Tada analizuoji. Kiekvienas atvejis unikalus.

Nepatraukli? Tiesa pasakius, niekada apie tai negalvojau. Šiuo metu stebiu valstybinių institucijų pastangas optimizuoti dokumentacijos procesus pasitelkiant informacines technologijas. Tikiu, tai sumažins perteklinę rašytinę dokumentaciją ir turėsime daugiau laiko tiesioginiam darbui su ligoniu. Žingsnis po žingsnio gal nebeliks medicinoje trūkumų, dėl kurių medicina galėtų atrodyti nepatraukliai.

Koks yra jūsų gydytojo idealas? O kokia nenorėtumėte būti?

Profesionalus, kolegiškas, pasižymintis aukštu emociniu intelektu, gerbiantis aplinkinius, pozityvus, diplomatiškas, visuomeniškas, turintis hobių, visapusiškai išprusęs - toks man yra įdomus gydytojas, arba gydytojas idealas. Žaviuosi tokiais gydytojais, kuriems susireikšminimo jausmas yra svetimas. Mano mamos (šeimos gydytojos Birutės Jankuvienės – Aut. past.) man įskiepyta vertinti visą komandą, kuri dirba kartu su tavimi, nepriklausomai, kokioje grandyje dirba. Ir sanitarė, ir slaugytoja, ir gydytojas - visi dirbame bendram tikslui ir nesame vieni už kitus pranašesni. Tikiuosi šio suvokimo niekada neprarasti.

Ar galvojate apie darbą užsienyje? Ar jūsų bendrakursiai planuoja palikti Lietuvą?

Nesvarstau tokios galimybės. Matau daug galimybių Lietuvoje. Taip, yra kolegų jaunųjų gydytojų, išvažiavusių svetur. Gerbiu tokį jų pasirinkimą. Nevertinu to kaip tėvynės išdavystės. Užsienis taip pat gali pasiūlyti didelių tobulėjimo galimybių. Tikiu, šie gydytojai grįš į Lietuvą ir atveš dar inovatyvesnį matymą sveikatos sistemoje, kurio mums labai reikia.

Eglė Jankuvienė (antra iš kairės) su kolegomis iš Klaipėdos. Algirdo Kubaičio nuotr.

Kaip manote, ką reiktų keisti, kad jaunieji gydytojai neemigruotų?

Gydytojas turi būti nepervargęs, motyvuotas, jaustis oriai, turėti laisvalaikį ir jį leisti kokybiškai. Kai gydytojai galės sau leisti dirbti viename darbe ir visa tai turėti, jie neemigruos. Esu tuo įsitikinusi. Nuo to geriau būtų tiek gydytojams, tiek ir pacientams. Visuomenės palaikymas taip pat būtų gerai.

Kaip manote, kaip pritraukti jaunus gydytojus į provinciją? Ar pritartumėte „priverstiniam“ jų įdarbinimui ten keleriems metams?

Visa tai man skamba kiek neadekvačiai. Tiek „priverstinis“, tiek „keleriems metams“. Ne tokie jauni baigiame studijas. Reikia planuoti ir šeimas, ir būstus. Aš labiau palaikau idėją, jog rezidentūros metu gydytojas rezidentas pasinaudotų galimybe išvažiuoti į regionus ir ten praleistų rezidentūros dalį. Tokiu atveju labai pasitarnautų rezidentūros reformoje minimos rezidento įgytos etapinės kompetencijos. Tai būtų labai racionalus ir reikalingas sprendimas.

Dabar rezidentas gauna minimalų atlyginimą ir stipendiją. Nors tai gana maža suma, tačiau po rezidentūros atlyginimas gali dar sumažėti. Kaip tai vertinate?

Manau, laiko klausimas, kada iš esmės bus sprendžiama ši problema. Tiesiog reikia priimti sprendimą, kad ir koks jis sunkus bebūtų, ir gydytojų atlyginimus laikyti prioritetiniu klausimu.

Ar susidūrėte su pacientų noru atsilyginti už paslaugą pinigais? Kaip manote, kodėl tai vyksta? Kaip tai vertinate?

Džiaugiuosi, kad neteko. Būtų labai nemalonu.

Jei būtumėte sveikatos apsaugos ministrė, kokias permainas pirmiausia inicijuotumėte?

Pirmiausia palaikau jau esančias permainas dėl nemotyvuotų vaistų kainų. Taip pat, atsižvelgiant j šių laikų tyrimų brangumą ir kiek kainuoja vieno paciento gydymas, finansavimas yra ženkliai per mažas. Prioritetu laikyčiau profilaktines programas, būtina skatinti žmonių sąmoningumą dėl ligų profilaktikos. Svarbus supratimas, jog gydytojas yra tik gydytojas, kuris gali paskirti gydymą nuo jau esančios ligos, o visų svarbiausia stengtis pačiam žmogui vengti rizikos veiksnių. Kartais jau būna per vėlu ką nors pakeisti.

Jūsų tėveliai, vyras, brolis – gydytojai, sesuo – būsimoji gydytoja. Kai susirenkate visa šeima, ar kalbate apie mediciną? Ko tose kalbose daugiau – nusivylimo, kad ši profesija nepakankamai vertinama, ar dalijimosi gera patirtimi, džiugiomis akimirkomis?

Taip. Ir abu tėveliai, ir mes, vaikai, ir mūsų antrosios pusės - medikai. Tik vyresnioji sesuo – advokatė. Štai ir brolis po dviejų mėnesių pabaigs šeimos rezidentūrą ir su žmona, taip pat rezidente, grįš į Klaipėdą. Kai prie stalo susėda aštuoni medikai, savaime suprantama, apie ką daugiausiai kalbame. Dalinamės patirtimis, rezidentūros įspūdžiais. Kiekvieno sritis ir patirtys labai skirtingos. Vienas kitą pakonsultuojame. Jauniausioji sesutė - dar tik trečio kurso medicinos studentė. Pamokome, kai reikia, patariame. Kiekvieno akys dega tuo, ką daro. Vienas kitą įkvepiame ir laikomės vieni kitų. Matyt, todėl man ir patraukli medicina, nes nesu joje viena. Ji jungia mus visus. Todėl medicinoje jaučiuosi labai sava.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų