Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Greitosios pagalbos tarnyba Palangoje rūpinsis Klaipėda

palangostiltas.lt | 2013-02-06 14:53:10

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento panaudos pagrindais valdytos patalpos penkeriems metams perduodamos VšĮ Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stočiai (GMPS). Tiek Palangos departamento vadovas Remigijus Kirstukas, tiek Klaipėdos GMPS vyriausiasis gydytojas Rimvydas Juodviršis tikina, jog greitosios medicininės pagalbos darbą savo žinion perėmus Klaipėdai, Palangos ligoniai ne tik kad nenukentės, bet netgi pajus privalumų.

Dispečerinė
Zitos Voitiulevičiūtės nuotr.

Kreipėsi Klaipėdos GMPS

Priimtojo sprendimo tikslas – perimti iš VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės ir perduoti neatlygintinai panaudos pagrindais penkeriems metams biudžetinei įstaigai VšĮ Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stočiai 118,3 kv. m ploto patalpas, esančias Klaipėdos pl. 76, Palangoje, greitosios medicininės pagalbos dispečerinės funkcijoms ir greitosios medicininės pagalbos paslaugoms teikti bei savarankiškoms savivaldybės funkcijoms – pirminei asmens ir visuomenės sveikatos priežiūrai užtikrinti ir paramai savivaldybės gyventojų sveikatos priežiūrai vykdyti.

Priminsime, jog Taryba 2003-aisiais Jūrininkų ligoninei panaudos pagrindais buvo perdavusi ilgalaikį nekilnojamąjį turtą – ligoninės pastatą su priklausiniais. 2008-aisiais iš Jūrininkų ligoninės buvo perimta 839,10 kv. m patalpų, kurios perduotos Palangos miesto socialinių paslaugų tarnybai.

Naujasis sprendimas parengtas po to, kai šių metų sausį buvo gautas Klaipėdos GMPS raštas, kuriame prašyta suteikti stočiai patalpas, kurias Jūrininkų ligoninė naudojo greitosios pagalbos funkcijai vykdyti.

Rėmėsi SAM pasiūlymu bei įsakymais

Pažymėtina, kad Palangos miesto savivaldybės administracija šių metų sausio 3-iąją gavo Klaipėdos GPMS raštą, kuriuo prašoma suteikti stočiai panaudos pagrindais patalpas, kurias Jūrininkų ligoninė naudojo greitosios medicinos pagalbos funkcijai vykdyti. Su prašymu sutiko ir Jūrininkų ligoninė, kurios vyriausiasis gydytojas priėmė pernai gruodžio 10 d. įsakymą, jog nuo šių metų sausio 31-osios naikinamas VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento Greitosios medicinos pagalbos skyrius.

Visi minėti sprendimai bei įsakymai priimti vadovaujantis prieš porą metų sveikatos apsaugos ministro patvirtintu Greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo ir išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašu. Atitinkami jo punktai numato, jog GMP dispečerinių tarnybų funkcijas vykdo apskričių centrų GMP paslaugas teikiančios įstaigos pagal sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Taip pat turi būti užtikrinta, kad savivaldybės teritorijoje vienu metu privalo dirbti ne mažiau kaip dvi GPM brigados.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pasiūlė Klaipėdos GMPS perimti greitosios medicinos pagalbos dispečerinės funkcijų ir paslaugų teikimą Palangoje. Tam neprieštaravo ir Klaipėdos miesto savivaldybės administracija.

Lėšos – vienai brigadai, reikia dviejų

Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Palangos departamento vedėjas Remigijus Kirstukas sakė, jog visoje Lietuvoje vyksta greitosios medicinos pagalbos tarnybos restruktūrizavimas, kurio metu bus panaikintos 60 dispečerinės. GMPS stambinamos atsižvelgiant į teritorinį pasiskirstymą.

„Be to, atsižvelgiant į gegužės mėnesio sveikatos ministro įsakymą, teritorinės ligonių kasos skiria lėšų tik vienai brigadai, kuri turėtų aptarnauti 17 tūkst. gyventojų turinčią teritoriją. O kiekviena savivaldybė privalo turėti dvi brigadas. Tad šiuo atveju Palanga yra tokioje situacijoje: lėšų gautų viena brigada, privalu turėti dvi. Antrosios išlaikymas kristų ant Savivaldybė pečių“, – aiškino R. Kirstukas, priminęs, jog vasaros sezono metu kurorte dirba trys GMP brigados.

Visa ligšiolinė GMP sistema Palangoje metams kainuodavo per milijoną litų, tad labai norint galima pasiskaičiuoti, kiek Savivaldybei reikėtų lėšų, jeigu ji bandytų pati išlaikyti GMP dispečerinę bei paslaugas.

Be to, Palangai būtinai reikia naujo GMP automobilio, kuris, skaičiuojant ir visą jame reikalingą sumontuoti įrangą, kainuotų per 300 tūkst. Lt.

„Viską susumavus, daug ekonomiškiau ir patogiau perleisti visas su GMP tarnyba susijusias funkcijas Klaipėdai. Beje, žmonės liks dirbti tie patys. O palangiškiai turėtų pajusti pliusus. Vienas – planuojama, jog Palangą aptarnaus ne dvi, kaip iki šiol, o trys brigados visus metus. Kai buvo dvi, išties būdavo nerimo: jeigu viena brigada išveža į Klaipėdą sunkų ligonį, antra išvažiuoja į iškvietimą, esant trečiam ekstremaliam atvejui pagalbos prisišaukti kaip ir nebėra iš kur. Prisijungus prie Klaipėdos GMPS, esant būtinybei greitoji galės atvažiuoti iš uostamiesčio. Bet to, Palangoje esančios brigados, reikalui esant, galės važiuoti į, tarkim, Vydmantus ar Žibininkus. Iki šiol, nors šios gyvenvietės yra netoli mūsų miesto ribos, Palangos GMP medikai į iškvietimus vykti negalėdavo“, – sakė Palangos departamento vadovas.

Palanga pajus pliusus

„Sprendimas dėl Palangos GMP tarnybos perėjimo mūsų žinion nėra nei Palangos, nei mūsų pačių inicijuotas, – sakė Klaipėdos GMPS vyriausiasis gydytojas R. Juodviršis. – Jau nuo 2006-ųjų buvo pradėtos stambinti dispečerinės, be to, numatyta, jog kiekvienoje savivaldybėje būtinai turi būti dvi brigados. O nuo praėjusių metų šis nurodymas tapo privalomu“.

Pasak R. Juodviršio, palangiškiai neturėtų pajusti jokių neigiamų šio sprendimo padarinių, o pliusų būsią. „Visų pirma, lieka dirbti tos pačios brigados, kurios buvo iki šiol. Mes planuojame Palangai skirti vieną geresnį automobilį, nei iki šiol čia turėta. Dėl trečios brigados dar svarstome, tačiau bet kuriuo atveju, esant būtinybei, „dengsime“ iškvietimus savo pajėgomis, o tokiu atveju pagalba turėtų atskubėti greičiau, nei jeigu tektų laukti vienos kurios atsilaisvinančios brigados iš dviejų – juk iškart po du iškvietimus ne taip jau ir retai pasitaiko“, – vardijo Klaipėdos GMPS vadovas.

Pasak jo, pirmiausia, kaip ir buvo iki šiol, bus reaguojama į iškvietimus pačioje Palangoje. Tačiau jeigu atsitiktų taip, kad, tarkim, per porą kilometrų nuo miesto ribos pasitaikytų sudėtingų iškvietimų, į juos vyktų Palangos brigados, kurios greičiau pasiektų pagalbos reikalingus žmones, nei 25 km turintys įveikti Klaipėdos medikai.

„Apibendrinčiau taip: GMP tarnybos centralizavimas vykdomas tam, kad medikai pas pacientus atvyktų kiek įmanoma greičiau, ir kad važiuotų arčiausiai esanti budinti brigada, nepaisant jokių teritorijų ribų“, – teigė R. Juodviršis.

Livija Grajauskienė,

palangostiltas.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų