Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Gerosios bakterijos į kūdikio žarnyną patenka per motinos pieną?

vlmedicina.lt | 2013-12-27 14:59:29

Gerosios žarnyno bakterijos - laktobacilos, bifidobakterijos ir kt. stimuliuoja imuninę sistemą, padeda organizmui sintetinti kai kuriuos vitaminus ir pasisavinti biologiškai aktyvias medžiagas. Sutrikus mikroorganizmų balansui, gerųjų bakterijų vietą užima puvimo bakterijos ir kita patogeninė flora. Nustatyta, kad svarbios gerosios bakterijos iš motinos žarnyno į kūdikio virškinimo traktą patenka per motinos pieną. Nors iki šiol nėra aišku, kokiu būdu bakterijos patenka į pieną, gerųjų bakterijų populiacijos analizė, manoma, prisidės kuriant pieno mišinių formulę, geriausiai imituojančią motinos pieną.

Žindymas
© Fotolia.com

Tos pačios bifidobakterijos

Žurnale „Environmental Microbiology“ buvo paskelbti šveicarų studijos rezultatai. Mokslininkai nustatė, kad žindyvės žarnyne, jos piene ir naujagimio išmatose randamos tos pačios bifidobakterijų rūšys ir atskiri bakterijų Clostridium tipai, kurie yra svarbūs kūdikio gaubtinės žarnos veiklai. Bakterijų identiškumas patvirtintas, naudojant įvairius mikrobiologinius tyrimo metodus.

Manoma, kad motinos piene rastos bakterijos dalyvauja nustatant maistinių medžiagų balansą kūdikio žarnyne ir yra svarbios žarnyno ligų prevencijai. Normali tiek motinos, tiek kūdikio žarnyno biocenozė yra reikšminga ne tik žarnyno, bet ir visos imuninės sistemos vystymuisi.

Nors dar nėra išsiaiškinta, kokiu būdu bakterijos iš motinos žarnyno patenka į pieną, duomenys patvirtina faktą, kad žindymas kūdikiui yra tai, kas geriausia.

Tolesnė nustatytų bakterijų analizė, būdo, kuriuo bakterijos patenka į kūdikio virškinamąjį traktą, paieškos padės įvertinti, kurios bakterijų rūšys gali atlikti probiotikų vaidmenį pieno mišiniuose, kaip sukurti pieno mišinius, kurie optimaliai atkartoja natūralų motinos pieną.

Kazimieras Vitkauskas
Kazimieras Vitkauskas. Asmeninio archyvo nuotr.

Baltasis kraujas

„Be jokios abejonės, žindymas kūdikiui yra tai, kas geriausia. Žindomas kūdikis gauna patį geriausią, koks tik begali būti – pačios gamtos sukurtą ir per tūkstantmečius ištobulintą – maistą pačiu geriausiu būdu – tiesiai iš motinos krūties. Taigi – šviežią, šiltą ir... švarų. Atrodo, kad paskutinįjį šio teiginio komponentą Šveicarijos laborantai paklibino: „motinų piene radome bakterijų!“. Belieka „Nestle“ ar „HiPP“ fabrikantams į „kūdikių maistelį“ įmaišyti „gerųjų“ bakterijų ir pasiskelbti pagaliau sukūrus „motinos pienui prilygstančius“ mišinukus. Deja, sveikų moterų pieno liaukose nėra jokių (nei blogųjų, nei gerųjų) bakterijų. Ir ne dėl bakterijų šviežias motinos pienas laikomas gyvu audiniu ir vadinamas „baltuoju krauju“, - portalui VLMEDICINA.LT pakomentavo  gydytojas Kazimieras Vitkauskas, knygos „Kūdikio žindymas“ autorius.

Pirmasis desantas

„Kaip gerosios bakterijos galėtų patekti į motinos pieną? Tikriausiai jos ten turėtų atkeliauti iš mamos žarnyno kraujo keliu? Juk kito vidinio kelio nuo žarnyno iki krūtų pieno liaukų nėra. Iš tikrųjų teoriškai ir praktiškai įrodyta, jog sveikų žmonių – taigi ir sveikų žindančių moterų – kraujyje nėra ir negali būti jokių bakterijų. Kitaip išsivystytų kraujo užkrėtimas – bakteriemija. O tai jau liga. Tačiau nė vienas žmogus neužaugo su steriliu žarnynu. Bet kokios bakterijos į virškinimo traktą paprastai patenka pro burną. Į kūdikio žarnyną pirmasis gerųjų bakterijų „desantas“ taip pat dažniausiai atkeliauja pro kūdikio burną jam liečiantis su mamos kūnu. Taip gerųjų bakterijų „pradinę dozę“ gauna visi naujagimiai – ir žindomi, ir nežindomi“, - pasakojo K. Vitkauskas.

„Pakeleivingas transportas“

Gydytojo K. Vitkausko žodžiais,  yra galimybė bakterijoms patekti į kūdikio burną ir su motinos pienu, tačiau ne iš motinos krūties gelmių, o nuo nesterilios spenelio odos ar latakėlių atsivėrimo vietų, kur tokių (ir kitokių) bakterijų prieš tai galėjo patekti nuo nesterilių rankų (nebūtinai pačios mamos) ar drabužių.

„Manau, kad patekusios ant spenelio gerosios bakterijos geba nukeliauti šiek tiek į latakėlius. Juk ten yra motinos pienas –  terpė, panaši į tik motinos pienu maitinamo kūdikio žarnų turinį, kur gerosioms bakterijoms gyventi gera. O kadangi šios bakterijos yra „geros“, tai ir distaliniuose krūtų liaukų latakėliuose liguistų reiškinių nesukelia. Tada eksperimentatoriai laborantai, paėmę tyrimui pieno, ištrėkšto iš spenelio, kurio paviršius prieš tai buvo kruopščiai nuplautas ir dezinfekuotas, stebėsis ir visus garsiai stebins savo atradimu: „motinos piene yra gerųjų bakterijų!“. Tačiau tai dar ne įrodymas, jog motinos ar kūdikio žarnyno gerosioms bakterijoms identiškos bakterijos į motinos pieną (krūtų pieno liaukas) atkeliavo motinos krauju iš jos žarnyno.  Taigi iš krūties į kūdikio burną tekančiu motinos pienu bakterijos pasinaudoja tik kaip „pakeleivingu transportu““, - sakė knygos „Kūdikio žindymas autorius.

Geroms – geros, o blogoms - blogos

„Gerosioms bakterijoms išlikti ir daugintis reikia geros terpės, o blogosioms – blogos, - savo mintis išsakė gydytojas K. Vitkauskas. - Motinos pieno sudėtis skatina gerųjų bakterijų dauginimąsi ir greitą įsivyravimą naujagimio žarnyne. Taip būna todėl, kad motinos piene yra daug (pusantro karto daugiau negu karvės piene, kurio pagrindu gaminami mišinukai) pieno cukraus laktozės. Ši drauge su kitais motinos pieno angliavandeniais žindomo kūdikio storojoje žarnoje sukuria silpnai rūgščią terpę, kuri yra palanki būtent „gerosioms“ ir pražūtinga „blogosioms“ – ligas sukeliančioms - bakterijoms. Pastarosioms lengviau išlikti ir daugintis silpnai šarminėje terpėje, susidarančiai puvimu gendant blogiau pasisavinamiems karvės pieno baltymams ir riebalams“.

„Ne tik maistas, bet ir vaistas“

„Taip apie motinos pieną sakoma ne tik todėl, kad jis skatina gerųjų bakterijų vyravimą žindomo kūdikio žarnyne. Mažo kūdikio, ypač naujagimio, imunitetas dar silpnas. Jį saugo mama. Kū­di­kis ir mo­ti­na, bū­da­mi kartu, pa­pras­tai yra puo­la­mi tų pa­čių li­gų su­kė­lė­jų. Kai ma­ma įkve­pia ar­ba nu­ry­ja „blogųjų“ bak­te­ri­jų ar vi­ru­sų, jos organizme prasideda prie­šin­fek­ci­nių an­ti­kū­nų ga­my­ba. Šiais antikūnais aprūpinamas ir motinos pienas. Jokie mišinukai tokių apsauginių medžiagų neturi. „Dirbtiniame maistelyje“ niekada nebuvo ir nebus li­gų su­kė­lė­jus mik­ro­bus gau­dy­ti ir nai­kin­ti gebančių gy­vų ląs­te­lių – leukocitų ir limfocitų - kurios iš motinos kraujo vaikui perduodamos su  pienu“, - teigia K. Vitkauskas.

Plačiau apie žindymo naudą – www.zindyk.lt.

Šaltinis

Wiley. "Good bacteria arrive from mother`s gut via breast milk." Medical News Today. MediLexicon, Intl., 23 Aug. 2013. Web.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų