Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Galimi vėlyvos motinystės privalumai

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2016-05-01 00:02:39

Naujas tyrimas, publikuotas žurnale „Population and Development Review“, atskleidė, kad nors vyresnių moterų nėštumas gali būti komplikuotesnis, tačiau gali turėti ir privalumų, – rašo healthday.com.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Tyrėjai, išanalizavę 1,5 mln. suaugusių Švedijos piliečių duomenis, pastebėjo, kad tie, kuriuos pagimdė daugiau nei 30 ar 40 metų sulaukusios moterys, yra aukštesni, lieknesni ir labiau išsilavinę nei tie, kurie gimė jaunesnėms mamoms.

Žinoma, tai negarantuoja, kad vyresnėms moterims gims atletiškesni ar gabesni vaikai, tačiau tyrime išryškėja statistiškai reikšmingos sąsajos tarp šių charakteristikų.

Tyrimo autoriai pastebi, kad šiais laikais tėvais tampama vis vėliau. Pavyzdžiui, Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje pirmą kartą gimdančiųjų amžiaus vidurkis yra 30 metų. Švedijoje 2013 m. daugiau nei ketvirtadalis kūdikių gimė 35 metų ir vyresnėms moterims.

Moterys, kurios gimdo sulaukusios 40 m. ir vyresnės, rizikuoja patirti daugiau komplikacijų nei 20-metės, taip pat išauga ir genetinių sutrikimų, tokių kaip Dauno sindromas ar autizmas, rizika.

Rezultatai gauti analizuojant Švedijos piliečių, gimusių 1960-1991 metais, duomenis. Pastebėta tendencija, kad vyresnių motinų vaikai geriau mokėsi vidurinėje ir dažniau tęsdavo mokslus koledže nei vaikai, gimę jaunesnėms nei 30 metų moterims.

Netgi atskirose šeimose vaikai, gimę, kai mama buvo vyresnio amžiaus, buvo labiau išsilavinę nei jų vyresnieji broliai ar seserys. Pastebėta, kad gimusieji 45 m. ar vyresnėms moterims, studijavo vidutiniškai 1,5 metais ilgiau nei gimusieji paauglėms.

Analogiška situacija išryškėjo palyginus ūgį ir sportiškumą. Remiantis Švedijos kariuomenės šauktinių dokumentais, pastebėta, kad gimusieji vyresnėms nei 30 ar 40 metų moterims yra aukštesni ir geresnės formos.

Tyrėja M. Myrsklyla, populiacijos tyrimų laboratorijos demografinių tyrimų institute Vokietijoje direktorė (the Max Planck Institute for Demographic Research), komentavo: „Pastaruosius 20 metų daugelyje išsivysčiusių šalių daugėja išsilavinusių žmonių, taip pat pastebima, kad žmonės dabar yra aukštesni ir labiau rūpinasi savo sveikata. Taigi rezultatai gali būti paaiškinami laikmečiu“.

Nepriklausomi ekspertai taip pat sutiko, kad būtent tam tikras „laikotarpis istorijoje“ galėjo suteikti savų privalumų ar minusų – turbūt labiausiai tai atsispindi išsilavinimo galimybėse.

Mičigano universiteto žmogaus vystymosi centro (the Center for Human Growth and Development at the University of Michigan) direktorė B.Volling atkreipė dėmesį, kad šis tyrimas nėra tinkamas priimant su šeimos planavimu susijusius sprendimus: „Vyresnėms nei 40 metų moterims apskritai yra sunkiau pastoti nei dvidešimtmetėms. Mes žinome, kad vaisingumas žymiai sumažėja sulaukus 35 metų, todėl specialiai nuspręsti gimdyti dar vėliau nei tokiame amžiuje nėra tikslinga“.

„Matyt, tyrime dalyvavusios moterys pačios buvo labai geros sveikatos ir pagimdė stiprius kūdikius. Tik esant abiem iš šių sąlygų gauname teigiamus rezultatus“, – papildė ji.

Tyrėja M.Myrskyla taip pat pabrėžė: „Mes jokiu būdu neteikiame rekomendacijų, kada gimdyti ir ar apskritai turėti vaikų. Tiesiog atskleidžiame tyrime išryškėjusias tendencijas, neatmesdami galimybės, kad kai kuriuos rezultatus, pavyzdžiui, įgytą išsilavinimą, nulėmė laikotarpis, kada gyventa“.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų