Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Energiniai gėrimai: drausti ar nedrausti vaikams?

www.lrt.lt | 2014-03-14 11:03:20

„Vaikai yra nepajėgūs spręsti apie savo sveikatą. Dažnai jie nejaučia skirtumo tarp gaiviojo gėrimo ir energinio gėrimo“, – tvirtina Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovas Almantas Kranauskas ir ragina apriboti energinių gėrimų pardavimą nepilnamečiams. Jam pritaria ir šeimos gydytoja Jurgita Volčatskienė: „Aš labai palaikyčiau, kad energinių gėrimų pardavimas vaikams būtų apribotas. Tai nėra vaikiškas gėrimas. Netgi suaugusiam žmogui tai gali sukelti miokardo infarktą. Tuo labiau vaikui tai yra ganėtinai pavojinga“.

Maisto automatas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Šiuo metu niekas nedraudžia septynmečiui parduotuvėje įsigyti energinių gėrimų, tačiau, anot SAM Sveikatos stiprinimo valdybos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjo A. Kranausko, tai tik laiko klausimas. Jis tikisi, kad jau šioje Seimo pavasario sesijoje draudimas nepilnamečiams parduoti energinius gėrimus bus priimtas.

„Mes parengėme definiciją, kas yra energinis gėrimas, ją notifikavome Europos Komisijoje. Taip pat buvo notifikuotas Maisto įstatymo pakeitimo projektas, pagal kurį nepilnamečiams būtų draudžiama pardavinėti energinius gėrimus“, – pasakoja A. Kranauskas.

Pasak jo, Lietuva yra pirmoji šalis, raginanti įvesti tokį apribojimą, tačiau A. Kranauskas tikina, kad jaučiamas didžiulis pasipriešinimas ir iš pačių Seimo narių.

E. Masiulis: uždraustas vaisius yra dar skanesnis

Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis tvirtina, kad trūksta statistinių duomenų, kurie parodytų, kokias konkrečiai ligas sukelia energiniai gėrimai ir ar tikrai nuo jų išsivysto priklausomybė. Anot jo, mes dar nesame išsprendę klausimų dėl nepilnamečių alkoholio vartojimo, rūkymo. Jo manymu, šiose srityse reikėtų dėti daugiau pastangų.

„Man neteko matyti statistinių duomenų, kurie kalba apie energinių gėrimų priklausomybes, kokie yra susirgimai nuo jų. Aš tikrai esu už tai, kad vaikai sveikai augtų, valgytų sveiką maistą, bet daug kas priklauso nuo auklėjimo, nuo to, kokia yra maisto kultūra šeimoje. Jei primityviai uždrausime jiems pirkti energinius gėrimus, problemų neišspręsime. Akivaizdu, kad bus, kas jų nuperka, o uždraustas vaisius yra dar skanesnis. Jeigu yra nustatytos aiškios koreliacijos, kur tikrai sutrinka sveikata, tada reikėtų riboti, bet tų konkrečių faktų negirdžiu“, – aiškina E. Masiulis.

Didžiausia blogybė – priklausomybė?

Šeimos gydytoja J. Volčatskienė, aiškindama, kokią žalą sveikatai daro energiniai gėrimai, sako, kad juose esantis kofeinas daro didžiulę įtaką širdies kraujagyslių sistemai, smarkiai aktyviną visą širdies veiklą. „Tada širdis labai intensyviai dirba, o vaiko organizme pulsas ir taip yra pakankamai aukštas. Jei jis dar labiau kyla, tai senka visos energetinės širdies sistemos ir gali įvykti įvairiausi ritmo, deguonies pernešimo sutrikimai“, – tvirtina gydytoja.

Ji teigia, kad dėl energinių gėrimų vartojimo gali atsirasti širdies skausmai, paauglius ar suaugusiuosius gali ištikti net miokardo infarktas, vaikams gali atsirasti hiperaktyvumas.

„Kofeinas yra priklausomybę sukelianti medžiaga. Tai yra pati didžiausia blogybė, apie kurią paprastai niekas nekalba. Yra netgi tokios informacijos, kad vaikas, įpratęs jausti neadekvatų psichotropinį poveikį, gali to poveikio toliau ieškoti ir nueiti iki narkotikų“, – pabrėžia SAM atstovas A. Kranauskas. Jis tvirtina, jog yra mokslinių duomenų, kad energiniai gėrimai skatina polinkį į smurtą ir neatsakingą elgseną.

A. Kranauskas pasakoja, kad 2010 m. Higienos institutas atliko tyrimą, kuriame nustatyta, kad 10 procentų vaikų bent kartą per savaitę geria energinius gėrimus, o 3 proc. geria kiekvieną dieną.

„Pats mačiau, kaip sėdi ant suoliuko vaikai ir valgydami bandelę ją užsigeria energiniu gėrimu. Tai rodo, kad jie nesupranta, kad to gėrimo visiškai ne tokia paskirtis“, – pasakoja Sveikatos stiprinimo valdybos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas A. Kranauskas.

Jis aiškina, kad energinius gėrimus sudaro medžiagos, kurios leidžia žmogui būti fiziškai aktyviam, suteikia raumenims ištvermės. „Žmogus gali būti ne tik budrus, bet gali ir visą naktį šokti. „Tokia kompozicija yra daugiau skirta vakarėliams. Antra vartojimo tikslinė grupė – tie žmonės, kurie nori nuvyti mieguistumą. Pavyzdžiui, vairuotojai. Tai, kad energinius gėrimus vartoja vaikai, yra nukrypimas“, – pabrėžia A. Kranauskas.

Aušra Jakubonytė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų