Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Emigracija: iš odontologijos kabineto – į naujagimių slaugytojas(3)

Genovaitė Privedienė | 2011-06-16 00:01:57

Ar Lietuvos slaugytojus slegiančios problemos pažįstamos šios specialybės atstovams, dirbantiems Jungtinėje Karalystėje? Apie tai sutiko papasakoti Karališkosios Londono (The Royal London)  ligoninės Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus slaugytoja Asta Laukaitytė.

Asta Laukaitytė. Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip lietuvaitė atsidūrė Jungtinėje Karalystėje?

Mokslus baigiau Prienų „Žiburio“ gimnazijoje. Po vidurinės nebuvau tikra, kur noriu mokytis, tai nusprendžiau iš karto niekur neskubėti ir nestoti į  bet kurią profesiją. O kadangi brolis gyveno Londone,  tai su mama sutarėme,  kad išvyksiu, pabūsiu kelis mėnesius ir tada grįšiu  studijuoti. Tuoj po vidurinės, 2002 metais, išvažiavau.

Po kelių mėnesių  Jungtinėje Karalystėje gavau pasiūlymą baigti mokymus ir pradėti dirbti odontologo asistente. Grįžimą atidėjau. Mokiausi Anglijoje: iš pradžių tobulinau savo kalbėjimo įgūdžius vakarais, po to baigiau dviejų savaičių odontologo asistentės savaitgalinius kursus, kol galiausiai apsisprendžiau stoti į  universitetą ir baigti slaugytojos mokslus.

Mokslus, reikalingus registracijai, baigiau pernai vasarą. Šiuo metu dirbu visu etatu ir baigiu  bakalaurą.

Ligoninė dabar. Asmeninio archyvo nuotr.

Ar teko dirbti odontologo padėjėja?

Odontologiniame kabinete atidirbau truputį daugiau nei dvejus metus. Po to pervedė mane į registratūrą, galiausiai, kai išėjo vadybininkė, teko porą mėnesių ir jos darbą dirbti. Bet nusprendžiau keisti darbą, nes turėjau anglų kalbos kursus vakarais prie namų, o tarp namų ir darbo apie valandą kelio metro, tai nelabai suspėdavau.  Kitas odontologinis kabinetas, kuriame dirbau, buvo privatus.  Atidirbau daugiau nei dvejus metus. Išėjau, nes pradėjau slaugytojos mokslus.

Kai lankiau slaugytojos kursą, laisvadieniais trejus metus  dirbau odontologo asistente per agenturą. Čia tai populiaru: pvz., jei kas nors suserga ar išvažiuoja atostogų, paskambina į agentūrą ir gauna asistentę dienai, savaitei, keliems mėnesiams, kaip kam reikia. Tai tada teko pamatyti visokių dantistų,  ypač tarp tų, kurių paslaugos valstybės finansuojamos. Kartais, būdavo, norisi bėgti, kai pamatai, kaip dirba, nes ten viskas dėl kiekybės – nuo jos prikaluso atlyginimas. Tad kokybė kartais būdavo apgailėtina.  Prisižiūrėjusi tokio gydymo, pati lankausi tik pas tokius dantistus, kurių darbą mačiusi  ir kuriais pasitikiu.

Po 6-8 mėnesių ligoninė persikels į šį baigiamą statyti pastatą. Asmeninio archyvo nuotr.

Nors darbas nebuvo sunkus, jis man pradėjo atsibosti. O ir visada planavau stoti į universitetą. Tad atėjo laikas pokyčiams.

 Koks jūsų  darbo krūvis Karališkosios Londono  ligoninės Naujagimių intensyviosios terapijos   skyriuje?

Dirbame 150 valandų per 4 savaites, tai yra 37,5 valandos per savaitę. Dirbame pamainomis po  12, 5 valandas (1 val. pertraukai). Todėl dažniausiai tris savaites tenka dirbti po tris pamainas, vieną savaitę – keturias pamainas. Pagal reglamentą, slaugytojai turi tekti vienodai dieninių ir naktinių budėjimų, bet į tai griežtai nėra žiūrima. Dažniausiai paskiriama budėti tada, kai labiausiai tuo metu reikia.

Ar galite kai kuriuos sprendimus priimti savarankiškai, be gydytojo įsikišimo?

Galime. Iš keturių Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus  palatų viena yra slaugytojų  vadovaujama („nurse led“). Joje daugumą sprendimų priima slaugytojos, o gydytojai ateina kartą per dieną ir tada, kai yra kviečiami.

Slaugytojos yra skirstomos į skirtingus lygius („bands“), atsižvelgiant į jų išsilavinimą, patirtį, specializaciją ir t. t. Kuo aukštesnis lygis - tuo daugiau galių slaugytoja turi priimant sprendimus, nes pagal lygį skirstomos pareigos. Kiekviena pamaina turi paskirtą vadovaujančią slaugytoją („nurse in charge“). Be jos žinios niekas nevyksta. Dar yra paskirtos slaugytojos vadovauti atskiroms palatoms. Kitos slaugytojos, kurios dirba toje palatoje, iškilus klausimų  pirmiausia kreipiasi į ją.

Ar jūsų atlyginimas priklauso nuo darbo stažo, išsilavinimo ir pan?

Dirbantiesiems valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose atlyginimas skaičiuojamas atsižvelgiant į minėtą lygį  ir patirtį.

Naujai kvalifikuota slaugytoja skiriama į 5-ą lygį  ir tas lygis kyla kas 6 mėnesius nuo darbo pradžios. Bet kad pereitum, pvz., į 6 lygį, turi atitikti tam tikrus reikalavimus, kurie skirtingi kiekvienam darbui. Dažniausiai tai reikalavimas baigti tam tikrus kursus, turėti tam tikros  patirties ir pan.

Dirbantiems Londone prie atlyginimo metinės sumos pridedama tam tikra suma (apie 5000 svarų per metus), nes pragyvenimas brangesnis nei kitur.

Ar Jungtinėje Karalystėje trūksta slaugytojų?

Šiuo metu slaugytojų darbai yra karpomi, nes Parlamentas mažina finansavimą. Tad pasakyti, ar šiuo metu slaugytojų trūksta, sunku.  Mano specialybės tai kol kas neliečia, nes naujagimių intensyvioji terapija yra gana jauna profesija  ir naujagimių slaugytojų trūksta visame pasaulyje.

Kuo Jums patinka Anglijos sveikatos priežiūros sistema? Kuo nepatinka, kas, jūsų nuomone, galėtų būti  geriau organizuota?

Patinka tuo, kad galima visa reikalingą gydymą gauti nemokamai, taip pat, jog nereikia nelegaliai susimokėti gydytojui ir kitam medicinos personalui, kad atliktų savo darbą, nėra diskriminacijos.

Nepatinka tai, kad daug kur yra didelės eilės,  kurias dabar bandoma mažinti, skirtingoms ligoms nustatyti skirtingi maksimalaus laiko nuo pirmosios kreipimosi į gydytoją dienos iki pradedamo gydymo limitai. Beje, dauguma žmonių nežino, kaip sveikatos sistema čia veikia, tad užuot kreipęsi į šeimos gydytoją, kai kosti ir pakyla temperatūra,  jie išsikviečia greitąją ir atvažiuoja į priimamąjį, kur jų problema nėra prioritetas, nes jų gyvybei pavojus negresia. Tada  skundžiamasi, kad ilgai tenka laukti. Dėl to švaistomos lėšos - greitosios išsikvietimas, kad nuvežtų į  priimamąjį,  kainuoja apie 400 svarų, o dar lėšos gydymui, papildomo personalo atlyginimams...

Dabar žada mažinti biudžetą, tad  neįsivaizduoju, kuo tai baigsis. Jau dabar nemažai slaugytojų neteko darbo arba buvo pervestos į kitus dabus, nes ju etatus teko panaikinti.

 

Ar neketinate  grįžti dirbti į Lietuvą? Kodėl?

Kol kas į  Lietuvą grįžti negalvoju, o ir būtų sunkoka  ten pradėti dirbti, nes tektų perprasti kitokią sveikatos sistemą, priprasti prie kitokios aparatūros, kitokių taisyklių. O ir pasiklausius Lietuvoje dirbančių slaugytojų istorijų truputėlį baisu būtų.

Ačiū už pokalbį.

Kalbino Genovaitė Privedienė

genovaite@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų