Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Duloksetinas efektyviai gydo dažnas chemoterapijos komplikacijas

2012-08-13 01:27:10

Pykinimas ir vėmimas nebėra didžiausia problema chemoterapijos metu - šie nepageidaujami poveikiai nesunkiai kontroliuojami efektyviais medikamentais. Viena dažniausių ir varginančių komplikacijų, kurios gydymas iki šiol buvo labai problemiškas, yra kai kurių chemoterapinių vaistų sukeliama neuropatija.

Redakcijos archyvo nuotr.

Efektyvumas patvirtintas klinikiniu tyrimu

Neseniai atlikto III fazės placebu kontroliuojamo atsitiktinės imties tyrimo rezultatai suteikia vilčių, kad duloksetinas gali būti efektyvus gydant šiuos nemalonius simptomus. Tyrimo rezultatus 2012 metų ASCO kongrese pristatė Mičigano universiteto mokslininkai.

Studija, pavadinta CALGB 170601, įtraukė suaugusius pacientus, gydomus neurotoksiniais chemoterapiniais vaistais. Prieš pradedant gydymą ir jo eigoje pacientai reguliariai pildė skausmo ir kitų simptomų klausimynus, nurodydami skundų intensyvumą. Ligoniams skirtas gydymas duloksetinu pirmąją savaitę - 30 mg per dieną, vėliau keturias savaites - po 60 mg per dieną.

Tyrime dalyvavo 231 pacientas, 185 jų pabaigė tyrimą. Dažniausiai ligoniams skirtas chemoterapinis preparatas buvo oksaliplatina, nemaža dalis ligonių gavo taksanų grupės preparatus. Rezultatai parodė, kad koks bebuvo skirtas chemoterapinis vaistas, duloksetinu gydomi ligoniai nurodė kur kas ženklesnį simptomų pagerėjimą nei placebo grupės tiriamieji. Tai pirmasis vaistas, kurio efektyvumas šiai komplikacijai gydyti patvirtintas klinikiniu tyrimu.

Chemopreparatų sukelta neuropatija

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto gydytoja onkologė chemoterapeutė Laura Steponavičienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ pasakojo, kad chemoterapija yra sudėtingas gydymo metodas jau vien todėl, jog pacientui tenka susitaikyti su mintimi, kad gydymo metu jo būklė netgi ne gerės, o kurį laiką pablogės dėl patiriamų šalutinių reiškinių. „Chemoterapijos pritaikymas onkologijoje vis labiau plečiasi, skiriami nauji preparatai, didelėmis dozėmis, intensyviu režimu. Taigi, šalutiniai reiškiniai ir jų valdymas tampa svarbia problema onkologijoje, - sakė L. Steponavičienė. - Chemoterapijos sukeltas nervų sistemos pažeidimas yra labai aktuali problema, kadangi nervinės ląstelės labiau jautrios toksiniam chemopreparatų pažeidimui negu kitos organizmo ląstelės. Chemoterapijos sukelta neuropatija yra viena dažnesnių priežasčių, dėl kurios pacientai nutraukia gydymą arba gydymą tenka atidėti, kas ženkliai mažina gydymo efektyvumą. Šis šalutinis reiškinys nustatomas iki 30-40 proc. pacientų, gydomų chemoterapija“.

Gydytojos teigimu, dažniausiai periferinę polineuropatiją sukelia šie preparatai: taksanai docetakselis (nurodoma, kad neuropatiją gali sukelti iki 60 proc. pacientų, gydomų šiuo preparatu), paklitakselis, Vinka alkaloidai vinkristinas ir vinorelbinas, platinos preparatai cisplatina, oksaliplatina (iki 74 proc. šiuo vaistu gydomų pacientų). Šie preparatai skiriami  daugelio onkologinių ligų atveju (krūties, plaučių vėžio,  žarnyno, kiaušidžių navikų ir kt.). Taigi, jie skiriamai nemažai pacientų daliai.

Būdingiausi simptomai

L. Steponavičienė pasakojo, kad dažniausiai susiduriama su periferine polineuropatija (daugelio nervinių skaidulų pakenkimu galūnėse). Simptomai priklauso nuo to, koks nervas pažeistas. „Būdingiausi: skausmas, deginimo jausmas, dilgčiojimas (adatėlių badymo jausmas), raumenų spazmai, silpnumas, pusiausvyros problemos, apsunkinta eisena, jautrumo praradimas, sumažėję ar išnykę refleksai, padidėjęs jautrumas temperatūros pokyčiams (ypač šalčiui), vidurių užkietėjimas, šlapinimosi sutrikimai, kraujospūdžio svyravimai, - simptomus vardijo gydytoja. - Dažniausiai nemalonūs pojūčiai, deginimo ar aptirpimo jausmas pasireiškia galūnėse, ypač - plaštakose,

pėdose. Prasideda nuo pirštų galiukų, vėliau, pažeidimui progresuojant, plinta aukštyn. Pacientams darosi sunku vaikščioti, atlikti kasdienius veiksmus rankomis (rašyti, užsisegti sagas, paimti smulkius daiktus)“.

Anot pašnekovės, simptomai gali sumažėti sustabdžius chemoterapiją ar ją pabaigus, tačiau daliai pacientų jie išlieka mėnesiais ar net metais.

„Ar išsivystys neuropatija ir kokio ji bus sunkumo, priklauso nuo to, koks chemopreparatas skiriamas, - aiškino onkologė. - Taip pat - nuo to, kokiu dažnumu skiriama chemoterapija (kas savaitę, kas tris savaites). Taip pat simptomų išreikštumas priklauso nuo suminės preparato dozės, kurią gauna pacientas. Išsivystymą taip pat įtakoja amžius, kitų neurotoksinių preparatų skyrimas. Pacientai, kurie jau turi periferinę neuropatiją (pvz. diabetinę, alkoholinę), chemoterapijos sukelta neuropatija gali būti žymiai intensyvesnė ir ilgiau trukti".

Gydytojos teigimu, gydymo nuo neuropatijos galimybės kol kas gana ribotos. Dažniausiai skiriami tricikliniai antidepresantai (amitriptilinas), antiepilepsiniai preparatai (pregabalinas, gabapentinas), kai kurie B grupės vitaminai. „Kai kuriuose straipsniuose nurodomas teigiamas itoprotektoriaus amifostino poveikis. Esant stipriems skausmams bandomi pleistrai su lidokainu, kartais tenka skirti opioidinius analgetikus“, - kalbėjo L. Steponavičienė.

Onkologė pasakojo, kad yra atlikta tyrimų, kurių metu siekiant apsaugoti nuo neuropatijos išsivystymo skiriant oksaliplatiną pacientams skirti kalcio ir magnio preparatai. Pasak L. Steponavičienės, gauti neblogi rezultatai. Gydytojos teigimu, kai kuriems pacientams yra veiksminga akupunktūra, relaksacijos pratimai.

Tyrimas vertingas

Komentuodama Mičigano universiteto mokslininkų tyrimus gydytoja teigė, kad jau anksčiau nustatyta, jog duloksetinas gali būti efektyvus gydant diabetinę polineuropatiją. „Kadangi chemoterapijos sukelto spolineuropatijos mechanizmas labai panašus, didelė tikimybė, kad vaistas gali būti efektyvus, - kalbėjo L. Steponavičienė. - Duloksetinas padidina neurotransmiterių koncentraciją, tokiu būdu užblokuodamas skausminių impulsų plitimą į centrinę nervų sistemą. Svarbu tai, kad duloksetinas ne tik sumažina simptomus (ypač neuropatijos sukeltą skausmą), bet kartu leidžia išvengti chemoterapijos nutraukimo ar dozių mažinimo“.

Onkologės nuomone, tyrimo vertę didina tai, kad tyrimas buvo aklas, randomizuotas bei kontroliuojamas placebu. „Kol kas tai pirmasis vaistas, kurio efektyvumas įrodytas klinikiniu tyrimu, - sakė „Vakarų Lietuvos medicinos“ pašnekovė. – Manau, tolimesni žingsniai būtų tokie: skirti šį preparatą didesniam pacientų skaičiui, atlikti palyginimą su šiuo metu egzistuojančiais gydymo metodais bei nustatyti tuos pacientus, kuriems gydymas duloksetinu būtų naudingiausias“.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 4 / 5 (2). Jūs dar nebalsavote
(2)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų