Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Donoriniai organai tiems, kurie turi viltį gyventi

vlmedicina.lt | 2013-03-15 09:34:43

Lietuvos visuomenę sukrėtė žinia apie ponios Irenos Matijošaitienės patirtą traumą ir mirtį. Kovo 14 d. 14 val. žinomai moteriai diagnozuota smegenų mirtis. Tai reiškia, kad tą valandą širdis, palaikoma modernios aparatūros, dar plakė, tačiau žmogaus gyvenimui prikelti jau buvo neįmanoma.

Donoro kortelė
Genovaitės Privedienės nuotr.

Ne mažiau sujaudino ir Kauno klinikų išplatinta žinia, kad velionės artimieji sutiko paaukoti jos organus.

Irena Matijošaitienė apie donorystę kalbėjo viešai

Apie organų donorystę  ponia Irena Matijošaitienė pastaruoju metu kalbėjo labai nuoširdžiai ir atvirai. Dar visai neseniai TV3 laidoje „Ką manai?“, kurioje buvo diskutuojama apie organų donorystę, su jai būdinga plačia šypsena ir paprastumu, ji sakė: „Reikia aiškinti visuomenei, kad jei smegenys mirė – reiškia viskas, žmogaus nėra. Nesvarbu, kad jis dar šiltas“.

Šie šviesaus atminimo Irenos Matijošaitienės žodžiai skambėjo pranašiškai. Ir jos artimiesiems, mačiusiems prieš save tarsi gyvą moters kūną, reikėjo apsispręsti: ar, atjungus dirbtinio plaučių ventiliavimo aparatūrą, leisti moteriai tyliai užgesti, ar leisti jai atgimti, dovanojant organus tiems, kuriems jų labai reikia.

Prisiminkime dar porą epizodų iš minėtos TV laidos. Išmintinga ir filosofiška a. a. Irenos Matijošaitienės mintis apie gyvenimą ir gyvybę: „Aš į savo kūną žiūriu kaip į tokią vietą, kurioje gyvena kažkas aukščiau – siela ar kažkaip kitaip bepavadintume. Kūnas „sugedo“ – gali „paremontuoti“. Jei sugedo visiškai, vadinasi jis numirė. Viskas. Šiuolaikinė medicina žengia labai dideliais žingsniais į priekį. Tikimės ir laukiame, kad bus stebuklų. Ir greitu metu. Bet tuo momentu, kai esi toje situacijoje, kai tau niekas negali padėti, ką gali padaryti pinigai? Nieko! Jei nėra būdo padėti, reiškia, nėra“.

Apie savo negalavimus (moteris kentė rimtus regėjimo sutrikimus) ji taip pat kalbėjo labai atvirai, nieko neslėpdama: „Aš negalvoju, kas bus. Kiekvienam savas kryželis. Aš tiesiog gyvenu šia diena ir džiaugiuosi. Vat ir viskas“.

Kai žinomi ir visuomenėje autoritetą turintys žmonės apie gyvybiškai svarbius dalykus kalba viešai, jų mintys pasiekia tikslą – žmonės išklauso ir priima tą žinią daug lengviau.

Asmeninės informacijos viešinimas pasaulinėje praktikoje

Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB), vadovaudamasis Transplantacijos įstatymu, prašo gydytojų ir su transplantacija susijusių žmonių neskelbti konkrečių detalių apie tolesnį donorystės ir transplantacijos procesą. Išsivysčiusiose pasaulio šalyse nusistovėjo laiko patikrinta praktika – neskelbti donorų vardų. Bet kokia konfidenciali informacija, paskelbta visuomenei, laikoma neetišku žingsniu. Daugeliui turbūt kyla klausimas – kodėl?

Iš tiesų, dauguma Lietuvos ir Europos žmonių, gyvenančių su persodintais organais, jaučia didelį dėkingumą organus paaukojusiems donorams ir jų artimiesiems. Tačiau neturi galimybės bendrauti su jais tiesiogiai. Tokia tvarka nustatyta tam, kad ir išėjusio Anapilin donoro šeima, ir naujam gyvenimui atgimęs ligonis (recipientas) galėtų gyventi ramiai, kad išvengtų galimo visuomenės ar suinteresuotų asmenų poveikio, psichologinio spaudimo.

Ligoniai, kuriems bus transplantuoti donoriniai organai, turės gyventi toliau. Prašome laikytis konfidencialumo vardan jų ir Irenos Matijošaitienės artimųjų ramybės.

Nuoširdi užuojauta artimiesiems dėl netekties ir didžiulė padėka už dovanotus donorinius organus. Irenos Matijošaitienės artimieji priėmė kilnų sprendimą. Dovanoti organai suteiks viltį gyventi sunkiai sergantiems ir transplantacijos laukiantiems žmonėms.

Nacionalinis transplantacijos biuras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų