Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Dietologė paneigė mitą, kad sultys ir glotnučiai skatina antsvorį

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2017-12-07 12:35:29

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja per dieną suvalgyti ne mažiau kaip 5 porcijas daržovių ir vaisių, kurių dvi galime pakeisti 100 proc. sultimis arba glotnučiais. Be vitaminų ir kitų maistinių medžiagų, tai svarbu ir virškinimo sistemos darbui. Kuo – pasakoja gydytoja dietologė, projekto „Sultys ir glotnučiaiSMART formos vitaminai“ ekspertė Laura Romeraitė-Kuklierienė.

© VLMEDICINA.LT (Algirdo Kubaičio) nuotr.

- Vaisiai ir daržovės skiriasi įvairiomis savo savybėmis – kurie jų labiausiai prisideda prie gero virškinimo sistemos darbo ir kodėl?

Vaisiai, uogos ir daržovės yra maisto produktai, kuriuose daug tirpių ir netirpių skaidulų, augalinių baltymų, organinių rūgščių, vitaminų, mineralinių medžiagų ir kitų vertingų sudedamųjų dalių, todėl yra tokie svarbūs mūsų mitybai. Tirpių skaidulų grupei priskiriamas pektinas, randamas vaisiuose, uogose, daržovėse. Jis pasižymi hipocholesterineminiu (cholesterolį mažinančiu) veikimu ir iš organizmo pašalina daugiau riebalinių medžiagų. Be to, pektinas lengvai jungiasi su sunkiųjų metalų druskomis, todėl jis vartojamas profilaktikai, apsinuodijimui išvengti. Netirpių skaidulų grupei priskiriami celiuliozė, hemiceliuliozė ir ligninas yra daržovėse, grūdiniuose produktuose. Jų veikimas daugiau mechaninis, didina žarnyno tranzito greitį.

- Kokią reikšmę apskritai vaisiai ir daržovės turi virškinimui? Kodėl PSO jų rekomenduoja suvalgyti atitinkamai 300 ir 400 g?

Maistinių skaidulų paros norma yra 20-30 gramų. Jų suvartojimo minimumas turi būti ne mažesnis kaip 12 g, maksimaliu laikoma 32 gramai per parą. Tiksliau maistinių skaidulų norma nustatoma pagal eikvojamos energijos kiekį – su 1000 kcal reikia gauti 10 g įvairių maistinių skaidulų. Tokį kiekį nesunkiai pasieksime kasdien valgydami Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamą kiekį vaisių ir daržovių, t.y., 3-5 porcijas daržovių ir 2-4 porcijas vaisių, (atitinkamai, 400 gramų daržovių ir iki 300 gramų vaisių). Po vieną porciją daržovių ir vaisių galima pakeisti stikline 100 proc. sulčių arba pakeliu glotnučių.

- Ar perkamos parduotuvėje sultys turi vitaminų ir kitų gerų maistinių savybių?

100 proc. sultys bei glotnučiai, perkami parduotuvėje, išlaiko visas natūralioms sultims ir glotnučiams būdingas savybes. Jie pasterizuojami aukštoje temperatūroje, todėl gali būti ilgiau laikomi, tačiau yra saugūs ir ne mažesnio maistingumo nei natūralios sultys ir glotnučiai. Pavyzdžiui, vaisių ir daržovių glotnučio sudėtyje yra tik pertrintų obuolių ir morkų, jame nėra nei pridėtinių cukrų, nei kitų priedų. 100 ml obuolių (80 proc.) ir morkų (20 proc.) glotnučio yra 7,4 g angliavandenių, 1,9 g skaidulinių medžiagų, 0,4 g baltymų, 24 mg vitamino C. Parduotuvėse parduodamose 100 proc. sultyse ir glotnučiuose draudžiami visi pridėtinai cukrai, dažikliai ir kiti priedai.

- Ar sultys ir glotnučiai gali praturtinti mūsų mitybą?

Žinoma. Rekomenduojama sultis bei glotnučius derinti ir su šviežiais vaisiais ar daržovėmis. 100 proc. sultyse ir glotnučiuose, kaip ir vaisiuose ar daržovėse, lieka didžioji dalis skaidulų, kurios organizmui labai naudingos. Tam, kad būtume sveiki ir gerai jaustumėmės, per dieną būtina suvartoti bent 500 g vaisių ir daržovių, vieną iš porcijų pakeičiant stikline 100 proc. sulčių arba pakuote glotnučių.

- Į ką turėtume atkreipti dėmesį pirkdami sultis ar glotnučius parduotuvėse – kokių ingredientų vengti?

Jei norite būti visiškai tikri dėl kokybės, rinkitės 100 proc. sultis ar glotnučius, kurie pagal visus teisinius reikalavimus yra be jokių priedų. Taip pat, planuodami savo racioną, turėtumėte atkreipti dėmesį į tai, kiek kokios sultys turi kalorijų.

- Turint omenyje, kad fruktozė yra cukraus rūšis, ar sultys gali būti antsvorio priežastimi?

Cukraus perteklius, nepriklausomai nuo jo kilmės, gali prisidėti prie antsvorio augimo. Jei maitinatės subalansuotai ir išgeriate vieną stikinę sulčių per dieną, tokios rizikos nėra. Neteisinga manyti, kad 100 proc. sultys ar glotnučiai gali lemti antsvorio atsiradimą, atvirkščiai – jose yra daug vertingų maistinių medžiagų, mineralų ir vitaminų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų