Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Daugiau nei pusė lietuvių pasenusius vaistus išmeta su buitinėmis atliekomis

Šaltinis: vlmedicina | 2016-09-05 10:16:53

Nors didžioji dalis (60 proc.) lietuvių žino, kad pasenusius ir naudoti nebetinkamais vaistus reikia atnešti į vaistines, dažniausiai jais atsikrato išmesdami su kitomis buitinėmis atliekomis. Taip elgiasi 52 proc. šalies gyventojų. Kiek daugiau nei trečdalis (34 proc.) lietuvių nebenaudojamus vaistus, kaip pridera, atneša į vaistines ir atiduoda joms tinkamai sutvarkyti. Tokius rezultatus atskleidė „BENU vaistinės“ užsakymu tyrimų bendrovės „Norstat LT“ atliktas tyrimas.

Jolitos Čiukšytės asociatyvioji nuotr.

13 proc. šalies gyventojų, nežinodami, ką daryti su pasenusiais vaistais, kaupia juos namuose, o 6 proc. juos sudegina. Vis dėlto „BENU vaistinės“ vadovė Lietuvoje Rasa Marcinkevičienė pažymi, kad situacija gerėja, o į vaistines pristatoma vis daugiau nebenaudojamų vaistų.

„Pristatomų vaistų kiekiai pastebimai auga. Tai matome iš pildomų registracijos žurnalų. Į vieną BENU tinklo vaistinę nuo vasaros pradžios vidutiniškai buvo sunešta apie 30 kg medikamentų. Tiesa, jaučiame, kad kartais gyventojai dar abejoja, vaistus atneša nedrąsiai, teiraujasi, ar tikrai gali tai daryti, ar medikamentai surenkami nemokamai. Visuomet patikiname, kad vaistai bus utilizuoti nemokamai, ir raginame žmones drąsiau naudotis tokia galimybe“, – sako R. Marcinkevičienė.

Vaistinių tinklo vadovė sako, kad pagrindinė problema, su kuria susiduria vaistinių darbuotojai, yra ta, kad gyventojai kartais atneša atiduoti ne tik vaistus, bet ir kitas buitines atliekas, kurių vaistinės priimti nėra įpareigotos. Dažniausiai – įvairius maisto papildus, kurie nėra priskiriami vaistams, taip pat neretai pasitaiko ir paprasčiausių buitinių atliekų – įvairių produktų pakuočių, maisto gaminių.

Ne tik teisė, bet ir pareiga

Pasak pavojingųjų atliekų tvarkymu užsiimančios bendrovės „Toksika“ komercijos direktorius Luko Andronavičiaus, vaistai yra priskiriami buityje susidarančių pavojingųjų atliekų kategorijai, todėl jie privalo būti atskirti nuo bendrojo komunalinių atliekų srauto.

„Vaistiniai preparatai yra gaminami iš įvairių cheminių medžiagų, kurios reaguodamos su vandeniu, oru, kitomis medžiagomis gali sukelti nepageidaujamų pasekmių – gaisrą, cheminį grunto užteršimą, pakenkti gyviems organizmams. Be to, šalinant vaistus su buitinėmis atliekomis kyla rizika, kad komunalinių atliekų konteineriuose rastus vaistus suvartos benamiai. Yra tikimybė, kad vaistus išnešios ir suės gyvūnai, paukščiai. Tokius po aplinką pasklidusius medikamentus gali nesunkiai pasiekti ir žaidžiantys vaikai“, – teigia specialistas ir primena, kad vaistus deginti, nuleisti į klozetą, išmesti į aplinką ar kartu su šiukšlėmis į buitinių atliekų konteinerius yra draudžiama įstatymų.

„Lietuvoje yra sukurta reikiama infrastruktūra, užtikrinanti, kad visos atliekos būtų tvarkomos tinkamai, todėl gyventojai turi ne tik teisę, bet ir pareigą nebenaudojamus vaistus perduoti galimybę tinkamai juos sutvarkyti turintiems subjektams“, – sako L. Andronavičius.

Anot R. Marcinkevičienės, į vaistines gyventojai nenaudojamų vaistų pristato kiekvieną dieną, neretai po kelis kartus. Vaistų atnešama įvairiais kiekiais – tiek po keletą pakuočių, tiek dideliais maišais per ilgesnį laiką sukauptų medikamentų.

„Esame įsipareigoję surinktus vaistus atliekų tvarkymo įmonei perduoti ne rečiau kaip du kartus per metus, tačiau dėl didėjančių surenkamų medikamentų kiekių tai daryti tenka gerokai dažniau. Didėjantį priduodamų vaistų kiekį siečiau su tuo, kad žmonės tampa sąmoningesni. Dauguma rūšiuoja jau ir paprastas buitines atliekas, todėl supranta, kad farmacines atliekas taip pat reikia tinkamai tvarkyti“, – sako R. Marcinkevičienė.

Visos šalyje veikiančios vaistinės yra įpareigotos iš gyventojų priimti bet kurios rūšies pasenusius ar nebenaudojamus receptinius bei nereceptinius vaistus.

Atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvoje atliekas vienu ar kitu būdu rūšiuoja 81 proc. gyventojų.

Šių metų liepos mėnesį vykdyto tyrimo metu apklausta 500 vyresnių nei 18 metų amžiaus Lietuvos gyventojų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų