Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Cukrus maitina vėžį? Dietologė rimtų argumentų tam neranda

Liepa Sveikatytė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-11-04 00:02:15

Vienos laidos apie sveikatą metu neseniai nuskambėjo teiginys, kad mityba, paremta sveikaisiais riebalais, ir angliavandenių atsisakymas esą leidžia išvengti vėžio arba smarkiai prisideda prie gijimo, kitaip sakant, vėžį maitina cukrus. Tačiau, ar tikrai tokie teiginiai turi mokslinį pagrįstumą? Specialistė teigia, kad tam pakankamai įrodymų nėra, o tokie teiginiai tiesiog klaidina ir kelia nerimą.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Maisto ir onkologinių susirgimų sąsajos

Dietologė Barbora Jarašūnė teigia, kad, remiantis šiuolaikinėmis rekomendacijomis, visa iš angliavandenių gaunama energija turėtų sudaryti maždaug pusę (45-60 proc.) paros maisto energinės vertės.

„Atskiras dėmesys kreipiamas į labiausiai rafinuotus, „tuščias kalorijas“ teikiančius angliavandenius – cukrų, „laisvą“ fruktozę, gliukozę – jų suvartojamą kiekį visiems asmenims rekomenduojama mažinti < 10 proc. paros energinės vertės (siekiamybė – iki 5 proc.). Kodėl skatinama riboti cukrų? Rafinuoti angliavandeniai skatina perteklinį kūno masės didėjimą, o tai savo ruožtu gali prisidėti prie metabolinių gliukozės apykaitos sutrikimų“, – aiškina specialistė. Pastarieji, kaip ir nutukimas, anot dietologės, siejami ne tik su širdies ir kraujagyslių ligų rizika, tačiau ir su įvairiais onkologiniais susirgimais (storosios žarnos, kepenų, kasos, gimdos, kiaušidžių, krūtų vėžiais). Šią riziką dar labiau padidina mažas fizinis aktyvumas.

Produktai, svarbūs vėžio prevencijai

Vis dėlto, laikantis dietos, kuomet didžioji energijos dalis gaunama iš riebalų, o angliavandeniai apribojami, iš raciono išbraukiami ar drastiškai sumažinami ne tik „laisvo“ cukraus, bet ir suvartojamų grūdų, vaisių, krakmolingų daržovių, ankštinių kultūrų kiekiai.

„Minėtos produktų grupės yra ne tik kalorijų, tačiau ir organizmui būtinų skaidulų, įvairių vitaminų, mineralų, antioksidantų ir kitų fitonutrientų šaltiniai“, – teigia B. Jarašūnė. Šios medžiagos esą labai svarbios tiek vėžio prevencijai, tiek taikant specifinį jo gydymą.

Mitybos nepakankamumo rizika

Jeigu žmogus turi antsvorio ar yra nutukęs, tikėtina, jog laikantis mažesnio kaloringumo ketogeninės dietos jo kūno masė sumažės, pagerės gliukozės apykaitos rodikliai bei kartu sumažės ir tam tikrų onkologinių ligų rizika.

„Vis dėlto sergantis onkologine liga asmuo turi didelę riziką mitybos nepakankamumui išsivystyti. Tai – būklė, kuomet veikiamas ligos ir gydymo organizmas išgyvenimui ima naudoti savo resursus (ne tik riebalinį audinį, tačiau – svarbiausia – raumeninę masę)“, – sako B. Jarašūnė.

Anot jos, įrodyta, jog mitybos nepakankamumas blogina gydymo išeitis bei mažina išgyvenamumą. Kaip teigia B.Jarašūnė, griežti raciono apribojimai (kaip antai – nepagrįstas angliavandenių ribojimas) gali nesuteikti pakankamai reikiamų energinių medžiagų ir dar pagilinti mitybos nepakankamumą. Be to, toks raciono pakeitimas gali didinti įtampą ir stresą, kurių onkologijoje tikrai apstu.

Ketogeninių dietų nauda neįrodyta

„Remiantis ESPEN (Europos klinikinės mitybos ir metabolizmo draugijos) gairėmis, apibrėžiančiomis šiuolaikines pagrįstas onkologinių ligonių maitinimo rekomendacijas, kol kas nėra palankių klinikinių duomenų apie ketogeninių dietų naudą (gydant vėžį žmonėms, o ne eksperimentiniuose modeliuose su ląstelėmis ar pelėmis). Taip pat šios rekomendacijos teigia, jog asmenims, turintiems gliukozės apykaitos sutrikimų ir grėsmę mitybos nepakankamumui išsivystyti, gali būti naudinga padidinti iš riebalų gaunamos energijos kiekį. Tai galima padaryti ir išlaikant balansą bei drastiškai neapribojant reikalingų angliavandenių“, – teigia B. Jarašūnė.

Apibendrintai, anot jos, galima teigti, jog šiandien pagrįstų įrodymų, jog „cukrus maitina vėžį“, nepakanka, o minėtus teiginius reiktų laikyti klaidinančiomis ir nerimą didinančiomis spekuliacijomis.

„Tiek vėžio prevencijoje, tiek jo gydyme gyvensena turi neabejotiną reikšmę: svarbiausia nuolat nepersivalgyti ir stengtis išlaikyti normalią kūno masę, riboti rafinuotų produktų kiekį ir išlikti fiziškai aktyviam“, – apibendrina dietologė.

Mitybą lemiantys veiksniai

Nacionalinis vėžio institutas (NVI) pateikia tam tikras mitybos rekomendacijas pacientams, kurie serga vėžiu. Pastarųjų mitybą nulemia onkologinė liga, jos stadija, vėžio lokalizacija ir priešvėžinis gydymas – chemoterapija, imunoterapija, radioterapija, chirurgija.
„Pacientų, sergančių vėžiu ir besigydančių nuo jo, maistiniai poreikiai skiriasi nuo sveikų žmonių. Jų dieta parenkama taip, kad maiste būtų subalansuotas baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų, mineralų, skaidulų santykis“, – teigia NVI.
Nerekomenduojama laikytis specialios dietos, jei jos neskyrė gydytojas.
NVI gydyta dietologė dr. Lilija Jasevičienė pateikia mitybos rekomendacijas skirtingiems ligos etapams: „Jei šiuo metu negaunate specifinio gydymo arba taikomas gydymas nesukelia jokių nemalonių virškinimo sutrikimų, maisto produktus dienos racionui patartina rinktis laikantis sveikos mitybos rekomendacijų“.
Anot gydytojos dietologės, tinkama mityba – svarbi pacientų gydymo dalis, kuri gali padėti įveikti priešvėžinio gydymo sukeltą blogą apetitą, liesėjimą, skonio pokyčius ir t.t. Mityba esą turi būti visavertė, valgymas turi teikti malonumą, maisto skonis teigiamai veikti psichiką, savijautą.

Maistinės medžiagos ir produktai, būtini dienos racionui:

– Baltymai reikalingi organizmo audiniams atsinaujinti ir stipriai imuninei sistemai palaikyti. Trūkstant baltymų ilgiau gyja žaizdos, mažėja atsparumas infekcijai, atsiranda silpnumas, netenkama apetito. Kai kuriems vėžiu sergantiems pacientams baltymų reikia daugiau negu įprastai. Geri baltymų šaltiniai: mėsa, žuvis, pienas ir jo produktai, riešutai, ankštinės daržovės.

– Angliavandeniai ir riebalai aprūpina organizmą reikalingu energijos (kalorijų) kiekiu. Kiekvienam pacientui reikalingas kalorijų kiekis priklauso nuo jo amžiaus, kūno sudėjimo, fizinio aktyvumo. Angliavandenių šaltiniai: vaisiai, daržovės, duona, grūdiniai produktai, makaronai, pupelės ir kt. Riebalų šaltiniai: sviestas, margarinas, aliejai, riešutai, pieno produktai, mėsa ir kt.

Vitaminai ir mineralai reikalingi organizmui įsisavinti maiste esančią energiją (kalorijas). Vėžiu sergantysis, kaip ir sveikas žmogus, turi gauti vitaminų paros normą (tarp jų B grupės vitaminų). Valgant subalansuotą maistą paprastai gaunamas pakankamas kiekis vitaminų ir mineralų. Tačiau kai esate gydomas nuo vėžio, valgyti ir gauti pakankamai energijos gali būti sunku, ypač jei šalutiniai reiškiniai tęsiasi ilgesnį laiką. Tokiu atveju jums gali būti reikalingi vitaminų ar mineralų papildai, kuriuos turėtų skirti gydytojas.

Vanduo. Skysčiai yra būtini palaikyti gyvybei. Jeigu pacientas nevartoja pakankamai skysčių arba vemia ar viduriuoja, jo organizmui gali trūkti skysčių.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos akinių lęšius kompensuos visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams
Netrukus įsigalios akinių lęšių kompensavimo pokyčiai. Nuo balandžio 1-osios visiems vaikams iki 7 metų akinių lęšiai bu...
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų