Antradienis, 2024.04.16
Reklama

Cezario pjūvis gali būti ligų vėlesniame amžiuje priežastis

vlmedicina.lt | 2013-04-03 00:01:46

Susidomėjimą „žarnyno gyventojais“ – mikroflora sukėlė pripažinimas, kad jos sudėtis ir balansas yra susijęs su bendra žmogaus sveikata. Žarnyno mikroorganizmai atlieka svarbų vaidmenį daugelio ligų patogenezėje, turi įtakos uždegiminiam atsakui, imunitetui, alergijai. Mokslininkai mano, kad augančią lėtinių ligų statistiką lemia natūralios žarnyno mikrofloros slopinimas jau kūdikystėje.

Kūdikis
Geriausia kūdikius maitinti motinos pienu, nes tai, be kitų privalumų, turi įtakos ir naujagimio žarnyno mikrofloros formavimuisi. Redakcijos archyvo nuotr.

Užkerta kelią natūraliai kolonizacijai

Naujagimių žarnyno kolonizacija prasideda iš karto po gimimo, o žarnyno floros gausumui ir sudėčiai turi reikšmės ne tik gimdymo būdas, bet ir naujagimio maitinimas. Žindomų kūdikių žarnyno mikrofloroje dominuoja bifidobakterijos, o dirbtinai maitinamų – klostridijos (patogeninis mikroorganizmas). Natūraliai maitinamiems naujagimiams, be kitų privalumų, mažesnė infekcinio viduriavimo rizika.

Cezario pjūvio operacija užkerta kelią natūraliai kolonizacijai, žarnyno papildymui gerosiomis bifidobakterijomis, apsunkina maitinimą krūtimi – negatyviai veikia naujagimio žarnyno mikroflorą, kuri pasireiškia daugybės ligų rizika vėlesniame amžiuje.

Žarnyno mikroflora skirtinga

Kanados mokslininkai tyrė 24 sveikų kūdikių, gimusių 37 – 41 nėštumo savaitę, išmatų bandinius. Jie analizavo išmatų bakterijų DNR, identifikuojant genų nukleotidų seką. Duomenis apdorojo dispersijos analizės ir kitais statistiniais metodais.

25 proc. tiriamųjų kūdikių gimė su cezario pjūvio pagalba, 42 proc. jų buvo žindomi krūtimi, 21 proc. maitinami mišriai – krūtimi ir mišiniais, 38 proc. - tik mišiniais.

Buvo nustatyta, kad su cezario pjūvio pagalba gimę kūdikiai turėjo daug mažesnį kiekį Escherichia-Shigella bakterijų ir neturėjo Bakteroides, lyginant su kūdikiais, gimusiais natūraliais gimdymo takais.

Be to, kūdikiai, kurie buvo maitinami mišiniais ar mišriai, turėjo daug daugiau Peptostreptococcaceae ir Verrucomicrobiaceae rūšies bakterijų, lyginant su krūtimi žindytais kūdikiais. Clostritium difficile buvo daug rečiau aptinkamas išimtinai krūtimi maitintų kūdikių išmatose, lyginant su kūdikiais, maitintais mišiniais (20 proc. vs 71 proc.).

Nors tyrimo imtis nebuvo didelė, o mikrofloros skirtumams galėjo turėti įtakos cezario operacijos pobūdis (skubi ar planinė), duomenys byloja, kad natūraliai ir su cezario pjūvio operacijos pagalba gimusių kūdikių žarnyno mikroflora skiriasi. Lygiai taip pat skiriasi flora kūdikių, kurie yra žindomi krūtimi ar maitinami mišiniais.

Naujos žinios apie žarnyno mikrofloros svarbą daugelio ligų rizikai verčia sunerimti medikų visuomenę, nes gimdymai su cezario pjūvio pagalba tampa norma, o natūralaus maitinimo krūtimi dažnai atsisakoma.

Atliekama daug tyrimų

„Šis tyrimas tik patvirtina tai, kas jau ir anksčiau buvo nustatyta. Žarnyno mikrofloros reikšmė tirta įvairiais aspektais – jos įtaka įvairioms virškinimo trakto ligoms, sąsaja su autizmu, alerginėmis ligomis ir kt., - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė vaikų ligų gydytoja Indrė Būtienė. - Pavyzdžiui, yra duomenų, kad jau naujagimio, kuris ateityje sirgs atopinėmis ligomis, mikroflora savo sudėtimi skiriasi nuo nesirgsiančio šia liga. Alergiškų vaikų mikroflora taip pat skiriasi nuo sveikų vaikų. Kūdikiams, gimusiems su cezario pjūvio pagalba, žarnyno funkcijos sutrikimas (pilvo diegliai, skystos arba nepastovios išmatos), siejamas su žarnyno mikrofloros pusiausvyros sutrikimu, pasireiškia reikšmingai dažniau nei vaikams, gimusiems natūraliai“.

Ji atkreipė dėmesį į tai, kad mikrofloros terminas pradėtas vartoti jau 1974 metais. O pastaruoju metu šis terminas beveik neatskiriamai vartojamas kartu su probiotikų terminu. Šiuo metu probiotikų („gerųjų bakterijų“) vartojimas jau taip paplitęs, kad bemaž kiekvienas žmogus yra juos vartojęs.

Su motinos pienu perduodamos ne tik maistingosios medžiagos

Vaikų ligų gydytoja I. Būtienė pabrėžia, kad geriausia kūdikius maitinti motinos pienu, kadangi per pieną perduodamos ne tik maistingosios medžiagos, vitaminai, bet ir kai kurios imuninėje sistemoje dalyvaujančios molekulės, biologiškai aktyvios medžiagos. Tai taip pat turi įtakos kūdikio žarnyno mikrofloros formavimuisi. Pavyzdžiui, kartu su motinos pienu perduodamas imunoglobulinas A, kuris turi gleivines apsaugančias savybes. Todėl žindomi kūdikiai rečiau serga žarnyno infekcinėmis ligomis arba susirgę serga lengvesnėmis formomis.

„Man, kaip pediatrei - alergologei, dažnai tenka konsultuoti mažus kūdikius dėl atsiradusio bėrimo odoje. Dažniausiai jiems kartu būna sutrikusi ir žarnyno veikla, ir dažniau šie kūdikiai būna gimę su cezario pjūvio operacijos pagalba. Gana dažnai, susinormalizavus žarnyno veiklai, bėrimas išnyksta savaime. Norint nustatyti mikrofloros sudėtį, galima atlikti išmatų tyrimą disbiozei ir pagal tyrimo atsakymą įvertinti, kokių bakterijų trūksta, o kokių yra per daug“, - pasakojo „Vakarų Lietuvos medicinos“ konsultantė.

Vengti antibiotikų ir sintetinių konservantų

„Kiekvienas kūdikis, vaikas, suaugęs žmogus turi individualią žarnyno mikroorganizmų sudėtį. Tad „žarnyno mikrofloros atkūrimas“ – labai netikslus terminas, nes nėra žinoma tiksli to žmogaus mikrofloros sudėtis. Dažniausiai žarnyno mikrofloros sutrikimas susitvarko savaime, laikui bėgant. Tačiau jeigu šis sutrikimas sukelia gana intensyvius nepageidaujamus simptomus, tenka skirti probiotikus. Dažniausiai jie geriami antibiotikų vartojimo metu ir po gydymo jais“, - informavo I. Būtienė.

Gydytojos nuomone, norint netrikdyti mikrofloros sudėties, reikia mažiau vartoti antibiotikų. Juk niekam ne paslaptis, kad pastaruoju matu itin dažnai antibiotikai skiriami neracionaliai, nesant tyrimais ir klinika pagrįstų indikacijų. Kadangi žarnyno mikroflora turi įtakos imunitetui, vienas iš imuniteto „nusilpimo“ priežasčių ir yra dažnas antibiotikų vartojimas.

Pokalbininkė primena ir konservantų, esančių maiste, įtaką žarnyno mikroflorai. Jie yra nuo gedimo apsaugančios natūralios ar sintetinės cheminės medžiagos ar jų mišiniai, kurie dedami į organines medžiagas, maisto produktus, nealkoholinius gėrimus ar kitokius gaminius tam, kad šie neirtų dėl mikroorganizmų poveikio ar nepageidaujamų cheminių virsmų.

„Paprastai panaudojamos baktericidinės (bakterijas užmušančios) arba bakteriostatinės (bakterijų dauginimąsi stabdančios) cheminių konservantų savybės. Tad šios medžiagos, patekusios į žarnyną, gali taip pat paveikti ir žarnyne esančias bakterijas. Todėl kūdikiams ir vaikams (taip pat ir suaugusiesiems) nepatartina valgyti maisto produktus, kuriuose yra sintetinių konservantų“, - pataria I. Būtienė.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Canadian Medical Association Journal. Published online February 11, 2013.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Psichologė apie nerimą keliančią tendenciją: vis mažesnius vaikus slegia sunkios mintys
Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kad vaikų, susiduriančių su tokiomis sunkiomis mintimis, kaip baimė, nerimas,...
Sodininkystės sezonas: kaip saugotis stabligės, prižiūrėti žaizdą susižeidus
Su pavasariu sugrįžo ir sodininkystės sezonas. Jo pradžioje ne visiems pavyksta išvengti įsipjovimų ir įsibrėžimų. Todėl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų