Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Būsimieji pasaulio lyderiai kyla į kovą su korupcija sveikatos apsaugos srityje(3)

Zita Voitiulevičiūtė | 2012-07-16 00:01:05

Kyšiai gydytojams kai kuriose šalyse yra tokio masto, kad suvokiami kaip arbatpinigiai kavinės padavėjai. Kai kuriose šalyse gydytojai ir slaugytojai reikalauja pinigų iš pacientų, o šie, kartais stokodami net geriamo vandens, lieka likimo valioje. Kitur, pavyzdžiui, vienoje Afrikos valstybėje kyšių lyg ir nebūna, bet pas gydytoją nepateksi be asmeninių pažinčių. Tokias bėdas papasakojo jaunieji profesionalai iš įvairių pasaulio šalių – nuo Estijos iki Etiopijos, kurie dalyvavo „Transparency International“ organizuotoje vieningumo vasaros mokykloje.

Pilietines antikorupcines iniciatyvas skatinančios bei organizuojančios "Tansparency International" vasaros mokykla subūrė jaunus profesionalus iš 36 šalių. Jie pasidalijo savo žiniomis apie korupciją įvariose srityse. Zitos Voitiulevičiūtės nuotr.

Vieningumo vasaros mokykla šiemet buvo skirta korupcijos ir kovos su ja problemoms nagrinėti. Studentai ir jauni profesionalai iš 36 pasaulio šalių klausėsi pranešimų, kuriuos skaitė garsias pasaulio bylas prieš korupciją laimėję asmenys, su korupcija įvairiose srityse susidūrę ekspertai. Daniel Kaufmann, politikos analizės, ekonominės plėtros, valdžios ir korupcijos tyrinėtojas, apžvelgė valstybinio sektoriaus ir korupcijos problemas. Jose Ugaz, pagrindinis antikorupcijos kaltintojas, atskleidęs buvusio Peru prezidento Fudžimorio ir jo administracijos korumpuotus ryšius, papasakojo apie kovą su didžiąja korupcija.

  Daniel Kaufmann,  dr. Audrius Šimaitis ir Jose Ugaz
Oficialiame Jungtinės Karalystės ambasados Vilniuje priėmime: (iš kairės) Daniel Kaufmann, buvęs Pasaulinio banko patarėjas antikorupcijos klausimais, Globalios ekonomikos ir vystymosi agentūros Vašingtone vyriausiasis patarėjas; dr. Audrius Šimaitis ir Jose Ugaz, buvęs Peru specialusis prokuroras, nuteisęs buvusį Peru prezidentą Fujimori ir jo 1500 sėbrų. Redakcijos nuotr.

Taip pat buvo skaityti pranešimai apie korupciją valstybiniame sektoriuje, viešuosiuose pirkimuose, privačiame sektoriuje. Nemažai dėmesio susilaukė lietuvio kardiologo dr.  Audriaus Šimaičio, dirbančio Jungtinėje Karalystėje,  pranešimas apie korupciją sveikatos apsaugos srityje. Jaunieji lyderiai domėjosi Lietuvoje egzistuojančiomis problemomis, dalijosi savo svarstymais, kaip dar gali reikštis korupcija ir kaip reikėtų su ja kovoti. Po pranešimo keli aktyvistai atsakė į keletą „Vakarų Lietuvos medicinos“ klausimų.

 Maksimas, viešojo administravimo ekspertas. Ukraina

 Kiek aktuali korupcijos medicinos srityje problema jūsų šalyje?

 Manau, kad išsilavinimas, medicina, bendrosios gyvenamojo ploto ir buities problemos aktualios kiekvienos šalies gyventojams. Tai yra pagrindiniai dalykai, kuriais naudojasi visi. O medicinos sritis – tai ne tik komforto trūkumas arba jo nebuvimas. Kalbame apie tai, ar sugebės žmogus gyventi normaliai ir galų gale apskritai būti gyvas.

Man pačiam šioje srityje yra įdomios dvi dalys. Kai buvau studentas, susidomėjau pirmąja. Tada savo kursiniame darbe lyginau Jungtinių Amerikos Valstijų ir Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos sistemas. Ir atlikus šią užduotį reikėjo sukurti savo idealią sveikatos apsaugos sistemą – kokia ji turėtų būti. Kai rašiau savo magistro darbą, susidomėjau antruoju šios temos aspektu. Tyrinėjau sprendimų priėmimo etiką, o tyrimui pasitelkiau britų mokslininko Colino Fisherio, kuris nagrinėjo britų sveikatos apsaugos sistemą, darbus. Tad šios šalies sistema man labai įdomi.

Maksimas. Zitos Voitiulevičiūtės nuotr.

Neturiu tikslių duomenų, bet Ukrainoje vykdomas didelis projektas – Ateities ligoninė. Ji turėjo būti supermoderni vaikų ligoninė. Žmonės aukojo savo asmeninius pinigus šios ligoninės statybai, labai pasitikėjo tuo projektu, nes jį net ir buvusio prezidento žmona globojo. Tačiau daug kas nusivylė, nes išleista daug pinigų, bet kol kas nieko nėra.

Pastaruoju metu Ukrainoje, po to, kai buvo reformuota sveikatos apsaugos sistema, atsirado labai daug privačių medicinos centrų, kurie tapo valstybinių ligoninių alternatyva. Reikėtų sakyti, kad mažosios korupcijos – smulkiojo kyšininkavimo – problema medicinoje yra daugelyje sferų. Nuo to priklauso net tai, kas jus operuos. Jeigu jūsų laukia medicininė operacija, gali būti, kad jus operuos ne tas gydytojas, kurio jūs norite, o tas, kuris bus paskirtas. Kaip susiorganizuoti tą, kurio norite? Arba per pažįstamus, arba kitais būdais.

Ar jums asmeniškai, jūsų pažįstamiems teko duoti kyšį gydytojams? Kaip jie tai vertina?

 Priklauso nuo to, kaip greitai reikalinga paslauga ir kokios gali būti pasekmės, jeigu žmogus neduos kyšio. Manau, kad daugelis žmonių, jeigu jiems paaiškinus, kaip suprantama korupcija, pripažins, kad prie jos yra prisidėję. Jeigu atnešate saldainių gydytojai – kyšis ar ne? Tai dovana. O kai prašo papildomai primokėti, tada jau kyšis? Bet ar tikrai? Tai viešoji nuomonė. Pagal apibrėžimus saldainiai jau galėtų būti pavadinti mažąja korupcija, bet niekas jų taip neįvardija.

Gydytojai nelaikomi valstybės tarnautojais. O valstybės tarnautojams draudžiama imti dovanėles, jeigu jos viršija tam tikrą sumą. Saldainių dėžutė, ko gero, yra žemiau tos sumos. Bet jeigu jūsų laukia sunki operacija ir jeigu nepasitikite paskirtu gydytoju, turbūt duodate tą didesnę sumą.

Vis dėlto manau, kad žmonės stengiasi prieštarauti šiai tradicijai. Ir jeigu yra galimybė legaliai sumokėti už tokias paslaugas arba duoti kyšį, žmonės mieliau sumoka legaliai. Bet jeigu jie visai neturi pinigų, jie duoda tą mažesnį kyšį. Aišku viena – tolerancijos lygis šiems dalykams krenta. Žmonės jau nebenori duoti kyšių.

Ani Karamian, žiniasklaidos agentūros, atsakingos už tiriamosios žurnalistikos plėtrą, Fotografijos skyriaus vadovė. Armėnija

Ani Karamian. Zitos Voitiulevičiūtės nuotr.

Ar Armėnijoje egzistuoja korupcija sveikatos apsaugos srityje ir kokiomis formomis ji pasireiškia?

 Deja, egzistuoja. Ji liko nuo sovietinių laikų. Mes perėmėme tradiciją. Daugelyje ligoninių yra papirkinėjimo problema – pradedant slaugytojomis, baigiant ligoninės valdžia, priimant gydyti ar teikiant geresnes paslaugas jums arba jūsų artimiesiems už pinigus. Viskas prasideda nuo mažų kyšių už gydymą, baigiant dideliais kyšiais už operacijas. Oficialiai valstybė padengia jūsų gydymo išlaidas, bet daugelyje ligoninių dar reikia papirkti kiekvieną ligoninės darbuotoją. Tada net ligoninės vadovas, kuris nebūtinai yra gydytojas, leis visiems suprasti, kad jūs esate VIP.

Ar pažįstate žmonių, kurie davė gydytojui kyšį?

 Tiesą sakant, kiekvienas žino tokių žmonių. To net nesuvokiame kaip kyšio. Tai labiau kaip arbatpinigiai seselei. Panašiai kaip įduoti pinigėlių viešbučių patarnautojams. Jeigu nepaduosi tų pinigų, tai slaugytoja gali mažiau į jus dėmesio kreipti. Tai labai skausminga problema, nes ji susijusi su svarbiausiu dalyku – sveikata. Ir jeigu nežaidi šio žaidimo, rizikuoji savo sveikata. Aš pati esu davusi mažų arbatpinigių slaugytojoms.

Kaip žinoti, kiek pinigų reikia duoti?

 Tai perduodama iš lūpų į lūpas. Kai važiuoji į atitinkamą ligoninę, jau žinai, kokie ten įkainiai. Visi žmonės pasidalina savo žiniomis, pasiklausi tų, kurie jau buvo toje ligoninėje. Nėra oficialaus kainyno.

Ar yra tokių žmonių, kurie „nemoka“ kyšių?

 Yra viena ligoninė, kuri nusprendė uždaryti tą ratą, ir žmonės džiaugiasi ta ligonine. Bet blogai tai, kad ji yra labai brangi. Mažai žmonių gali sau leisti gydytis toje ligoninėje.

Kiek opi yra korupcija sveikatos apsaugos srityje lyginant ją su korupcija valdiškame arba verslo sektoriuose?

 Tose srityse yra problemų, bet matau jose pasikeitimų. Sveikatos apsaugos sistemoje žmonės labai bijo rizikuoti. Todėl jie nepraneša apie korupciją ligoninėse. Jie bijo netekti gyvybių – savo ir artimųjų. Šioje srityje yra sudėtinga išspręsti problemas.

Gydytojai savo ruožtu ima kyšius, nes tikina, kad gauna labai mažus atlyginimus. Bet sakyčiau, kad problema egzistuoja labiau dėl kultūros ir korupcijos tradicijų. Nėra lengva tai pakeisti.

Ar matote būdų, kaip pakeisti situaciją?

 Jeigu sveikatos priežiūros įstaigų personalo atlyginimai būtų aukštesni, būtų galima lengviau spręsti problemą. Gydytojai sako, kad kitaip negali išlaikyti savo šeimų.

Ar jie tikrai uždirba mažiau už savo pacientus, tiek mažai, kad neišgyventų be nelegalių pinigų?

 Šiaip visų atlyginimai šalyje tokie maži, kad reikėtų imti kyšius. Daugiau uždirba tie, kurie dirba tarptautinėse struktūrose arba vykdo sėkmingą verslą. Tad manau, kad gydytojams reikėtų pakelti atlyginimus ir įvesti griežtą kontrolę.

Alo Aasma, ekonomistas, viešojo sektoriaus tarnautojas. Estija

 Ar Estijoje egzistuoja korupcija sveikatos apsaugos srityje? Jeigu taip, kokia forma?

Alo Aasma
Alo Aasma. Zitos Voitiulevičiūtės nuotr.

 Perdėčiau, jeigu sakyčiau, kad nėra šios problemos. Bet problemos nėra tokios didelės, kaip girdėjau iš kitų šalių atvykusių žmonių. Mūsų šalyje opesnė problema yra tai, kad gydytojai išvyksta dirbti į Suomiją, kurioje gauna didesnius atlyginimus, o mums jų trūksta.

Kartais pacientai nori papirkti, o gal veikiau pasakyčiau „paveikti“ gydytojus duodami jiems dovanas, kad būtų aptarnauti pirmiau. Pavyzdžiui, laukti operacijos gali tekti metus, tad tavo galimybės išgyventi tokiu atveju yra apgailėtinos.

Bet, pavyzdžiui, šeimos gydytojams kyšiai neduodami.

Didesnė problema sveikatos priežiūros srityje yra susijusi su vaistų gamintojais. Kompanijos kviečia estų gydytojus į konferencijas, kurios vyksta, pavyzdžiui, Turkijoje. Savaitę. Viena diena būna skirta formaliajai daliai, o antroji naudojama kaip atostogos. Tokių konferencijų organizatoriai tikisi, kad už tai gydytojai išrašys jų gaminamų vaistų. Gerai, kad dabar gydytojai Estijoje negali išrašyti konkretaus vaisto, tik jo veikliąją dalį.

Ar pažįstate žmonių, davusių kyšį?

 Aš nepažįstu. Žinau tokių, kurie davė šokolado arba degtinės butelį. Iš tikrųjų manau, kad korupcija sveikatos srityje yra gana žema. Bet yra neskaidrumo apraiškų.

Kaip galima nugalėti šią problemą kitose šalyse?

 Viskas prasideda mūsų mintyse. Turime pakeisti paradigmą. Kiekvienas turi suprasti, kad duoti kyšius, toleruoti korupciją yra blogai. Nacionaliniu lygiu turime nuolat formuoti šūkį, kad gerumas visada gyvuos ir kad vis dar yra išlikę dorumo. Tiesiog žmonės turi suprasti, kad pasaulis be korupcijos yra įmanomas. Kai kuriose šalyse, kaip ir Estijoje, net ir sveikatos sektorius gali išgyventi be korupcijos. Reikia tai ištraukti iš mūsų galvų glūdumos.

Aišku, yra šalių, kuriose gydytojai turi kovoti dėl to, kad nusipirktų maisto. Pažįstu žmonių iš Jemeno, Omano, Libano, Libijos, Vietnamo. Nemanau, kad Europos valstybėse maži gydytojų atlyginimai yra problema. Bet išvardintose šalyse tai problema. Ten nėra jokių įstatymų, kurie reguliuotų korupciją. Situacija visame pasaulyje yra labai skirtinga.

Žinote Maslou poreikių piramidę? Pagal ją, žmonės negali mąstyti apie moralines vertybes iki tol, kol jie neišpildo savo materialinių vertybių. Tai paveikia ir gydytojus, jeigu jie studijavo vienuolika ar dvylika metų, turi smegenis, įgūdžius, bet jaučiasi, kad jiems nėra atlyginama pakankamai. Ir jie turi sumanyti būdą, kaip gauti atitinkamą atlygį. Manau, kad šalyse, kuriose gydytojams mokama nepakankamai, korupcija sveikatos apsaugos srityje kyla būtent iš to.

Daugiau jaunųjų užsienio ekspertų minčių apie korupciją sveikatos apsaugos srityje - artimiausiu metu

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų