Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Blogas miegas lemia raumenų skausmus (1)

vlmedicina.lt | 2014-03-19 00:01:23

Vyresnio amžiaus pacientai dažnai skundžiasi skeleto ir raumenų skausmais, kuriuos sustiprina daugelis faktorių: skausmo jutimo slenkstis, nerimas, bendra sveikatos būklė ir kt. Naujausi mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad svarbiausias muskuloskeletinius skausmus lemiantis faktorius yra blogas miegas.

Sutrikdo darbingumą

Muskuloskeletiniai skausmai yra viena iš dažniausių kreipimosi į šeimos gydytoją priežasčių. Teigiama, kad dėl jų kreipiasi apie 20 proc. suaugusiųjų per metus.

Vilma Bilinskienė-Milkovičienė
Vilma Bilinskienė-Milkovičienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

„Muskuloskeletiniai skausmai - tai skausmai, sukelti skeleto skersaruožių raumenų, raiščių ir sausgyslių pažeidimo. Šiuos skausmus gali sukelti įvairus fizinis aktyvumas, pasitaikantis sportuojant, ilgai dirbant, pramogaujant, keliaujant... Raumenų pertempimai dažniausiai labai skausmingi, sutrikdo darbingumą, labai blogina gyvenimo kokybę. Raumenys dažniausiai pažeidžiami ties raumens ir sausgyslės jungtimi, nes toje vietoje raumuo silpniausias“, - interneto dienraščiui VLMEDICINA.LT paaiškino gydytoja reumatologė Vilma Bilinskienė-Milkovičienė.

Skausmų sąsaja su miegu

Jungtinėje Karalystėje buvo atlikta plati prospektyvinė kohortinė studija, kurios tikslas buvo nustatyti faktorius, lemiančius šių skausmų kilmę.

Atsitiktinai buvo atrinkti 4326 vyresnio amžiaus (50 metų ir vyresni) pacientai, gyvenantys bendruomenėje. Per trejus metus apie 800 pacientų (18,5 proc.) pradėjo skųstis nelokalizuotais muskuloskeletiniais skausmais, kurie su amžiumi retėjo, o apie 70 metų amžiaus buvo pavieniai.

Dažniausi skausmus lemiantys faktoriai buvo amžius, skausmo jutimo slenkstis, bendra fizinė būklė, kognityviniai negalavimai. Nustatyta, kad pagrindinis faktorius, susijęs su muskuloskeletiniais skausmais, buvo blogas miegas.

Tyrimo rezultatai verčia apmąstyti  muskuloskeletinių skausmų vyresniame amžiuje gydymo taktiką, kuri, teigia tyrėjai, turi būti kompleksinė. Gydomi ne tik simptomai, bet gerinamos kognityvinės funkcijos, gydomas nerimas ir miego sutrikimai.

Be to, vertėtų atkreipti dėmesį į amžiui būdingus specifinius socialinius faktorius, kurie taip pat turi įtakos skausmų vyresniems pacientams rizikai.

Diagnozė ir gydymas

Gydytoja reumatologė V. Bilinskienė-Milkovičienė paaiškino, jog pacientui, kuris skundžiasi muskuloskeletiniais skausmais, labai svarbu įvertinti raumens pažeidimo laipsnį, nes nuo to priklauso gydymo taktika-konservatyvus ar chirurginis.

Diagnozuoti muskuloskeletinius skausmus padeda gerai surinkta anamnezė, objektyvaus tyrimo atlikimas, instrumentiniai tyrimai: raumens echoskopija, magnetinio rezonanso tyrimas.

Dažniausiai nustatomos periartrito, reumatinės polimialgijos, fibromialgijos diagnozės.

Gydymas priklauso nuo pažeidimo stiprumo, traumos.

Ūminiu traumos periodu rekomenduojamas šaltis (ledo aplikacijos), ramybė, analgezinė terapija (nesteroidiniai priešuždegiminiai preparatai).

Kineziterapija pradedama išnykus ūmiam skausmui.

Chirurginis gydymas sindikuotinas, kai pažeidimas sunkus ir nepadeda konservatyvus 3 mėn. taikomas gydymas.

Šaltiniai

Arthritis Rheum. Article first published online: 25 FEB 2014, DOI: 10.1002/art.38284

Jordan KP, Kadam UT, Hayward R, Porcheret M, Young C, Croft P.Annual consultation prevalence of regional musculoskeletal problems in primary care: an observational study.BMC Musculoskelet Disord 2010;11:144.

Wolfe F, Clauw DJ, Fitzcharles MA, Goldenberg DL, Katz RS, Mease P, et al. The American College of Rheumatology preliminary diagnostic criteria for fibromyalgia and measurement of symptom severity.Arthritis Care Res (Hoboken) 2010;62:600–10.

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų