Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Auskaras bamboje, liežuvyje ar antakyje – madinga, bet pavojinga

www.lrt.lt | 2014-02-10 09:51:46

Auskarą verti į liežuvį madinga, bet medikai tam nepritaria, sako Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos vadovė Alina Pūrienė. „Mums nuolat tenka išverti auskarus, nes liežuvis supūliuoja, kartais traumuoja ir kietus audinius, gadina plombas. Matome tik blogas pasekmes“, – pabrėžia ji.

Papuošalai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Pasak dermatovenerologės Irenos Glazauskienės, metalas dažnai sukelia alergines odos reakcijas: „Ypač greitai sudirginamos neįprastos, jautresnės vietos. Oda pradeda šlapiuoti, parausta, ima niežėti, gali supūliuoti. Tokiu atveju auskarą reikia išverti ir kreiptis į gydytoją“.

Ausyse – daugiau nei 200 aktyvių taškų

Auskarai dabar veriami kone į visas kūno vietas. Aštuoniais auskarais ausyje, antakyje, nosyje ar papuošalu bamboje nieko nebenustebinsi. Pomėgis vertis auskarus atkeliavo iš seniausių Pietų Amerikos, Afrikos, Indijos civilizacijų. Senais laikais pagal auskarų vietą ir kiekį buvo galima spręsti apie kario narsą ar moters nuolankumą.

Šiais laikais auskarai – tik papuošalas, todėl, kalbėdami apie juos, turime neužmiršti aktyviųjų kūno taškų. Sakoma, kad kiekvienas biologiškai aktyvus taškas turi grįžtamąjį ryšį su kuriuo nors organu. Dabar šių taškų suskaičiuojama apie 2 tūkst.

Medicinos mokslų daktaras Alfredas Zorys sako, kad klinikinėje praktikoje aktyvius taškus imta taikyti, kad prancūzų mokslininkas 1957 m. sudarė ausies kaušelio akupunktūrinę schemą. Vienoje ausyje, mediko teigimu, yra daugiau nei 200 biologiškai aktyvių tam tikra tvarka išsidėsčiusių taškų. Vien ausies spenelyje jų apie 20.

„Sveikam žmogui šie taškai jokių nemalonių jutimų nesukelia. Sergant ūmiomis ligomis, tam tikri taškai tampa skausmingi. Paūmėjus lėtiniam susirgimui, jų vietoje pakinta ausies kaušelio oda (parausta, pleiskanoja, patinsta ir pan.)“, – sako A. Zorys.

Anot jo, praktika parodė, kad skausmingų ausies (aurikulinių) taškų punktavimas duoda labai gerų rezultatų. O pagal ausies taškus akupunktūros specialistai gali vertinti ligos gydymo eigą.

Antakio sritis pavojinga

A. Zorys sako, kad mažiausiai organizmą veikiantys taškai yra ausies kaušelio išoriniame paviršiuje iki pat spenelio. O vidinėje kaušelio pusėje labai daug taškų, atsakingų už atskiras sistemas ir organus, todėl jų be reikalo punktuoti nereikėtų.

„Veriant auskarus, gali būti panaudojamas regėjimo taškas spenelio viduryje. Tačiau daug auskarų nerekomenduotina. Neturėtų būti duriamas vidinis paviršius – ten, kur yra antinksčių zona. Galima naudoti bado (svorio reguliavimo) tašką ir pan. Bet tai jau turi daryti specialistas“, – pabrėžia A. Zorys. Jo teigimu, nėra duomenų, kad auskarų vėrimas į ausį būtų pavojingas. Bet, kaip medikas, jis mano, kad be reikalo to daryti nereikėtų.

Anot A. Zorio, pilvo srityje, ties bamba, kenksmingų zonų nelabai yra. O antakis jau pavojingesnis, nes čia veido nervai, arti kraujagyslės. „Tarpas nuo antakio vidurio iki pat pabaigos nepavojingas, – aiškina pašnekovas, – išskyrus pačią pabaigą, kuri baigiasi ties akies kraštu“.

Paklaustas, ar perdurtas aktyvus kūno taškas, išvėrus auskarą, sugyja, A. Zorys sako, kad punktuotas taškas iš pradžių kažkiek veikia, bet paskui paranda savo veikimą. O jei tai buvo tuščia vieta ir ne akupunktūrinis taškas, pradurta vieta nieko blogo nedaro – užauga ir nieko nelieka.

Auskaras liežuvio audinius tik sužaloja

Nors auskarą verti į liežuvį madinga, burnos priežiūros specialistai tam nepritaria. Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos vadovė A. Pūrienė pastebi, kad auskarai – mados reikalas, bet nė vienas gydytojas nemano, kad tai gražu.

Pasak A. Pūrienės, auskaras liežuvyje sukelti infekciją gali vien dėl to, kad burnoje yra daugiau nei 400 skirtingų mikroorganizmų. Be to, jis veriamas į minkštus, nestabilius audinius, kurie juda kalbant, valgant, pagaliau ir kvėpuojant.

„Mums nuolat tenka išverti auskarus, nes liežuvis labai dažnai supūliuoja, – pabrėžia profesorė. –Kartais traumuoja ir kietus audinius, protezus, gadina plombas. Universiteto ligoninėje matome tik blogas pasekmes. Bet taip yra visame pasaulyje“.

Didžiausia bėda, tikina A. Pūrienė, kad pažeidžiami audiniai. Bet skonio receptoriai išsidėstę per visą liežuvį, todėl nebūna, kad žmogus netenka skonio ar skonis pasikeičia.

Bambą gali sudirginti net metalinės sagos

Įvertas auskaras, iškentus vėrimo procedūrą, gali sukelti odos sudirginimą. Tai priklauso nuo odos jautrumo. Odos ligų gydytoja I. Glazauskienė sako, kad daug žmonių yra jautrūs kai kuriems metalams, pvz., nikeliui, chromui, kobaltui.

„Ypač greitai sudirginamos neįprastos, jautresnės vietos. Oda pradeda šlapiuoti, parausta, ima niežėti, prasideda antrinė infekcija, gali supūliuoti. Tokiu atveju auskarą reikia išverti ir kreiptis į gydytoją – nereikėtų užleisti“, – kalba I. Glazauskienė.

Jei oda sureagavo, gydytojos teigimu, pakartotinai verti metalinį auskarą nepatartina, nes antrinė reakcija į tą patį dirgiklį gali būti stipresnė ir, jei tai kartojasi, gali sukelti net iritacinį dermatitą – tai suerzinimas, odos uždegimas, kuris atsiranda toje vietoje, kur yra kontaktas su metalu.

Anot I. Glazauskienės, netgi būna atvejų, kai odą sudirgina metalinės sagos. Poveikis panašus, kaip ir įsivėrus metalinį auskarą į bambą ar kitą kūno vietą. Todėl ji pataria metalines džinsų sagas apsiūti, o, jei žmogus įsijautrinęs, metalinių sagų geriau visai atsisakyti.

Auskarai ausyse, kalba medikė, tokios reakcijos dažniausiai nesukelia. Tačiau lūpų ar bambos sritis yra jautri. „Reakciją gali sukelti pats įvėrimas. Oda parausta, truputėlį šlapiuoja, paburksta. Tada iš bambos auskarą reikia išverti, patepti dezinfekcine priemone (patartina – ne jodu) ir vėl įverti“, – aiškina I. Glazauskienė. O jei uždegimas nepraeis, būtinai kreiptis į gydytoją.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų