Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Aukštakulniai – naujųjų laikų korsetas?

2012-03-06 10:06:13

Daugelis moterų tiesiog mėgaujasi, pirkdamos aukštakulnius. Galbūt avėdama aukštakulnius ir jautiesi madinga, seksuali, tačiau ar kada pagalvojai kokia to kaina? Kojų ir nugaros skausmas – tai tik smulkūs aukštakulnių mylėtojų nusiskundimai. 

Aukštakulniai – naujųjų laikų korsetas?

© Fotolia.com

2008-ųjų Sally Feldman publikacijoje „Aukščio beprotybė“ aukštakulniai yra lyginami su Viktorijos laikų korsetais: nepatogūs ir „ekstremalūs“ drabužiai vardan vizualinio patrauklumo. Autorius sarkastiškai pašiepia visą aukštakulnių industriją: „seksualinės politikos mūšio laukas“. Jis pastebi, kad kulno aukštis tendencingai auga, dabar jau normalu net gatvėje pamatyti merginas, į darbą žingsniuojančios su 12-14 centimetrų pakulne. Ką gi, gatvės mada ir fetišo parduotuvėlės beveik susilygino? Spręskite patys…

Netinkamų batų pasirinkimas gali lemti nelaimingą atsitikimą

2009-aisiais metais atliktame tyrime teigiama, kad keturios iš penkių moterų sutinka, kad avi netinkamą avalynę vairavimui. Sunku įsivaizduoti, kaip įmanoma vairuoti automobilį su mechanine pavarų dėže, avint batelius su „adatiniu“ kulnu, kurio aukštis – 14 centimetrų. Bet įmanoma! Deja, dažnai tai turi liūdnų pasekmių. Iš 750 apklaustųjų, 107 prisipažino, kad dėl prasto avalynės pasirinkimo sukėlė arba vos nesukėlė automobilio avarijos. Čia labai tiktų socialinė reklama – „Avėk atsakingai!”.

Fiziniai negalavimai

2008-aisiais metais amerikiečių žurnalas „Moters diena“ klausė: „Ar tavo batai tave žudo?“. Prieita prie išvados, kad aukštakulnių avėjimas gali lemti daugybę fizinių negalavimų, tokių kaip sąnarių pažeidimas, pėdos suspaudimas ir deformacija, stuburo problemos ir kt.

2010-aisiais Korėjos medikų asociacijos publikuotas straipsnis prie visų šių bėdų „priklijavo“ dar vieną – aukštakulniai gali lemti neatitaisomą žalą moterų keliams

Pasidomėkime smulkiau:

Laikysena: Avint aukštakulnius tavo pėdos priekis yra nusviręs į apačią, todėl priekinėje pėdos dalyje susidaro didesnis spaudimas. Tai sutrikdo viso kūno poilsio „sistemą“ bei pusiausvyrą. Apatinė kūno dalis palinksta į priekį, o viršutinė dalis atgal, kad kompensuotų apatiniąją kūno dalį. Ir tai nėra normali tavo kūno pozicija!

Eisena: Kai jūs einate, pėda yra nukreipta žemyn, todėl savaime pėdose nebėra tiek jėgos atsistumti nuo žemės. Klubai priverčia stipriau dirbti jūsų kojų raumenis. Tas pats vyksta su kelio raumenimis. Tai  nėra normalus jūsų minėtų raumenų fizinis krūvis, kuris po ilgesnio aukštakulnių avėjimo perauga į dideles sveikatos problemas.

Pusiausvyra: Aukštakulnių avėjimas yra tarsi vaikščiojimas įtemptu lynu. Šie bateliai sukelia jūsų pėdos ir kulkšnies sukamąjį judesį einant (t.y. pėdos ir kulkšnies sukimąsi į išorę). Šis susidarantis sukamasis judesys kelia grėsmę prarasti pusiausvyrą ir išsisukti kulkšnį. Lynu vaikščioti gali tik cirko akrobatai!

Nugara: Paprastai S formos nugaros linija veikia kaip amortizatorius, taip sumažindamas stuburo slankstelių „darbą“. Aukštakulnių avėjimas sukelia stuburo poslinkį, todėl jų avėjimas gali sukelti ne tik nugaros skausmus, bet ir stuburo „iškrypimą“.

Klubai: Klubo lenkiamieji raumenys yra jūsų šlaunų viršutinėje priekinėje dalyje. Jie yra priversti dirbti daug sunkiau ir ilgiau, nes jūsų pėda yra nukreipta žemyn ir reikia ženkliai daugiau pastangų kūną „pajudinti“ į priekį. Jei klubo raumenys pastoviai yra priversti šitaip „persidirbti“, šis raumuo tiesiog gali susitraukti (t.y. sutrumpėti).

Keliai: Kelio osteoartritas moterims pasitaiko dvigubai dažniau nei vyrams. Viena iš priežasčių – aukštakulnių avėjimas. Dėvint aukštakulnius, kelias visą laiką būna sulenktoje pozicijoje, o blauzdikaulis virsta į vidų. Jei jūs jau turite osteoartritą, patariama vengti aukštakulnių. Aukšti kulniukai padidina atstumą nuo kelio iki grindinio ir sukelia padidėjusį kelio lenkimo momentą, kuris taip pat gali sukelti osteoartritą.

Čiurnos: Aukštakulniai riboja čiurnos sąnario judesius ir galią. Dėl aukštakulnių sutrumpėja blauzdos raumenys (gastrocnemius & soleus). Tai lemia sumažėjusią jėgą, bandant stumti pėdą nuo žemės. Tokia čiurnos padėtis taip pat gali lemti Achilo sausgyslės sutrumpėjimą (susitraukimą).

Pėdos: Nuleistos kojos pozicija sukelia didelį spaudimą pade. Spaudimas didėja proporcingai kulno aukščiui. Padidėjęs spaudimas pade sukelia skausmą bei gali sukelti pėdos deformacijas. Nuleistos kojos pozicija taip pat sukelia pėdos persukimą (pėda nukreipta į išorę). Šis pėdos pozicijos pasikeitimas pakeičia Achilo sausgyslės traukos liniją ir gali sukelti būklę, vadinamą Haglund deformacija.

Oda ir pirštai: Jei pažvelgtumėte į kūdikio kojytę, pamatytumėte, kad jo pirštukai neprisiglaudę vienas prie kito. Pažvelgę į suaugusiojo koją, pamatysite, kad tarp pirštų tarpelių nėra. Šį pirštų susiglaudimą lėmė nešiota avalynė.

Mielosios, kiek aukštakulnių batelių turite savo batų dėžėje?

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų