Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Atsisakoma daug inkstų, kurie dar galėtų išsaugoti gyvybę

Parengė Justina Karpavičiūtė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-07-19 00:02:43

Kelios naujos studijos skelbia, kad ateityje bus galima išvengti dalies inkstų pašalinimo operacijų po atliktos transplantacijos. Tyrėjai teigia, jog netgi tie inkstai, kurių biopsijos rezultatai prasti, dar gali būti pakankami gyvenimui pailginti ir „naudingesni“ nei kitas gydymas, – rašo medicalnewstoday.com.

Linos Pankratjevaitės nuotr.

Organų donorystės ir transplantacijos centro (The Organ Procurement and Transplantation Network, OPTN) duomenimis, šiais metais JAV buvo paaukoti 6 099 inkstai: 2 223 iš jų padovanojo gyvi donorai, 3 876 paimti iš mirusiųjų. Taip pat pranešama, kad šiuo metu JAV yra 97 297 pacientai, kurie laukia inkstų persodinimo operacijos. Vidutiniškai vienam ligoniui eilėje tenka išbūti 3,6 metų.

Tai reiškia, kad maždaug 13 žmonių kasdien miršta taip ir nesulaukę inkstų transplantacijos.

Neseniai žurnale „Transplantation“ publikuota studija skelbia, jog inksto atmetimo dažnis nuo 1988 iki 2009 metų išaugo 14 procentų. Šiuo metu persodinto inksto atsisakoma maždaug 20 procentų atvejų. Nors palyginus donorinių inkstų ir laukiančiųjų transplantacijos skaičių, iškart pasidaro aišku, kad yra didžiulis organų trūkumas.

Neseniai atlikta dar viena studija, publikuota Journal of the American Society of Nephrology: tirti 975 inkstų mėginiai, 427 paimti iš gyvų donorų, 548 – iš mirusiųjų kūnų. Analizuota, kas nulemia potransplantacines išeitis ir ką reiktų pakeisti siekiant didesnio procedūros efektyvumo. Pasirodo, kad didelė dalis transplantuotų inkstų yra pašalinama be reikalo.

Nagrinėjant atvejus, kuomet donoriniai inkstai gauti iš gyvų donorų, rasta, jog vėliau nustatomi pokyčiai inkstų bioptate reikšmingai nekeičia transplantacijos išeičių. Tai reiškia, kad daugeliu atveju reikėtų atsisakyti transplantuoto inksto šalinimo dėl rastų jo struktūrinių pakitimų.

Studija parodė, kad ir tuo atveju, kuomet inkstai transplantacijai paimami iš mirusio donoro ir po persodinimo gaunami prasti biopsijos rezultatai, taip pat nereikia skubėti šalinti inksto: jis gali dirbti pakankamai, kad palaikytų gyvybę efektyviau nei dializė.

Pasak tyrimo autorių, net ir gavus blogus biopsijos rezultatus, toks inkstas dar gali „pridėti“ 5-erius gyvenimo metus.

„73 procentai persodintų inkstų, kurių bioptate nustatyta pakitimų, funkcionavo dar penkerius metus. Tai perša mintį, jog šiuo atveju nuspręsti apie inksto naudingumą pagal biopsijos rezultatus negalime ir reikalingi išsamesni tyrimai“, – komentavo tyrėjai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų