Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Asmeninis treneris R. Bimba: „Tik pakeitus gyvenimo būdą, pasikeis ir kūnas“(4)

Agnė Garkauskienė | 2012-12-22 00:02:30

Kasmet auga sporto ir sveikatingumo klubų populiarumas. Tačiau ar tikrai norėdami padailinti kūno linijas turime lieti prakaitą sporto salėje? Asmeninis treneris Remigijus Bimba sako, kad alternatyva yra – tai sportas namuose. Ir visai nesvarbu,  dėl kokios priežasties norite pradėti treniruotis namuose. Svarbu, kad tai jums būtų naudinga.

Mankšta
Neturintieji galimybių mankštintis sporto klubuose, gali tai daryti namuose. Algirdo Kubaičio nuotr.

Pirmiausiai klausiame Jūsų, ar Lietuva – sportuojanti tauta?

Lietuviai pradeda mankštintis, bet dar kol kas tikrai per mažai. Sporto kompleksų, sporto klubų ar sporto patalpų, kur galima sportuoti, tikrai nėra daug ir tie patys nėra užpildyti. Nes iš tiesų daugumai gyventojų tokios paslaugos yra per brangios. O mūsų klimato sąlygos nėra labai palankios, kad galėtume, pavyzdžiui, sportuoti lauke. Bėgioti trukdo sniegas, slidinėti irgi ne visuomet pavyksta ir daugybė kitų priežasčių. Štai Vakarų Europoje lauke galima bėgioti ištisus metus.

Yra atlikti tyrimai, kad lietuvė moteris galėtų skirti per mėnesį sportui ne daugiau nei 100 litų. O mes puikiai žinome, kad sporto abonementai dažnai kainuoja daugiau, o kur dar sportinė apranga, kelionės išlaidos. Tad manau, kad finansinė padėtis turi didelės įtakos sporto populiarumui.

Taip pat žmonėms trūksta laiko – visi užsiėmę savais darbais, dažnai dirbantys po kelis darbus, o kur dar kasdieniai rūpesčiai. Kitose šalyse, tokiose kaip Švedija, Suomija, Norvegija ar Didžioji Britanija, žmonės sportuoja tikrai daug. Ir tam jiems užtenka ir pinigų, ir laiko.

Tad ką daryti, jei neturime nei pinigų, nei laiko? O, pavyzdžiui, norime numesti svorio. Kokia galėtų būti alternatyva?

Žinoma, kad alternatyva yra. Tai – mankšta namuose. Tereikia poros kvadratų laisvo ploto namuose  ir didelio noro. Taip pat svarbu mankštintis taisyklingai. Kaip tai daryti – visuomet pirmiausiai patariu pasikonsultuoti su specialistu ir tik tuomet pradėti savarankiškai sportuoti. Svarbu, kad treniruotės namuose duotų Jums norimą rezultatą.

Norint sportuoti namuose reikalinga bent jau minimali sporto įranga – sporto kamuolys, kilimėlis ir elastinė guma. Galima naudoti ir nedidelius svarmenis, bet jie nėra būtini.

Treniruotės pradžioje būtinas apšilimas. Jei neturite namuose bėgimo takelio ar dviračio, puikiai tiks įvairūs pramankštos pratimai – sukamieji judesiai: pečių, alkūnių, riešo, klubų, kelių, čiurnos sąnariuose po dešimt kartų į vieną ir kitą pusę.

Vėliau atlikite 5-6 pratimus stambioms raumenų grupėms – pilvui, nugarai, nugaros apačiai, krūtinei, sėdmenims, šlaunims.

Štai keletas pratimų pilvo presui. Atsigulkite ant kamuolio nugaros apatine dalimi, rankomis prilaikykite galvą. Atkelkite mentes nuo kamuolio ir vėl sugrįžkite į  pradinę padėtį. Pratimo metu nelankstykite galvos ir dubenį laikykite stabilioje pozoje. Pratimą kartokite 8-20 kartų.

Taip pat atsigulkite ant nugaros, rankas laikykite ant grindų, sulenkite kojas per kelius. Sulenktas kojas kelkite iki krūtinės ir vėl grįžkite į pradinę padėtį. Svarbu neišriesti nugaros apatinės dalies. Jei pratimo atlikimo metu jaučiate apatinę nugaros dalį, tada leiskite kojas žemyn iki to taško, kol nejausite nugaros apačios, ir laikykite prispaustą nugaros apatinę dalį prie grindų. Jei pratimo atlikimo metu jaučiate šlaunis, tai daugiau sulenkite kojas per kelius. Pratimą kartokite 8-20 kartų.

Na, o moterys, norinčios  padailinti krūtinę, turėtų nevengti šio pratimo. Nugaros viršutine dalimi ir galva atsigulkite ant mankštos kamuolio, sulenktomis kojomis remkitės į žemę, rankose laikykite svarmenis. Rankas leiskite į šonus, kol pajusite švelnų tempimą krūtinės srityje, tada grįžkite į pradinę padėtį. Viršutinėje dalyje rankos yra truputį sulenktos per alkūnes. Pratimo atlikimo metu kontroliuokite kūną, nenuleiskite dubens žemyn. Pratimą kartokite 10-12  kartų.

Dar vienas puikus pratimas stangrinti sėdmenis. Atsigulkite ant mankštos kamuolio, rankomis remkitės į grindis, keliai sulenkti. Kelkite po vieną sulenktą koją į viršų ir grįžkite į pradinę padėtį.  Jūsų pėda turi būti statmena luboms. Pratimą kartokite 10-16 kartų kiekviena koja.

Treniruotės pabaigoje raumenis reikia atpalaiduoti, tad  nepamirškite ir atsipalaidavimo bei tempimo pratimų. Na, ir jei jau nusprendėte treniruotis namuose, tai darykite 2-3 kartus per savaitę.

Remigijus Bimba
Jei žmogus niekada nesportavo, be trenerio konsultacijos pradėti mankštintis namuose yra gana rizikinga, - teigia Remigijus Bimba. Asmeninio archyvo nuotr.

Tačiau noriu pabrėžti, jei žmogus niekada nesportavo, be trenerio konsultacijos pradėti mankštintis namuose yra gana rizikinga. Tik išmokus taisyklingai atlikti visus pratimus, galima savarankiškai mankštintis namuose. Nes jeigu atliksime pratimą nežinodami, ar gerai jį atliekame arba apskritai ar jis reikalingas, naudos bus mažai.

Kokios dažniausios klaidos metant svorį? Ką reikėtų žinoti ir ko vengti?

Dažniausia klaida yra ta, kad žmogus norėdamas numesti svorio nustoja valgyti. Ir čia sulaukia atvirkštinės reakcijos – riebalai krenta daug sunkiau, nes žmogaus organizmas yra bado būsenos.

Kita svarbi klaida – kai žmogus siekia užsibrėžto tikslo, dažnai jis perlenkia lazdą. Pradeda sportuoti kiekvieną dieną, dažnai ne mažiau nei po dvi valandas, išvargina organizmą ir nusivilia – rezultato nėra. Tuomet nustoja mankštintis. O iš tikrųjų buvo galima sportuoti daug mažiau, palaipsniui didinant krūvį ir taip pasiekiant optimalų rezultatą. Taigi per mažai valgome ir per daug sportuojame. Čia abiejose situacijose remiamasi kraštutinumais.

Sportas ir maisto derinimas yra neatsiejami dalykai. Labai retai žmogus turi Dievo dovaną turėti gražų kūną be didelių maisto ribojimų ar sporto krūvių. Bet dauguma žmonių yra arba labai liesi ir jiems trūksta 10-15 kg svorio, arba tokie, kuriems tuos pačius 10-15 kg reikia numesti. Tik pakeitus gyvenimo būdą, pasikeis ir kūnas.

Dažnai pasitaiko ir tokių, kurie mano, kad štai dabar valandą laiko intensyviai mins dviratį, o po to galės valgyti ką norės. Tai nėra teisinga. Žmogus per treniruotę, jeigu jis nėra profesionalus sportininkas, sudegina tikrai nedaug kalorijų ir riebalinio audinio sudega labai nedaug. Dėl to reikia mankštintis reguliariai ir nuolatos bei laikytis subalansuotos mitybos principų.

Taip pat labai svarbi motyvacija. Jeigu žmogus jos turi pakankamai, tuomet ir rezultatas bus akivaizdus. Jei neturi – čia svarbus trenerio indėlis – kiek jis sugebės motyvuoti žmogų sportuoti ir siekti savo užsibrėžto tikslo.

Sportas ar kūno kultūra – tai nuolatinis, reguliarus, nuoseklus darbas, į kurį reikia eiti turint atsakomybę, norint pasiekti gerų rezultatų ir tikintis, kad šis darbas nesikeis iki gyvenimo pabaigos.

Agnė Garkauskienė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (4)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų