Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Artėjant šaltajam metų laikui – tinkamai pasiruoškime užkirsti kelią gripui

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-09-12 11:05:33

Rugsėjo 8-9 dienomis Vilniuje buvo surengta šešioliktoji Baltijos šalių konferencija, skirta aptarti skiepijimo aktualijas. Tradicija tapęs renginys šiemet subūrė daugybę mokslo ir medicinos sričių specialistų iš Latvijos, Estijos ir Lietuvos. Pranešimus apie gripo virusų evoliuciją, apie gripo klinikinius ypatumus ir skirtumus tarp senyvo amžiaus žmonių ir apie tai, kaip pagerinti skiepijimo apimtis, skaitė visų dalyvavusių šalių medikai ekspertai ir kviestiniai mokslininkai iš JAV, Prancūzijos ir Vokietijos. Šių metų konferencijoje pagrindinis dėmesys buvo skiriamas gripo virusui.

© Graphicstock.com

Virusų evoliucija kelia didelį mokslininkų susirūpinimą

Ypatingo dėmesio sulaukė Hanoverio veterinarinės medicinos universiteto profesoriaus Alberto Osterhauso pranešimas, skirtas gripo virusų evoliucijai aptarti.

„Skiepai neapsaugos, kol jų neįskiepysite“, – akcentavo A. Osterhausas.

„Virusai keliauja, todėl mokslininkams pirmiausiai labai svarbu identifikuoti naują gripo virusą pačioje atsiradimo pradžioje. Iš Azijos virusas gali atkeliauti į, pavyzdžiui, Europą. Tai nutinka oro lašeliniu būdu, kai žmonės keliaudami patys perveža virusus, arba migruojant paukščiams – priklausomai nuo viruso tipo. Tačiau kur kas blogiau yra tai, kad virusai mutuoja. Aš tikiuosi, kad per ateinančius dešimt metų tobulėjančių mokslo technologijų dėka, mes sugebėsime visus procesus suvaldyti laiku“, – sakė profesorius.

Kalbėdamas apie ateities perspektyvas, A. Osterhausas išskyrė skiepų svarbą, tačiau ne kartą pabrėžė, kad didžiausias efektyvumas tikėtinas tuo atveju, jei skiepysis ne dalis, o visa visuomenė. Pasak profesoriaus, skiepai yra būtini vaikams, kurie nuolat bendrauja darželiuose, mokyklose ir gali lengvai užsikrėsti vieni nuo kitų, bei pagyvenusiems žmonėms, kurių atsparumas virusams yra ženkliai mažesnis.

Gripo rizikos grupėje – vyresnio amžiaus žmonės

Kad gripas itin klastingas vyresniems žmonėms pritarė infektologas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, Vilniaus universiteto profesorius Arvydas Ambrozaitis.

„Gripo infekcija išlieka ypač aktuali kaip liga, kuri gali sukelti daug nepageidaujamų pasekmių, ypač suaugusiems ir senyvo amžiaus žmonėms. Kol kas visuomenė neįvertina rizikos ir iki šiol galvoja, kad gripas yra lengva liga. Tačiau vyresniems žmonėms, kurių dauguma serga lėtinėmis ligomis, gripo virusas gali išprovokuoti trombembolines ligas ir jų komplikacijas, tokias kaip miokardo infarktas arba insultas, taip pat gali sukelti lėtinių gretutinių ligų paūmėjimą. Visa tai didina brangiai visuomenei kainuojančios hospitalizacijos apimtis ir mirties atvejų padidėjimą. Įdomu tai, kad du trečdaliai hospitalizacijų gripo sezono metu tarp senyvo amžiaus žmonių įvyksta ne dėl pačios gripo infekcijos, o dėl gretutinių lėtinių ligų paūmėjimo, kurį sukėlė gripo virusas. Jau seniai įrodyta, kad vakcinacija nuo gripo sumažina hospitalizacijos ir mirties riziką. Deja, Lietuvoje vos 20 proc. žmonių, priklausančių rizikos grupėms, ir kuriems priklauso nemokami skiepai, pasinaudoja galimybe pasiskiepyti nuo gripo“, – nuogąstavo A. Ambrozaitis.

Tobulėja ir vakcinos

Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui, tačiau galima pasiskiepyti ir vėliau. Konferencijos metu buvo pristatyta naujiena skirta sezoninio gripo virusui pažaboti – keturvalentė vakcina. Pasaulio sveikatos organizacija jau kurį laiką skatina keturvalenčių gripo vakcinų kūrimą, tačiau Lietuvoje iki šiol buvo prieinamos tik trivalentės vakcinos.

„Trivalentėje vakcinoje yra du gripo A viruso tipai ir viena B gripo viruso padermė. Tačiau pasaulyje matoma tendencija, kad vienu metu cirkuliuoja dvi B tipo padermės (Victoria ir Yamgata). Dažniausiai labai sunku nuspėti, kuri B gripo viruso padermė cirkuliuos visuomenėje per ateinantį gripo sezoną. Todėl kartais vakcinoje esanti B gripo viruso padermė neatitinka tos viruso padermės, kuri cirkuliuoja visuomenėje. Tai gali iš dalies sumažinti vakcinos klinikinį efektyvumą ir padidinti visuomenės nepasitikėjimą skiepais. Nuo šiol, turėdami keturvalentę vakciną, galime garantuoti apsaugą nuo abiejų B gripo tipo padermių“, – komentavo profesorius A. Ambrozaitis.

„Tikiuosi, kad ši vakcina greitai ras savo kelią Lietuvoje ir bus aktyviai naudojama skiepijant visuomenę. Ji išties pranašesnė nei įprastinė trivalentė gripo vakcina“, - sako profesorius.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų