Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Archeologai iškėlė naują „Juodosios mirties“ plitimo teoriją

www.lrt.lt | 2014-04-01 15:48:20

Plečiant Londono geležinkelius atrasti maro aukų palaikai gali padėti mokslininkams tiksliau paaiškinti „Juodosios mirties“ plitimą.

1348 m. Londoną apėmė turbūt viena baisiausių istorijoje maro epidemijų. Skaičiuojama, kad per maždaug metus ji nusinešė 60 proc. Londono gyventojų gyvybių. Kadangi palaidoti visų mirusiųjų nebuvo galimybės, kūnai buvo užkasinėjami masinėse kapavietėse priemiesčiuose. Tikslios kapaviečių koordinatės dingo istorijos eigoje, tačiau dabar atrasti palaikai gali padėti jų surasti ir daugiau.

Bakterija
© Fotolia.com

„Kasinėsime ir toliau. Tikimės, kad artėjame link ypač didelės maro aukų kapavietės“, – BBC sakė archeologas Jay Carveris. Anot jo, tai padėtų įminti 660 metų senumo mįsles.

Atrasti kaulai taip pat privertė suabejoti ankstesne teorija, kad maras plito per blusas, kurias nešiojo žiurkės.

Kai kuriuose aukų dantyse rastos maro sukėlėjos – bakterijos Yersinia pestis – žymės. Netrukus dr. Timas Brooksas turėtų pristatyti dokumentinį filmą, kuriame įrodo, jog „Juodoji mirtis“ – ne buboninis, o pneumoninis maras. Nors abu marus sukelia ta pati bakterija, skirtumas tas, kad pastarasis plinta ne per blusas ir žiurkes, o žmonės vieni kitus užkrečia per orą.

„Jeigu marą išties būtų platinusios žiurkės, jis nebūtų taip greitai plitęs“, – teigė dr. T. Brooksas.

Nors „Juodosios mirties“ epidemijos metu buvo užfiksuotos ir plaučių infekcijos, šaltiniai kur kas dažniau aprašė ne jas, o buboninį marą labiau atitinkančius simptomus – bubonus pažastyse ir kirkšnyse.

Nuo maro 1348 m. Prancūzijoje miręs muzikantas Louisas Heyligenas rašė, jog užsikrėtusiems simptomai buvo skirtingi. Vieni kentėjo infekcijas plaučiuose, kiti – bubonus pažastyse. Anot mokslininkų, tai aprodo, jog „Juodoji mirtis“ galėjo smogti dvejopai, rašo iflscience.com.

Negana to, prie ligos plitimo prisidėti galėjo ir bloga londoniečių sveikata. Archeologai palaikuose atrado pakitimus, sukeliamus vitamino D ir kalcio trūkumo. Be to, dauguma aukų turėjo ir rimtų nugaros problemų.

Ta pati kapavietė buvo panaudota ir maždaug 1430 m., kai „Juodoji mirtis“ smogė antrą kartą. Dauguma aukų patyrė smurtą. Tai įrodo, jog antroji maro banga sužadino ne tik baimę, bet ir agresiją.

Yersinia pestis bakterijos mirtinos ir šiais laikais. Negydoma infekcija yra tokia pati pavojinga kaip ir XIV a. Kasmet nuo maro pasaulyje miršta apie 2 tūkst. žmonių. Daugiausiai aukų ten, kur žmonės neturi galimybės gydytis antibiotikais.

Archeologai toliau tęsia kasinėjimus Londone. Specialiu radaru nustatyta, kad kapavietėje kadaise buvo palaidoti keli tūkstančiai maro aukų.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: epidemija, maras
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų