Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Ar šiandien jau valgei daržovių salotų?

silutesnaujienos.lt | 2014-07-28 14:44:57

Kasdienis salotų valgymas turi tapti sveiko gyvenimo įpročiu. Salotos yra skanios, traškios, pikantiško skonio, įvairių spalvų ir išvaizdos, pagardintos įvairiais ingredientais. Tereikia turėti šviežių daržovių ir pasirinkti tinkamą salotų receptą.

Salotų gausu kiekviename restorane, prekybos tinklų parduotuvėse ir kitose viešojo maitinimo įstaigose. Tačiau nieko nėra geriau, kaip pasigaminti šviežių žalių salotų namuose.

Salotos
Algirdo Kubaičio nuotr.

Daržovių ir vaisių salotose yra gausybė skaidulų, kurios reikalingos mūsų organizmui. Suvalgę salotų galime jaustis sotūs: valgome mažiau, bet turime tiek pat energijos, kiek gautume suvalgę dešros. Todėl nenuostabu, kad sveikuoliai dažnai maitinasi vien salotomis.

Dauguma ekspertų pripažįsta, kad lietuviai per mažai valgo salotų, ir pataria valgyti kuo daugiau tamsiai žalių daržovių ir oranžinės spalvos vaisių. Jeigu žmogus reguliariai valgo tokias salotas, jo kraujo kokybė bus geresnė, organizmas gaus vitamino C ir E, alfa ir beta karotinų. Šie antioksidantai apsaugo mūsų organizmą nuo kenksmingų ir pavojingų laisvųjų radikalų.

Žmogus, valgantis daug vaisių ir daržovių, atsparesnis įvairioms ligoms, netgi vėžiui. Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad salotos sugeba išvalyti organizmą nuo alkoholio ir nikotino. Tai yra didelė pagalba geriantiems ir rūkantiems.

Nustatyta, kad tokie produktai kaip pupelės, žirniai, pomidorai, morkos, nektarinai, persikai, slyvos, kriaušės, braškės ir žemuogės sugeba apsaugoti mūsų organizmą nuo neigiamų faktorių. Valgydamas salotas žmogus jaučia vidinį pasitenkinimą, kuris mažina stresą, neapsunkina papildomomis kalorijomis.

Jeigu norite numesti svorio, turite į savo valgiaraštį įtraukti kuo daugiau žalių salotų. Tačiau tai nereiškia, kad valgydami salotas visiškai negausite riebalų. Kai kurios daržovės savyje turi vadinamųjų gerųjų riebalų - jų daugiausia galima gauti vartojant alyvuogių aliejų, avokadus, riešutus.

Pavyzdžiui, žmogaus organizmas ypač gerai absorbuoja likopeną ir liuteiną valgant avokado aliejaus šlakeliu pagardintas morkas su špinatais.

Likopenas - tai unikalios struktūros ir cheminių savybių karotinoidas, turintis specifinių biologinių ypatybių. Likopenas nudažo vaisius ir daržoves raudona, oranžine ar geltona spalva. Daugiausia likopeno yra greipfrutuose, papajose, pomidoruose, arbūzuose, raudonuosiuose pipiruose.

Žmogus likopeną gauna su maistu, jis kaupiasi kepenyse, plaučiuose, prostatoje, storojoje žarnoje ir odoje.

Likopenas - tai profilaktinė priemonė nuo širdies ligų, prostatos ir virškinimo organų problemų, stiprina imuninę sistemą, spartina ląstelių atsinaujinimą, didina fermentinių organizmo sistemų aktyvumą. Likopenas - vienas stipriausių natūralių antioksidantų, jis didina spermatozoidų koncentraciją ir jų judrumą.

Liuteinas - vienas iš natūralių karotenoidų, kurių gamtoje yra apie 600. Jis yra aptinkamas žaliose lapinėse daržovėse - špinatuose, kopūstuose ir kt. Liuteiną organizmas naudoja kaip antioksidantą bei mėlyną šviesą absorbuojantį pigmentą.

Liuteinas yra labai svarbus akims, jo daugiausiai yra sukaupiama akies tinklainėje. Akyse filtruodamas ultravioletinius spindulius, liuteinas saugo lęšiuką ir tinklainę nuo pažeidimo. Šiuo metu vyrauja nuomonė, kad, norint išsaugoti gerą regėjimą iki senatvės, kasdien turėtumėte gauti ne mažiau 10 mg liuteino.


Logo

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų