Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Ar mirusią ke­tu­rio­lik­me­tę gel­bė­ję grei­to­sios pa­gal­bos dar­buo­to­jai pa­da­rė ką ga­lė­jo?

tzinios.lt | 2013-02-19 14:43:53

Tel­šių mies­to bend­ruo­me­nė ge­di dėl ke­tu­rio­lik­me­tės Gab­rie­lės Juš­kai­tės mir­ties. Pa­čiais gra­žiau­siais sa­vo gy­ve­ni­mo me­tais ne­ti­kė­tai už­ge­su­si moks­lei­vė pa­li­ko ar­ti­muo­sius di­džiu­lia­me ne­tek­ties skaus­me.

Šir­dies ydą nuo ma­žens tu­rė­ju­si mer­gai­tė na­mų laip­ti­nė­je su­klu­po sau­sio 26-ąją. Gai­vin­da­mos bran­gų žmo­gų, ma­ma, se­se­rys ir kai­my­nė įdė­jo vi­sas įma­no­mas pa­stan­gas. Ta­čiau to pa­ties šei­ma ne­ga­li pa­sa­ky­ti apie Tel­šių grei­to­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos (GMP) dar­buo­to­jus.

GMP
Algirdo Kubaičio nuotr.

Anot ar­ti­mų­jų, GMP dar­buo­to­jai pa­gal iš­kvie­ti­mą at­vy­ko neo­pe­ra­ty­viai, be gar­so sig­na­lų, laks­tė pir­myn at­gal ieš­ko­da­mi gai­vi­ni­mo prie­tai­sų. Ne­ga­na to, lie­pė su­si­ras­ti vy­riš­kių, ku­rie mirš­tan­tį vai­ką ne­štu­vais nu­neš­tų į GMP au­to­mo­bi­lį... Rea­ni­ma­ci­jos sky­riaus me­di­kams at­gai­vin­ti ke­tu­rio­lik­me­tės ne­be­pa­vy­ko.

Gab­rie­lei Juš­kai­tei me­di­kai nuo kū­di­kys­tės pri­pa­ži­no hi­pert­ro­fi­nę kar­dio­mio­pa­ti­ją – įgim­tą šir­dies ydą. Mer­gai­tė vi­są lai­ką var­to­jo vais­tus ir jau­tė­si ga­na ge­rai, tad jos ne­tek­tis ar­ti­mie­siems bu­vo la­bai ne­ti­kė­ta.

Su­tik­da­ma pa­pa­sa­ko­ti skau­džią is­to­ri­ją apie pa­sku­ti­nes Gab­rie­lės gy­ve­ni­mo va­lan­das, Juš­kų šei­ma  tikisi GMP veikloje pokyčių, kurie ap­sau­go­tų ki­tas šei­mas nuo iš­gy­ve­ni­mų, pa­tir­tų sau­sio 26-ąją, gai­vi­nant mirš­tan­tį vai­ką.

Bu­vo iš dvy­nu­kių

Gab­rie­lė ir jos se­suo dvy­nė Gin­ta­rė gi­mė 1998 m. rugp­jū­čio 26 d. Vie­na iš mer­gai­čių bu­vo svei­ka, Gab­rie­lei me­di­kai diag­no­za­vo hi­pert­ro­fi­nę kar­dio­mio­pa­ti­ją.

„Mes ją au­gi­no­me kaip svei­ką vai­ką: Gab­rie­lė nie­ka­da ne­bu­vo nual­pu­si, ne­si­rgda­vo, nė­ra gu­lė­ju­si li­go­ni­nė­je. Nuo gi­mi­mo jai bu­vo ski­ria­mi vais­tai: ser­gant šia li­ga, su­sto­rė­ja šir­dies rau­muo. Smar­kiai dir­ban­čią šir­dį vais­tai at­pa­lai­duo­da­vo. Pa­me­nu, kaip ji tuos vais­tu­kus su­si­pil­da­vo sau ant lie­žu­viu­ko dar bū­da­ma vi­sai ma­žy­tė...“, – sun­kiai rink­da­ma žo­džius, pa­sa­ko­jo duk­ros ne­te­ku­si Jo­lan­ta Juš­kie­nė. Gab­rie­lė tik ret­kar­čiais pa­si­jaus­da­vo kiek silp­niau, ypač po fi­zi­nio krū­vio.

Ma­ma pri­si­mi­nė, kad šei­mos gy­dy­to­ja mer­gai­tei lei­do spor­tuo­ti sa­ky­da­ma, kad, ser­gant to­kia li­ga, fi­zi­nis krū­vis ne­kenks­min­gas. Ta­čiau sa­vo vai­ką pa­žįs­tan­ti mo­te­ris pui­kiai ma­tė, kad, net il­giau paė­ju­si, duk­ra jaus­da­vo silp­nu­mą. To­dėl šei­ma la­biau pa­si­ti­kė­jo Vil­niaus me­di­kais, ku­rie griež­tai už­drau­dė Gab­rie­lei spor­tuo­ti ir iš­da­vė mo­kyk­lai tai pa­tvir­ti­nan­čią pa­žy­mą.

Ar­ti­mie­ji mer­gai­tę į Vil­nių vež­da­vo kas­met po vie­ną du kar­tus. Pas­ta­rą­jį kar­tą Gab­rie­lę sos­ti­nės me­di­kai ap­žiū­rė­jo rug­sė­jo mė­ne­sį: at­li­ko mag­ne­ti­nį re­zo­nan­są ir ki­tus ty­ri­mus.

Dėl li­gos Gab­rie­lei bu­vo nu­sta­ty­tas neį­ga­lu­mas. Vi­są lai­ką – vi­du­ti­nis, tik pa­sku­ti­nį­jį kar­tą – leng­vas. Jau ba­lan­dį mer­gai­tė vėl tu­rė­jo vyk­ti į Neį­ga­lu­mo ir dar­bin­gu­mo nu­sta­ty­mo tar­ny­bą.

Suk­niu­bo na­mo laip­ti­nė­je

Dvy­nu­kės tu­ri vy­res­nę se­se­rį Do­vi­lę, ku­ri pa­sta­ruo­ju me­tu dir­ba Klai­pė­do­je. Sau­sio 26-ąją vi­sos trys se­se­rys iš­si­ruo­šė į kir­pyk­lą pa­si­gra­žin­ti. Po pro­ce­dū­rų už­su­ko į pre­ky­bos cent­rą ir nu­žings­nia­vo na­mų link.

Tą die­ną rugp­jū­čio 26-ąją gi­mu­sioms dvy­nu­kėms su­ka­ko ke­tu­rio­li­ka me­tų ir pen­ki mė­ne­siai.

Vy­riau­sio­ji se­suo į tre­čia­me aukš­te esan­tį bu­tą už­li­po pir­mo­ji, dvy­nu­kės ėjo iš pa­skos. Ant­ra­ja­me laip­ti­nės aukš­te Gab­rie­lė ne­ti­kė­tai su­kniu­bo. At­si­kė­lu­si iš­ta­rė, kad jai silp­na, ir li­po iki tre­čio­jo aukš­to. Li­kus vos dviem laip­tams, mer­gai­tė vėl su­kri­to.

Lauk­da­mi me­di­kų, gai­vi­no pa­tys

Ar­ti­mie­ji sku­biai par­ne­šė paaug­lę į kam­ba­rį ir pra­dė­jo gai­vin­ti: da­rė dirb­ti­nį kvė­pa­vi­mą bei šir­dies ma­sa­žą. Gin­ta­rė ope­ra­ty­viai pa­skam­bi­no bend­ruo­ju pa­gal­bos te­le­fo­nu. Ma­ma dar šian­die­ną pri­si­me­na tuos krau­pius žo­džius, kai duk­ra pa­skam­bi­nu­si pa­pra­šė gel­bė­ti šir­dies yda ser­gan­čią mirš­tan­čią se­se­rį: „Mer­gai­tė tik­rai ne­pa­si­me­tė, pa­sa­kė apie li­gą ir pa­pra­šė kuo grei­čiau at­va­žiuo­ti“.

Išk­vie­tu­sios GMP, Do­vi­lė ir Gin­ta­rė iš­sku­bė­jo į lau­ką lauk­ti me­di­kų.

Tuo lai­ku mer­gai­čių ma­ma su anks­čiau me­di­ci­nos se­se­le dir­bu­sia kai­my­ne Rū­ta tę­sė šir­dies ma­sa­žą ir dirb­ti­nį kvė­pa­vi­mą. Vie­nu me­tu at­ro­dė, kad Gab­rie­lė jau ne­bek­vė­puo­ja, ta­čiau, kaip tei­gė ma­ma, ji ne­tru­kus pra­dė­jo al­suo­ti.

At­va­žia­vo be gar­so sig­na­lų

Šian­die­ną ve­lio­nės paaug­lės ma­ma ir se­se­rys ne­ga­li tiks­liai pa­sa­ky­ti, kiek mi­nu­čių lau­kė at­vyks­tant GMP au­to­mo­bi­liui. Tel­šiai – ma­žas mies­tas. Iš vie­no jo ga­lo į ki­tą ga­li­ma nu­kak­ti per ke­lias mi­nu­tes. Šei­ma su­pran­ta, kad, esant to­kiai si­tua­ci­jai, mi­nu­tės prailgs­ta, ta­čiau, ob­jek­ty­viai ver­tin­da­ma si­tua­ci­ją, ma­no, kad nuo iš­kvie­ti­mo iki at­vy­ki­mo ga­lė­jo praei­ti 10–20 min.

Na­mo kie­me me­di­kų ne­su­lau­ku­sios Do­vi­lė ir Gin­ta­rė pra­dė­jo verk­ti. Tai iš­vy­du­si to pa­ties na­mo gy­ven­to­ja dar kar­tą pa­skam­bi­no GMP.

Ga­liau­siai Tel­šių GMP au­to­mo­bi­lis at­vy­ko, bet, kaip sa­kė se­su­tės, ma­ši­na va­žia­vo be gar­so sig­na­lų ir su­sto­jo ne Mas­čio g. esan­čio na­mo kie­me, o iš gat­vės pu­sės.

Į Rea­ni­ma­ci­jos sky­rių ve­žė ne iš kar­to

Į šei­mos bu­tą pa­ly­dė­tiems me­di­kams (stam­bes­nio su­dė­ji­mo vy­rui ir švie­siap­lau­kei mo­te­riai, ku­rių pa­var­džių ve­lio­nės ar­ti­mie­ji ne­ži­no) dar kar­tą bu­vo pa­sa­ky­ta apie Gab­rie­lės li­gą ir jau se­no­kai da­ro­mą dirb­ti­nį kvė­pa­vi­mą bei šir­dies ma­sa­žą.

Mer­gai­tės šei­ma ma­nė, kad mer­din­tį vai­ką bū­ti­na kuo sku­biau vež­ti į Rea­ni­ma­ci­jos sky­rių. Ta­čiau gydytojai ne­sku­bė­jo to da­ry­ti.

Pa­sak J. Juš­kie­nės, Tel­šių GMP me­di­kai nu­kė­lė Gab­rie­lę nuo lovos ant že­mės ir vėl pra­dė­jo ma­sa­žuo­ti šir­dį ir da­ry­ti įkvė­pi­mus. Mo­te­ris ma­no, kad mirš­tan­čią duk­rą gai­vi­nan­tys GMP dar­buo­to­jai ne­bu­vo pa­si­ruo­šę to­kiam at­ve­jui.

Apa­ra­to ne­pa­nau­do­jo

Vy­riau­sio­ji se­suo Do­vi­lė pui­kiai pri­si­me­na, kas vy­ko per tas Gab­rie­lės gy­ve­ni­mui gal­būt lem­tin­gas mi­nu­tes. „Jie ati­da­rė la­ga­mi­ną, ku­rį at­si­ne­šė, bet nie­ko iš jo neišt­rau­kė. Pas­kui iš­ta­rė, kad gal­būt rei­kia ei­ti paim­ti apa­ra­to. Vy­ras nu­bė­go į apa­čią, aš su juo kar­tu“, – pa­sa­ko­jo mer­gi­na.

Iš GMP au­to­mo­bi­lio apa­ra­tą pa­dė­ju­si at­neš­ti Do­vi­lė ne­ži­no jo pa­va­di­ni­mo, bet ma­no, kad tai ga­lė­jo bū­ti elekt­ro­šo­kas. Prie­mo­nė, anot mer­gi­nos, bu­vo ga­na sun­ki, rau­do­nos spal­vos, ant­ro­je jos pu­sė­je bu­vo lai­das, vir­šu­je – elekt­ros kiš­tu­kas.

„Žiū­riu, kad to apa­ra­to la­bai trum­pas lai­das. Pak­lau­siau, gal at­neš­ti il­gin­tu­vą, at­sa­kė, kad ne­rei­kia, ir jo net neį­jun­gė“, – pri­si­mi­nė se­sers ne­te­ku­si Do­vi­lė.

Mi­nu­tės bė­go. J. Juš­kie­nė sa­kė, kad per tą lai­ką GMP dar­buo­to­jai la­bai blaš­kė­si. Ga­liau­siai į Rea­ni­ma­ci­jos sky­rių mer­gai­tę nu­spren­dę vež­ti GMP me­di­kai... lie­pė su­si­ras­ti vy­riš­kių, ku­rie pa­cien­tę nu­neš­tų ne­štu­vais į lau­ke esan­tį GMP au­to­mo­bi­lį.

Mo­te­rims tai pa­si­ro­dė be ga­lo keis­ta, nes Gab­rie­lė, nors ir aukš­to ūgio, svė­rė vos 47 kg – bran­gias mi­nu­tes skai­čia­vę ar­ti­mie­ji pa­tys bu­vo pa­si­ruo­šę nu­neš­ti mer­gai­tę že­myn laip­tais. Vis­gi šei­ma klus­niai įvyk­dė nu­ro­dy­mą ir pa­pra­šė ket­vir­to­jo aukš­to kai­my­no pa­gal­bos.

Pa­sak Do­vi­lės, su­ra­dus vy­riš­kį, vėl te­ko lauk­ti – kol GMP dar­buo­to­jas par­neš iš ma­ši­nos ne­štu­vus.

Mer­gai­tės gy­vy­bė už­ge­so

Į li­go­ni­nę mer­gai­tė bu­vo ve­ža­ma GMP au­to­mo­bi­liu su įjung­tais gar­so sig­na­lais. Drau­ge vy­ku­si ma­ma pri­si­mi­nė, kad vie­nin­te­lė pa­gal­ba, ku­ri bu­vo su­teik­ta jos duk­rai GMP ma­ši­no­je, – pa­jung­tas de­guo­nis.

Ge­din­ti mo­te­ris sa­kė, kad Rea­ni­ma­ci­jos sky­riaus dar­buo­to­jai jau lau­kė jų at­vyks­tant ir ope­ra­ty­viai, pa­si­tel­kę įvai­rius apa­ra­tus, pra­dė­jo gai­vin­ti. Ma­ma į pa­la­tą ne­bu­vo įleis­ta.

Tel­šiš­kė ma­no, kad, gel­bė­da­mi duk­ters gy­vy­bę, Rea­ni­ma­ci­jos sky­riaus dar­buo­to­jai pa­da­rė vis­ką, ką ga­lė­jo. Vis­gi vil­ties ne­pra­ra­du­siai mo­te­riai bu­vo pra­neš­ta krau­pi ži­nia, jog ke­tu­rio­lik­me­tė at­ža­la už­ge­so...

J. Juš­kie­nė šiuos siau­bin­gus žo­džius gir­di jau ant­rą kar­tą – prieš sep­ty­nio­li­ka me­tų Klai­pė­dos li­go­ni­nė­je mi­rė jos sū­nus.

No­ri ap­sau­go­ti ki­tus

Ve­lio­nės ar­ti­mie­siems be ga­lo sun­ku pa­sa­ko­ti šią is­to­ri­ją, pri­si­min­ti krau­piau­sias gy­ve­ni­mo va­lan­das. Vis­gi šei­ma tam pa­si­ry­žo. Pak­lau­si­te, ko­dėl? Tik­rai ne tam, kad kaž­ką ap­kal­tin­tų. Mi­ru­sios mer­gai­tės ar­ti­mie­ji lai­ko­si ga­na tvir­tai ir į lem­tin­gos die­nos įvy­kius žiū­ri ob­jek­ty­viai. „Vai­ko ne­bep­ri­kel­si, ta­čiau no­ri­me ap­sau­go­ti ki­tus žmo­nes: jei vi­si ty­lė­si­me, GMP veik­lo­je nie­kas ne­si­keis...“ – ta­rė ge­din­ti ma­ma.

Mi­ru­sios ke­tu­rio­lik­me­tės ma­ma ir se­suo lin­ki, kad nie­kam ne­tek­tų iš­gy­ven­ti to­kio be­jė­giš­ku­mo ir skaus­mo, ko­kį te­ko ir ten­ka pa­tir­ti joms. Nuos­kau­da dėl Tel­šių GMP dar­buo­to­jų neo­pe­ra­ty­vu­mo dras­ko šir­dis ir ke­lia be­ga­lę klau­si­mų. Gal­būt Gab­rie­lė šian­die­ną juo­kau­tų su my­lin­čia ma­ma, se­se­ri­mis, kla­sės drau­gais? Gal­būt vis­kas bū­tų bu­vę ki­taip, jei mi­nu­tės tą die­ną bū­tų la­biau bran­gi­na­mos?

Tel­šių GMP tar­ny­ba di­džiuo­ja­si nau­jais au­to­mo­bi­liais, ku­riuo­se įreng­ta mo­der­ni įran­ga, taigi kodėl  dar­buo­to­jai jos nepanaudojo, o gal neturi kom­pe­ten­ci­jos? Ar vyk­da­mi gel­bė­ti mirš­tan­čio žmo­gaus GMP me­di­kai yra tin­ka­mai pa­si­ruo­šę? Ir, ga­liau­siai, kiek ver­ta žmo­gaus gy­vy­bė? Vos prieš ke­le­tą mė­ne­sių Tel­šių GMP tar­ny­bos veik­lą ku­ruo­jan­tis An­ta­nas Gu­daus­kas tei­gė, kad pui­kiai pa­vyks su­si­tvar­ky­ti tu­rint vos tris GMP au­to­mo­bi­lius. Ta­čiau ar jų pa­kan­ka?

Gy­dy­to­ja kar­dio­lo­gė Ge­nė Po­cie­nė:

„Hi­pert­ro­fi­nė kar­dio­mio­pa­ti­ja (HKMP) – tai daž­niau­siai pa­vel­di­ma šir­dies rau­mens li­ga. Jos me­tu ran­da­ma ne­si­met­riš­ka kai­rio­jo skil­ve­lio rau­mens hi­pert­ro­fi­ja / su­sto­rė­ji­mas. Ši li­ga diag­no­zuo­ja­ma 1 suau­gu­siam žmo­gui iš 500 gy­ven­to­jų. HKMP yra daž­niau­sia jau­nų žmo­nių stai­gios mir­ties prie­žas­tis. Šis su­si­rgi­mas daž­niau­siai yra ge­ne­ti­nė pa­vel­di­ma li­ga. Sus­to­rė­jęs šir­dies rau­muo daž­niau­siai tarps­kil­ve­li­nė­je per­tva­ro­je nu­le­mia iš­stū­mi­mo trak­to už­si­kim­ši­mą, tai pa­di­di­na spau­di­mą kai­rio­sio­se šir­dies ert­mė­se, plau­čių ve­no­se ir ar­te­ri­jo­je. Vi­sa tai su­ke­lia šir­dies ne­pa­kan­ka­mu­mą. Dau­ge­lis jau­nų žmo­nių ne­jau­čia šios li­gos simp­to­mų. Jiems li­ga diag­no­zuo­ja­ma tik ti­riant kaip šei­mos na­rius, ku­riems įta­ria­ma pa­vel­di­ma li­ga. Stai­gi mir­tis ga­li bū­ti pir­ma­sis li­gos po­žy­mis. Ji daž­nai iš­tin­ka krū­vio me­tu ar tuoj po jo.

Daž­niau­siai simp­to­mai at­si­ran­da 4-ąjį ar 5-ąjį am­žiaus de­šimt­me­tį ir pa­si­reiš­kia du­su­liu, skaus­mais krū­ti­nė­je, arit­mi­jo­mis, gal­vos svai­gi­mu, al­pi­mu, šir­dies su­sto­ji­mu. Vi­sus po­žy­mius pa­ryš­ki­na fi­zi­nis krū­vis. Gy­dy­ti var­to­ja­mi šir­dies rit­mą re­gu­liuo­jan­tys vais­tai. Ban­dy­tas gy­dy­mas su­lei­džiant al­ko­ho­lio į su­sto­rė­ju­sį per­tva­ros rau­me­nį, taip dirb­ti­nai su­ke­liant in­fark­tą, ku­ris su­ma­ži­na kai­rio­jo skil­ve­lio iš­stū­mi­mo trak­to už­si­kim­ši­mą. Ta­čiau šis me­to­das pa­sta­ruo­ju lai­ku ne­be­tai­ko­mas. Kar­to­jan­tis skil­ve­li­niams rit­mo su­tri­ki­mams ar iš­gy­ve­nus po kli­ni­ki­nės mir­ties, di­de­lę ri­zi­ką tu­rin­tiems li­go­niams rei­kia imp­lan­tuo­ti kar­dio­ver­te­rį-de­fib­ri­lia­to­rių. Jis au­to­ma­tiš­kai duo­da elekt­ros iš­kro­vą ir nu­trau­kia arit­mi­ją“.

Tel­šių GMP tar­ny­bos va­do­vo A. Gu­daus­ko po­zi­ci­ja 

Tel­šių GMP tar­ny­bai va­do­vau­jan­tis gy­dy­to­jas An­ta­nas Gu­daus­kas si­tua­ci­ją pa­ko­men­ta­vo tik pa­kar­to­ti­nai pa­pra­šy­tas ir tik po tri­jų die­nų svars­ty­mo. Skai­ty­to­jams pa­tei­kia­me gy­dy­to­jui už­duo­tus klau­si­mus ir jo at­sa­ky­mus. Kai kur tiks­laus at­sa­ky­mo pasigendama, o A. Gu­daus­ko in­for­ma­ci­ja ne­su­tam­pa su mi­ru­sios mer­gai­tės ar­ti­mų­jų duo­me­ni­mis.

Kiek kar­tų bu­vo kvies­ta grei­to­ji mi­ni­mu ad­re­su G. Juš­kai­tei?

GMP kvies­ta vie­ną kar­tą.

Per kiek lai­ko nuo iš­kvie­ti­mo GMP au­to­mo­bi­lis at­vy­ko prie nu­ro­dy­to na­mo? Ar tei­sės ak­tai reg­la­men­tuo­ja, per kiek mi­nu­čių pri­va­lo­ma at­vyk­ti pas pa­cien­tą?

GMP dis­pe­če­ris Bend­ro­sios pa­gal­bos cent­ro nu­me­riu 112 ga­vo kvie­ti­mą 14.33 val. Bri­ga­dai per­duo­tas kvie­ti­mas 14.34 val. Bri­ga­da iš­vy­ko 14.35 val. Į kvie­ti­mo vie­tą at­vy­ko 14.40 val. Į Re­gio­ni­nės Tel­šių li­go­ni­nės Priė­mi­mo-sku­bios pa­gal­bos sky­rių at­vež­ta 14.50 val. Į GMP sky­rių grį­žo 15.15 val.

Svar­biau­sias ro­dik­lis ver­ti­nant GMP veik­lą – ope­ra­ty­vu­mas (lai­kas nuo iš­kvie­ti­mo už­re­gist­ra­vi­mo iki pir­mo­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos tei­ki­mo pra­džios GMP dar­buo­to­jams at­vy­kus pas pa­cien­tą). Sie­kia­ma, kad lai­kas nuo iš­kvie­ti­mo už­re­gist­ra­vi­mo iki pir­mo­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos tei­ki­mo gy­vy­bei grės­min­gais at­ve­jais pra­džios mies­te bū­tų iki 10–15 min., kai­me – iki 20–25 min., ki­tais at­ve­jais – mies­te iki 30 min., kai­me – iki 45 min.

Va­do­vau­jan­tis Eu­ro­pos stan­dar­tais, re­ko­men­duo­ja­ma lai­ko truk­mė: į skam­bu­tį at­si­liep­ti per 10 sek.; nuo at­si­lie­pi­mo iki per­da­vi­mo GMP bri­ga­dai – iki 180 sek.; GMP bri­ga­da, priė­mu­si iš­kvie­ti­mą, tu­ri iš­vyk­ti iki 90 sek.; iki pa­cien­to at­vyk­ti (nuo skam­bu­čio priė­mi­mo) – per 15 min. I ka­te­go­ri­jos kvie­ti­mai – iki 30 min. II ka­te­go­ri­jos kvie­ti­mai: įvy­kio vie­to­je už­truk­ti iki 15 min.; vi­so kvie­ti­mo at­li­ki­mo truk­mė – iki 50 min.

Ar Tel­šių GMP dar­buo­to­jai yra kom­pe­ten­tin­gi gai­vin­ti mirš­tan­čius pa­cien­tus?

Vi­si GMP dar­buo­to­jai yra pa­ruoš­ti teik­ti bū­ti­ną­ją pa­gal­bą pa­gal Ame­ri­kos šir­dies aso­cia­ci­jos spe­cia­li­zuo­tas rea­ni­ma­ci­jos pro­gra­mas. Kur­są jie kar­to­ja kas dve­ji me­tai Kri­zių ty­ri­mo cent­ro mo­ky­mo ba­zė­je Kau­ne. Daž­nai vyks­ta į kur­sus, pa­gal po­rei­kį – į kri­ti­nių būk­lių at­ski­ras pro­gra­mas.

GMP bri­ga­dų per­so­na­las teo­ri­nes ži­nias ir pra­kti­nius įgū­džius to­bu­li­na kas pen­ke­rius me­tus ne ma­žiau kaip po 36 val. pa­gal to­bu­li­ni­mo pro­gra­mas, ku­rių me­tu nag­ri­nė­ja­mi GMP bri­ga­dų per­so­na­lo veiks­mai kri­ti­nės būk­lės at­ve­ju. GMP vai­ruo­to­jai kas­met 8 val. mo­ko­si teik­ti pir­mą­ją pa­gal­bą.

Ko­kia įran­ga yra Tel­šių GMP au­to­mo­bi­liuo­se? Ar yra kar­dio­lo­gi­nės įran­gos?

Vi­si GMP au­to­mo­bi­liai ap­rū­pin­ti nau­jau­sia įran­ga ir apa­ra­tū­ra pa­gal B kla­sės GMP au­to­mo­bi­liams ke­lia­mus rei­ka­la­vi­mus.

Ko­kias prie­mo­nes pa­sii­ma GMP dar­buo­to­jai, vyks­tan­tys pas šir­dies li­go­mis ser­gan­čius pa­cien­tus? Ar, vyk­da­mi pas G. Juš­kai­tę, GMP dar­buo­to­jai tu­rė­jo pa­siė­mę vi­są rei­kia­mą įran­gą?

GMP slau­gy­to­jas vi­suo­met pri­va­lo pa­siim­ti ir, vai­ruo­to­jo pa­de­da­mas, at­si­neš­ti vi­sas rei­ka­lin­gas bū­ti­na­jai pa­gal­bai (rea­ni­ma­ci­jai) teik­ti prie­mo­nes, nu­ma­ty­tas bū­ti­no­sios pa­gal­bos al­go­rit­muo­se (ap­ra­šuo­se).

Ko­kių prie­mo­nių pri­va­lo im­tis GMP dar­buo­to­jai, ži­nan­tys, kad šir­dies yda ser­gan­tis pa­cien­tas jų aky­se mirš­ta: da­ry­ti dirb­ti­nį šir­dies ma­sa­žą, kuo sku­biau vež­ti į Rea­ni­ma­ci­jos sky­rių ar kt.?

GMP dar­buo­to­jai, su­grą­ži­nę gy­vy­bi­nes funk­ci­jas, sku­biai ve­ža pa­cien­tą į ar­ti­miau­sios sta­cio­na­ri­nes pa­slau­gas tei­kian­čios as­mens svei­ka­tos įstai­gos (Re­gio­ni­nės Tel­šių li­go­ni­nės) Priė­mi­mo-sku­bios pa­gal­bos sky­rių. Prieš tai dis­pe­če­ris įspė­ja šį sky­rių, kad at­ve­ža­mas rea­ni­muo­ja­mas pa­cien­tas, kad čia lauk­tų rea­ni­ma­to­lo­gų bri­ga­da.

Ar Tel­šių GMP dar­buo­to­jai pa­da­rė vis­ką, ką lei­džia jų ga­li­my­bės, gai­vin­da­mi mirš­tan­tį vai­ką? Ko­kių prie­mo­nių tą die­ną jie ėmė­si at­vy­kę nu­ro­dy­tu ad­re­su?

Šiuo me­tu at­lie­ka­mas me­di­ci­ni­nis au­di­tas teik­tos pir­mo­sios me­di­ci­ni­nės pa­gal­bos pa­cien­tei ko­ky­bei įver­tin­ti. Vi­daus me­di­ci­ni­nis au­di­tas at­lie­ka­mas vi­sais at­ve­jais, svars­to­mos vi­sos mir­čių prie­žas­tys ir ypač kai at­lie­ka­mas gai­vi­ni­mas. Ana­li­zuo­ja­ma teik­ta pa­gal­ba, kai pa­cien­tai, pa­ty­rę stai­gią mir­tį, at­vež­ti į li­go­ni­nę su pul­su (ver­ti­na­ma rea­ni­ma­ci­jos ko­ky­bė).

Kiek Tel­šiuo­se yra GMP au­to­mo­bi­lių? Kiek vie­nam iš jų per die­ną ten­ka iš­kvie­ti­mų?

Šiuo me­tu pa­gal ap­tar­nau­ja­mų gy­ven­to­jų skai­čių Te­ri­to­ri­nė li­go­nių ka­sa ap­mo­ka tri­jų GMP bri­ga­dų tei­kia­mas pa­slau­gas. Tai­gi, vie­nu me­tu bu­di trys GMP au­to­mo­bi­liai.

Ko­kie dar­buo­to­jai sau­sio 26 d. vy­ko pas pa­cien­tę G. Juš­kai­tę?

Bend­ruo­me­nės slau­gy­to­ja V. Matrin­kė­nie­nė ir vai­ruo­to­jas G. Kra­saus­kas.

Kaip mi­nė­ta, GMP me­di­kai pa­cien­tės ar­ti­mie­siems lie­pė su­si­ras­ti vy­rą, ku­ris mer­gai­tę ne­štu­vais nu­neš­tų laip­tais že­myn. A. Gu­daus­kas tei­gė: „Pa­gal pir­mo­sios pa­gal­bos tei­ki­mo al­go­rit­mą GMP dar­buo­to­jai, esant rei­ka­lui, ga­li kvies­tis į pa­gal­bą ša­lia esan­čius pi­lie­čius, nu­ro­dy­da­mi, kaip, ką da­ry­ti, o ša­lia esan­tys tu­rė­tų dė­ti vi­sas įma­no­mas pa­stan­gas pa­dė­ti me­di­kams, o ne prie­kaiš­tau­ti, jei pra­šo pa­dė­ti. Gi svar­biau, kad jų ar­ti­mam žmo­gui pa­gal­ba bū­tų tin­ka­ma ir su­teik­ta lai­ku. Kai pa­gal­ba tei­kia­ma, ap­lin­ko­je tu­rė­tų bū­ti rim­tis ir su­si­kau­pi­mas“.

Skaistė Sadonytė,

www.tzinios.lt

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų