Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Apklausa Seime: ką Seimo nariai žino apie hepatitą?

vlmedicina.lt | 2014-02-20 12:04:52

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė kartu su Užkrečiamųjų ligų pacientų asociacija LIDPA organizavo Seimo narių edukacinę akciją „Ką Jūs žinote apie hepatitą?“. Seimo nariai buvo prašomi anonimiškai atsakyti į vienuoliką klausimų apie hepatitą.

Arvydas Ambrozaitis
Prof. habil. dr. Arvydas Ambrozaitis. Asmeninio archyvo nuotr.

„Nuomonė, kurią pareiškė Seimo nariai, aiškiai atspindi ir mūsų visuomenės nuomonę hepatito klausimu. Specialistams įdomu, kaip šią aktualią medicinos problemą supranta ir ką apie hepatitą žino valdžios atstovai“,- sako infektologas prof. habil. dr. Arvydas Ambrozaitis.

Tik 29 proc. Seimo narių žinojo, kad Lietuvoje tiksliai nežinomas lėtiniu B hepatitu sergančiųjų skaičius. 57 proc. seimūnų nežinojo, ką atsakyti, tuo tarpu 14 proc. atsakė taip, nes visi užsikrėtę virusiniu hepatitu registruojami nuo 1993 m.

„Lietuvoje registruojami tiktai ligoniai, sergantys ūminiu B hepatitu“, – teigia prof. habil. dr. gydytojas infektologas A. Ambrozaitis. Specialistai spėja, kad šalyje galėtų būti nuo 30.000 iki 40.000 užsikrėtusių hepatitu B virusu.

Į klausimą kaip galima užsikrėsti hepatito C virusu, 9 proc. Seimo narių atsakė, kad lytiniu keliu. 12 proc. - veriant auskarus, atliekant manikiūrą, pedikiūrą, 16 proc. - naudojant infektuotus švirkštus, po 19 proc. - medicininių procedūrų metu ir transplantuojant infekuotus organus, 22 proc. - perpilant užkrėstą kraują, o 3 proc. teigė manantys, kad per seiles.

„Visi šie paminėti užsikrėtimo keliai yra teisingi ir galimi“, - pripažįsta prof. habil. dr. gydytojas infektologas A. Ambrozaitis. Kaip matote, daugiausiai paminėjo, jog užsikrėsti hepatito C virusu galima perpilant užkrėstą kraują.

„Donorai yra labai svarbi mūsų Lietuvos gyventojų grupė, nuo kurių priklauso ligoninėse gulinčių, pačių sunkiausių pacientų pasveikimas ir netgi gyvybė“, - sako prof. habil. dr. gydytojas gastroenterologas L. Kupčinskas.

Pasak prof. L. Kupčinsko, turėti kuo daugiau donorų, o ypač nemokamų donorų yra prestižo reikalas. Visi kraujo donorai prieš duodant kraują yra labai kruopščiai ištyriami dėl visų per kraują perduodamų infekcinių ligų.

„Norėčiau visų Kauno klinikų gydytojų bei pacientų vardu paprašyti pajusti pilietinę pareigą ir ateiti į vienintelį Kaune esantį Kauno klinikų Kraujo centrą, ir dovanti savo kraujo“, - ragina prof. L. Kupčinskas.

Į klausimą, ar Jūsų aplinkoje yra sergančiųjų virusiniais hepatitais, net 29 proc. Seimo narių atsakė taip, 14 proc. atsakė, kad nežino, 14 proc. atsisakė atsakyti į šį klausimą, o 43 proc. atsakė, kad jų aplinkoje sergančių virusiniais hepatitais nėra.

Pasak prof. habil. dr. gydytojo gastroenterologo Jono Valantino, šiuose atsakymuose yra didelė dalis tiesos. Net apie 80 proc. žmonių patys nežino, kad jie serga C hepatitu.

„Mes, kalbėdami su šeimos gydytojais, kitais specialistais, pabrėžiame, kad reikia būtinai tirti rizikos grupes ir taip išaiškinsime daugiau sergančiųjų. Pradžioje žmogus nejaučia jokių simptomų ar skausmo. Gali pasitaikyti silpnumas ar bendras negalavimas, bet dėl tiek pacientas nesikreipia į gydytojus Tačiau kai atsiranda simptomai, liga būna toli pažengusi ir ne visus ligonius mes jau galime gydyti“, - sako prof. J. Valantinas.

Visi vienuolika klausimų Seimo nariams bei specialistų komentarai į atsakymus yra nufilmuoti ir paruoštas edukacinis video filmas.

Filmą galima pažiūrėti čia.

Artūras Povilaitis,

Užkrečiamųjų ligų pacientų asociacijos LIDPA valdybos pirmininkas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Seimas, hepatitas
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų