Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Ankstyva menopauzė – ankstyvos mirties pranašas?

2012-05-03 00:02:52

Švedų mokslininkų atlikta analizė parodė, kad moterys, kurioms menopauzė prasideda iki 47 metų amžiaus, dažniau serga osteoporoze, dažniau patiria kaulų lūžius ir jos dažniau miršta anksčiau laiko.

Tikimybė  anksti mirti -  1,59 karto didesnė

Švedų mokslininkai stebėjo 390 moterų, kurios 1929 metais gimė Malmo mieste. Stebėjimas prasidėjo 1977 metais ir tęsėsi daugiau kaip 30 metų.

Pakaitinė hormonų terapija apsaugo nuo osteoporozės, bet nuo aterosklerozės nesaugo. © Fotolia.com

Moterims, kurioms menopauzė prasidėjo iki 47 metų amžiaus, osteoporozės tikimybė vėlesniame amžiuje buvo net 70 proc.  didesnė nei toms, kurioms menopauzė prasidėjo vėliau, kaulų lūžiai buvo net 60 proc. dažnesni.

Straipsnio autoriai teigia, kad priežastis, kodėl taip yra, išlieka nežinoma. Nors moterų, kurioms menopauzė prasidėjo anksti,  kaulų tankis buvo mažesnis, tačiau tas skirtumas nebuvo labai didelis, todėl vien tik kaulų tankio skirtumu šio fenomeno paaiškinti negalima.

Studijos metu iš 61 moters, kurioms menopauzė prasidėjo anksti, 32  per tyrimo laikotarpį mirė (52,4 proc.).  Iš 329 moterų, kurioms menopauzė prasidėjo po 47 metų, mirė tik 116 (35,2 proc.).

Remdamiesi  šiais duomenimis švedų mokslininkai padarė išvadą, kad ankstyva menopauzė tikimybę mirti gali padidinti 1,59 karto.

Osteoporozė – mirtina liga, bet žiūrima į ją pro pirštus

 Gydytojas endokrinologas Andrej Levinger, išgirdęs apie tyrimo rezultatus, atkreipė dėmesį į tai, jog Lietuvoje  į  osteoporozę, kaip ligą,  žiūrima pro pirštus.

"O rizika susirgti osteoporoze Lietuvoj yra kelis kartus didesnė nei rizika susirgti išemine širdies liga. Kita vertus, neįvertiname to, kad osteoporozė yra mirtina liga. Trečdalis ligonių, kuriems nustatyta osteoporozė, mirs gana greit, nes patirs kaulų lūžius“, - sakė „Vakarų Lietuvos medicinos“ konsultantas.

Jo manymu, valstybė turėtų daugiau dėmesio skirti osteoporozės profilaktikai ,  tyrimams ir gydymui. Šiuo metu net sergantieji nevartoja vaistų, nes jie brangūs, tenka mokėti didelę priemoką.

Ginekologinės ligos – ankstyvos menopauzės pranašas

 Gydytojas A. Levinger  taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad jaunas moteris nuo ligų saugo estrogenai, moteriškieji hormonai.

„Atėjus klimaksui to apsauginio poveikio nelieka. Pakaitinė hormonų terapija  apsaugo  nuo osteoporozės, bet nuo insulto ir infarkto neapsaugo. Niekas kol kas nežino, kodėl taip vyksta. Tai gali būti ir priežastis, kodėl moterys, kurioms menopauzė ankstyva,  anksčiau miršta – nes anksčiau dingsta tie hormonai“, - savo nuomonę išsakė A. Levinger.

Jis akcentavo dar vieną moterų  problemą - policistinių kiaušidžių sindromą, dažną sunkiai nustatomą  ligą: „Jei nėra padidėjusio plaukuotumo, tai ligos beveik ir neranda. O ši liga priveda prie ankstyvesnio klimakso, ir ji per vėlai pradedama  gydyti.“

Įtakos ankstyvesnei menopauzei,  gydytojo manymu, gali turėti ir kitos moterų ligos -  uždegimai, lytiškai plintančios ligos, infekcijos.

Dramatiškai padidėja sergamumas

„Studijos duomenis dalinai galima būtų paaiškinti lytinių hormonų deficito sukeliamomis pasekmėmis, kurios gali tapti dar grėsmingesnės tuomet, kai deficitas

atsiranda pernelyg anksti“, -  „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino gydytoja akušerė ginekologė Rita Banevičienė.

Rita Banevičienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Ji papasakojo, jog menopauzė siaurąja prasme -  paskutinių mėnesinių data. Ji patvirtinama tada, kai mėnesinės išnyksta mažiausiai vieneriems metams. Tai įvyksta įvairiame amžiuje, lietuvėms - apie 50-52 metus.  Fiziologine prasme menopauzė yra žymių persitvarkymų moters organizme periodas, kuris prasideda keliais metais anksčiau. Tada dėl involiucinių procesų reprodukcinėje sistemoje gęsta kiaušidžių funkcija, sumažėja svarbių, apsauginę funkciją vykdžiusių hormonų estrogenų kiekis, o jų vietą užima kiti. Šiuo periodu dramatiškai padidėja moterų sergamumas, kuriam būdingi lyties ir amžiaus ypatumai, nes daugelis rizikos veiksnių yra reikšmingesni moterims nei vyrams.  Pvz., cukrinis diabetas dešimt kartų padidina riziką moterims susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis, tuo tarpu vyrams tik tris kartus; rūkančioms moterims miokardo infarktas dažnesnis šešis kartus, vyrams - tris kartus, „blogasis“ cholesterolis labiau svarbus vyrams nei moterims. Vyresnio amžiaus moterims dažnesnis nei vyrams pilvinis nutukimas, metabolinis sindromas, osteoporozė ir kaulų lūžiai dėl jos. Visa tai, o ir rūkymo derinys su hormoniniais kontraceptikais vėliau sudaro prielaidas didesniam moterų mirtingumui nuo širdies ir kraujagyslių ligų, infarkto. Iki menopauzės šiomis ligomis moterys serga rečiau.

R. Banevičienės pateiktais duomenimis, vienai iš dvidešimties moterų menopauzė prasideda anksčiau - iki 46 metų amžiaus, dar 6 proc. moterų - iki 40 metų. Ankstyva menopauzė, literatūros duomenimis, paliečia vis daugiau moterų ir yra neretai mediciniškai nepaaiškinama. Tačiau pastebima, kad ji dažnesnė tarp žemesnės socialinės klasės moterų, taip pat tų moterų, kurios turi aukščiau išvardintų rizikos veiksnių, o ir kitų sveikatos problemų.

 vlmedicina.lt

Šaltinis

Svejme O, et al "Early menopause and risk of osteoporosis, fracture, and mortality: A 34-year prospective observational study in 390 women" BJOG 2012; DOI: 10.1111/j.1471-0528.2012.03324.x.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų