Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Sveikatos būklę parodo ir kojos: stebėkite išvaizdos pokyčius

Šaltinis: vlmedicina | 2019-06-26 11:37:33

Kojų skausmas, tinimas ar jaučiamas sunkumas gali būti įprasti nebent po stovimo darbo dienos ar intensyvesnio pasivaikščiojimo. Tačiau jei skausmai kojas varsto be aiškios priežasties ir dar nuolat kartojasi, būtina pasitikrinti kojų venų būklę. Vasarą tai ypač aktualu, nes venų ligas dažnai pablogina dar ir prasti kasdieniai įpročiai.

© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

„Vasarą žmonės dažniausiai skundžiasi kojų skausmu, sunkumu, patinimu. Esant karščiams plečiasi kraujagyslės ir krenta spaudimas, nes organizmas saugosi nuo perkaitimo, todėl trinka širdies ir kraujagyslių darbas, pradeda tinti kojos“, – paaiškina „Eurovaistinės“ farmacijos specialistė Elvyra Ramaškienė.

Pasak jos, per didelius karsčius paūmėja visos lėtinės ligos, mat žmonės dažniausiai suvartoja gerokai mažiau skysčių nei reikėtų, organizme ima trūkti vandens ir elektrolitų. O venų ligomis besiskundžiančių klientų šiemet vasarą padaugėjo itin stipriai.

E. Ramaškienė atkreipia dėmesį, kad iš pradžių išsiplėtusios kojų venos gali atrodyti tik estetinė problema, bet negydant gresia rimtos komplikacijos, todėl pajutus simptomus reikėtų kuo skubiau išsiaiškinti skausmų priežastį. Bene dažniausia kojų patinimo, sunkumo, skausmo bei mėšlungio priežastis – venų varikozė ar lėtinis venų nepakankamumas. Vis dėlto kojų skausmą gali sukelti ir širdies nepakankamumas, inkstų ligos, o jeigu skauda ir patinsta tik viena koja, gali būti, kad venose susidarė trombas.

Prasideda nepastebimai

Nemažai žmonių kojų sunkumo ar patinimo nėra linkę sureikšminti, ypač po intensyvesnės dienos, bet jei nemalonūs simptomai kartojasi, delsti jau nebegalima.

„Venų ligos prasideda nepastebimai. Iš pradžių gali nebūti jokių požymių, nebent šiek tiek išryškėja kraujagyslių tinkleliai. O tinimas, maudžiančio, gręžiančio ir veržiančio pobūdžio skausmas ar mėšlungis – jau yra progresavusios venų ligos ženklas“, – sako specialistė.

Pasak jos, venomis kur kas atidžiau turėtų rūpintis moterys, nes joms venų ligos pasireiškia gerokai dažniau nei vyrams. Tą lemia moteriškųjų hormonų pokyčiai brendimo, nėštumu ir menopauzės metu. „Veikiant hormonams, venų sienelės atsipalaiduoja ir praranda tonusą“, – paaiškina E. Ramaškienė.

Pirmoji pagalba

Norint palengvinti pirmuosius venų simptomus specialistė pataria rinktis vėsinančius tepalus ir gelius, kurių sudėtyje yra heparino, arba iš diosmino ir hesperidino sudarytus venotonikus.

„Tokie preparatai padeda malšinti kojų tinimą, nuovargį, gerina veninio kraujo cirkuliaciją. Gali padidėti venų sienelės tonusas, mažėja kapiliarų pralaidumas ir uždegimas“, – sako E. Ramaškienė.

Naudinga kojas nuolat pajudinti, pamankštinti, profilaktikai dėvėti kompresines kojines, o po darbo dienos pagulėti iškėlus kojas taip, kad jos būtų aukščiau už širdį. Jeigu simptomai nėra intensyvūs ir venų liga yra lengvos formos, galima pamėginti kraujotaką sureguliuoti liaudiškomis priemonėmis, pavyzdžiui, šalto vandens dušo ar kompresų pagalba.

„Norint pagerinti kraujotaką naudinga pilti šaltą vandenį aukštyn ir žemyn nuo pėdos iki kelio, reguliariai dėti vėsius kompresus su ramunėlėmis, eukaliptais ar pipirmėtėmis. Galima kojas pamirkyti ir ievų su ąžuolų žieve ar medetkų vonelėse“, – pataria specialistė.

Ji atkreipia dėmesį, jog apatinėje kojų dalyje esančioms venoms papildomą spaudimą gali sukelti netgi tuštinimasis per jėgą, todėl bendrai savijautai svarbu gerti daug skysčių, sveikai maitintis, valgyti skaidulinį maistą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų