Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Alytus kviečia svarstyti sveikatos ir tikėjimo sąsajas

vlmedicina.lt | 2013-09-24 14:22:09

2013-uosius buvęs popiežius Benediktas XVI paskelbė Tikėjimo, o Seimas – Sveikatingumo metais. Tad nėra geresnės progos pamąstyti apie tikėjimo ir sveikatingumo svarbą bei šių didžiausių žmogaus vertybių santykį.

Šventykla
Juozo Dapšausko nuotr.

Koks pagrindas teigti, kad sveikata tiesiogiai koreliuojasi su tikėjimu apskritai ir, visų pirma, su krikščionišku tikėjimu į Jėzų Kristų kaip kiekvieno krikščionio asmeninį Gelbėtoją ir Gydytoją? Kokią naudą sveikatai ir galimą žalą mūsų krikščioniškam tikėjimui gali atnešti iš Rytų importuojamos atsipalaidavimo technikos, vaistažolės, grybai? Būtent šiems klausimams nagrinėti numatoma konferencija „Dvasiniai mokymai ir medicina: ar visada sveikame kūne yra sveika dvasia?“ 2013 m. spalio 17 dieną organizuojama Alytaus Dzūkijos pagrindinėje mokykloje, į kurią kviečiami visi, norintys dalyvauti (registracija el.paštu: rita@nak.lt.)

Kaip suprantama iš Šventojo Rašto, Dievo valia yra žmogui būti sveikam arba susirgus pasveikti. Krikščionis galėtų ir turėtų naudoti Šv. Raštu pagrįstą tikėjimo jėgą pasveikimo klausimu. Juk ir medicinos mokslas įrodo, kad žmogus tikėjimo paslaptinga galia gali pasveikti, ir tai vadinama placebo efektu. Krikščionis taip pat turi suprasti globalizacijos, tiksliau – civilizacijos padarinius jo sveikatai. Civilizacijos ligos ir rizikos veiksniai – hipodinamija, nutukimas ir kiti – apsunkina tikėjimą sveikata ir pasveikimu tuo požiūriu, kad, norint įveikti šį XXI a. marą, reikia dar didesnio tikėjimo (kad „Kristaus žaizdomis esame išgydyti“ 1 Petro 1, 25), išminties, susikoncentravimo, taip pat ir Dievo duotų gamtos gydymo priemonių (vaistažolių ir kitų) vartojimo.

Žmogus linkęs gyvenimą suskaidyti, o reikia sintezės. Žmogus linkęs ir požiūrį į sveikatą suskaidyti: aš susirgau nuo to ir man padėjo tas... Labai svarbu visose gyvenimo srityse, taip pat kalbant apie sveikatą, pasitelkti sintetinį (arba filosofinį) mąstymo modelį: visa ko kūrėjas ir palaikytojas, kaip suvokiame iš Šv. Rašto, yra Dievas. Žmogus yra sukurtas kaip Dievo bendradarbis – kūrėjas – iš meilės ir skirtas būti Dievo meilės laidininku į artimą jam pasiekiamą pasaulį. Dievas kūrė tikėjimu, tai yra iš nieko pasaulį, žmogus irgi apdovanotas savybe kurti naudojant tikėjimo jėgą, taigi ir sveikatą.

Tarsi numatydamas globalizacijos padarinius, Dievas žmogų apdovanojo begale jo sveikatą stiprinančių priemonių – gamtos dovanų. Vaistažolių auga visoje planetoje ir jų yra įvairių, skirtingai veikiančių. Kasdien mokslas atranda vis naujų poveikio išraiškų – pvz., gydomųjų grybų poveikis imuninei sistemai. Dėl žmonių verslumo šios gamtos dovanos, nors auga toli nuo Lietuvos, prieinamos ir mums.

Kalbant apie iš Rytų į visą pasaulį, į Lietuvą – taip pat plūstančias „gyvenimo puoselėjimo teorijas“ su „harmoningo gyvenimo priesakais“ bei neatskiriamu jų atributu – gydomaisiais grybais, nereikia pamiršti, kad kartu su Dievo gėrybėmis iš Rytų ateina ir jų filosofija bei kultūra. O kova tarp Rytų ir Vakarų filosofijų ir kultūrų prasidėjo jau seniai. Prieš gerą pusšimtį metų Nobelio premijos laureatas vokiečių gydytojas Albertas Schweitzeris pranašavo artėjant bendros Rytų ir Vakarų filosofijos laikus, tai yra šių filosofijų integracijos laikus. Tačiau pati geriausia kova su svetima kultūra yra savos kultūros puoselėjimas ir krikščioniško tikėjimo stiprinimas. Krikščionybė – Jėzaus kryžiaus religija, mokanti žmogų nenumesti problemų kitam, o nešti jas kryžiaus pavidalu pačiam. Tiesa, galima tas problemas atiduoti Jėzui – išganymo vilčiai. Šiuo atžvilgiu Rytų ir Vakarų kultūrų, kaip ir medicinos, integracija yra pateisinama ir naudinga, nes pirmuoju atveju galėtų būti išgrynintas Lietuvos kultūros identitetas, o antruoju – žmogus galėtų labiau apsisaugoti nuo beprasmių lėtinių ligų ir jų keliamų kančių, žinoma, jei suvoksime iš Rytų einančią grėsmę krikščioniškam tikėjimui bei iš jo plaukiančiai sveikatai. Tam ir numatoma būsima konferencija „Dvasiniai mokymai ir medicina: ar sveikame kūne visada sveika dvasia?“, vyksianti Dzūkijos pagrindinėje mokykloje (Tvirtovės g. Nr. 7, Alytus) 2013 spalio 17 d.

Konferencija skirta Sveikatingumo ir Tikėjimo metams bei Pasaulinei paliatyviosios pagalbos dienai pažymėti.

Programa:

11.00–11.20 Sveikatingumo metai – startas permainoms ir sveikatos dešimtmečiams.  Juozas Dapšauskas, VšĮ Krikščionybės žiniasklaidos tarnybos direktorius.

11.20–11.50 Vaikų ir jaunimo psichikos sveikata ir pagrindiniai iššūkiai. Prof. hab.dr. Apolinaras Zaborskis, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto vyriausiasis mokslo darbuotojas

11.50–12.20 Su Vydūnu, Karoliu Dineika, Vosyliu Sezemanu ir Stasiu Šalkauskiu, Antanu Maceina – į sveiką Lietuvos ateitį! Dainius Kepenis, Lietuvos sveikuolių asociacijos prezidentas.

12.20–12.40 Subalansuota mityba – sveikatos pagrindas. Vaida Pavilonytė.

12.40–13.00 Vegetarizmo įtaka sveikatai ir tikėjimui. Dr. Ksavera Vaištarienė, Vegetarų draugijos pirmininkė.

Pietų pertrauka 13.00–14.00

Sveikatingumo ir tikėjimo ryšys

14.00–14.20 Šventasis Raštas ir sveikata: Dievo valia – liga ar išgydymas? Kun. Antanas Matusevičius, Miroslavo Šv. Trejybės parapijos klebonas.

14.30–14.50 Minčių įtaka sveikatai: pozityvaus mąstymo technikos ir sveikata. Dr. Valdas Mackela, Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakulteto lektorius.

15.00–15.30 Tikėjimo ir dvasingumo svarba paliatyvioje pagalboje. Prof. Dr. Arvydas Šeškevičius, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas.

Tikėjimo iššūkiai

15.30–15.50 Krikščioniško tikėjimo, dvasingumo galimybės šiandienos globalizuotame pasaulyje. Doc. Dr. Benas Ulevičius, Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakulteto dekanas.

15.50–16.20 Rytų ir Vakarų filosofinė–kultūrinė–medicininė integracija ir jos vertinimas krikščioniškoje šviesoje. Valentinas Butanavičius, Vilniaus Dailės akademijos dėstytojas.

16.20–16.45 Kavos pertrauka

16.45–17.15 „Naujasis amžius – New age“ ir jo apraiškos Lietuvoje. Kun. Arūnas Peškaitis Mažesniųjų brolių ordinas (OFM)

17.15–17.30 “Fohow“ (Kinija) gyvenimo puoselėjimo teorija krikščioniškoje šviesoje. Almantas Geležius, Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus vedėjas.

17.30–18.00 „Gyvenimo menas“ („Art of Living“) krikščioniškoje šviesoje. Moses Amah Daipleh (Liberija).

18.00–18.30 Konferencijos aptarimas (dieviškosios medicinos liudijimai).

Organizuoja:

Dainavos krašto ateitininkų vietovės valdyba.

Partneriai:

Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninė

Alytaus miesto savivaldybė

Lietuvos sveikuolių sąjunga

Registracija:

Visi dalyviai registruojami iš anksto el. paštu: rita@nak.lt.

Medikams ir pedagogams bus išduodami išklausytų paskaitų sertifikatai, kurių kaina 10,00 Lt.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų