Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Kaip apsisaugoti nuo nėštumo, jei partnerė nenori vartoti kontraceptinių vaistų?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2020-05-26 14:59:52

Klausimas. Su partnere reguliariai glamonėjamės, stimuliuojame vienas kitą rankomis, bet vengiame sueities. Kaip suprantame, ir be sueities yra rizika pastoti. Keblumas tas, kad ji nenori vartoti kontraceptinių vaistų ar kitų priemonių, kurios paveiktų jos savijautą ir ciklą. Ar vien prezervatyvai yra pakankama apsauga? Ar yra alternatyvų kontraceptiniams vaistams? Petras, 21 m.

© Fotolia.com

Atsako gydytojas akušeris ginekologas prof. dr. Linas Rovas

Nėra tokios apsaugos nuo nėštumo (kontracepcijos) priemonės, kurios efektyvumas siektų 100 proc. Jeigu partnerė nenori ar negali naudoti hormoninių kontracepcijos priemonių (tablečių, hormoninių spiralių, implantų), lieka platus pasirinkimas nehormoninių kontracepcijos priemonių, kurias gali būti taikomos tiek partneriui, tiek partnerei.

Natūralus šeimos planavimas, arba vadinamasis vaisingumo supratimas. Tai kontracepcijos metodas, kai moteris įvairiais būdais nustato savo vaisingas dienas ir stengiasi tomis dienomis neturėti lytinių santykių. Jeigu šio metodo yra laikomasi teisingai (tai kartais labai sudėtinga), jo efektyvumas gali siekti 99 proc. T.y. viena moteris iš 100-o, kurios naudoja šį metodą, metų laikotarpiu taps nėščia. Teigiama šio metodo pusė yra ta, kad jis neturi jokio pašalinio poveikio nei partneriui, nei partnerei. Neigiama pusė: moteris turi labai gerai suprasti vaisingų dienų požymius (reikalinga specialisto konsultacija). Be visa ko, tie požymiai gali kisti esant stresinei situacijai, ligos metu, keliaujant. Praktiškai šio metodo efektyvumas siekia 74 proc. T.y. 24 moterys iš 100-o, kurios naudoja šį metodą, metų laikotarpiu pastoja. Panašus į šį metodą yra lytinio akto nutraukimas. Bet šiuo metodu dėl blogo patikimumo rekomenduojama jį taikyti kuo rečiau.

Vyriški prezervatyvai. Jeigu jie naudojami tinkamai, jų efektyvumas siekia 98 proc. T. y. iš 100-o moterų dvi metų laikotarpiu pastos, jeigu jų partneriai naudos prezervatyvus. Metodo teigiama pusė yra ta, kad tai vienintelė kontracepcijos priemonė, kuri apsaugo ir nuo nėštumo, ir nuo lytiškai plintančių ligų, todėl ypač rekomenduojama esant atsitiktiniams santykiams. Neigiamas dalykas, kad kartais gali sumažėti jautrumas santykių metu ir gali būti alerginių reakcijų dėl latekso, bet visa tai galima išspręsti pasitarus su šeimos planavimo specialistu.

Praktiškai šio metodo efektyvumas siekia 82 proc. T.y. iš 100-o moterų, kurių partneriai naudos prezervatyvus, 18 metų laikotarpiu gali pastoti.

Moteriški prezervatyvai. Jeigu jie tinkamai naudojami, efektyvumas siekia 95 proc. Praktiškai jis siekia 79 proc. T.y. juos naudojant iš 100-o moterų metų laikotarpiu 21 pastos. Šio metodo gera pusė yra ta, kad jie, tinkamai naudojami, apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų. Tačiau jie nėra plačiai naudojami.

Diafragmos ir „kaušeliai”, kurie yra uždedami ant gimdos kaklelio ir neleidžia spermai patekti į gimdos ertmę. Jų efektyvumas, tinkamai naudojant, siekia 92-96 proc. Praktikoje metodo efektyvumas siekia 71-88 proc. T. y. 12- 29 moterys iš 100-o, kurios naudoja šį metodą, metų laikotarpiu pastos. Naudojant šį būdą reikalingas ir spermacidinis (užmušantis spermatozoidus) gelis.

Gimdos spiralės. Priklausomai nuo spiralės sudėties, jos gali būti naudojamos nuo 3 iki 10 metų. Efektyvumas siekia iki 99 proc. Neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų. Gali tapti gimdos uždegimą pagreitinančiu faktoriumi. Reikalinga chirurginė intervencija. Tai yra gera apsaugos priemonė, kai nėštumas neplanuojamas keletą metų ir yra pastovus lytinis partneris.

Moterų sterilizacija. Efektyvumas 99 proc.

Vyrų sterilizacija (vazektomija). Efektyvumas: 1 iš 2000 per likusį gyvenimą po vazektomijos gali tapti vaisingu.

Įvairūs cheminiai geliai (spermicidai), medžiagos, kurios naikina spermatozoidus. Tai daugiau pagalbinė priemonė ir šis būdas nerekomenduojamas kaip pastovi kontraceptinė priemonė.

Konkrečiu atveju skaitytojui Petrui, kuris uždavė klausimą, siūlyčiau naudoti vyriškus prezervatyvus.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (2). Jūs dar nebalsavote
(2)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų