Penktadienis, 2024.04.26
Reklama

„Išoperavus“ nutukimą padidėja polinkis susirgti priklausomybe nuo alkoholio

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2017-05-24 00:02:01

Dažnai sakoma, kad įveikus vieną problemą, it iš niekur nieko išnyra dar daugiau jų. Panašiai gali nutikti ir su nutukimu – išgydžius jį, atsiranda kitų sveikatos problemų.

© VLMEDICINA.LT (A.Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Kaip ir nemažai su nutukimu susijusių tyrimų, vienas naujesniųjų taip pat buvo atliktas Jungtinėse Amerikos Valstijose. Gal dėl nutukimo masto ir jo kainos visuomenei bei valstybei, gal dėl pažangių tyrimo metodų JAV visuomet išliks labiausiai nutukimo tyrimais ir gydymu suinteresuota šalis.

Būtent JAV kone daugiausiai atliekama ir bariatrinių operacijų (dar žinomų bariatrinės chirurgijos arba nutukimo gydymo chirurgijos vardu). Beveik 200 tūkst. žmonių tokia operacija buvo atlikta 2015 metais, kasmet atliekamų bariatrinių operacijų skaičius didėja.

Ši operacija rekomenduojama itin nutukusiems žmonėms, kurių kūno masės indeksas yra didesnis nei 40 kg/m2. Taip pat tiems nutukusiems pacientams, kurie turi gretutinių ligų. Liaudyje ši operacija dažnai vadinama „skrandžio perrišimu“, tačiau egzistuoja įvairių operacijos atlikimo metodų. Tai ir „perrišimas“ , arba skrandžio apjuosimas reguliuojamu žiedu, taip pat skrandžio mažinimas arba skrandžio apylankos formavimas. Bendras bariatrinės operacijos tikslas yra arba sumažinti skrandį, arba sumažinti patenkamo į skrandį maisto kiekį bei taip sureguliuoti nutukusio paciento svorį.

Savaime suprantama, tokia chirurginė operacija duoda teigiamų rezultatų. Kartais ji būna efektyvesnė nei vien nutukusio paciento gydymas dieta, fiziniu krūviu ir vaistais. Greičiau krentantis svoris, su svoriu susijusių sveikatos problemų mažėjimas, gyvenimo kokybės gerėjimas.

Tačiau kur yra pliusų, ten tūno ir minusai. Štai Pitsburgo universiteto mokslininkai domėjosi ilgalaike gyvenimo kokybe po minėtos svorio mažinimo operacijos. Paaiškėję rezultatai nebuvo vien tik džiuginantys. Tyrėjai sekė septynerių metų periodą po operacijos. Jau per pirmuosius penkerius metus 20,8 proc. pacientų išsivystė su alkoholiu susijusios problemos. Tai reiškia, kad vienam iš penkių pacientų po svorio mažinimo operacijos atsiranda alkoholizmo problemų.

Tyrimo autoriai teigia, jog chirurginė svorio mažinimo operacija gali sukelti tokius organizmo pokyčius, kad alkoholio metabolizmas ryškiai kinta ir jo koncentracija paciento organizme išlieka didesnė ilgesnį laiką. Taip pat ši operacija pakeičia tam tikrų hormonų, dalyvaujančių alkoholio metabolizme, veikimą.

Kyla ir kitokių minčių. Ilgą laiką vienintelis malonumo šaltinis buvo didelis nesveiko maisto kiekis, o po operacijos alkoholio vartojimas tampa alternatyva?..

Kad ir kaip bebūtų, Pitsburgo profesoriai rekomendavo visiems bariatrines operacijas atliekantiems specialistams pasidomėti paciento polinkiu į alkoholį dar prieš operaciją ir periodiškai sekti paciento būklę po jos.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų