Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Akys gali įspėti apie artėjantį insultą

vlmedicina.lt | 2013-08-14 11:37:10

Akies tinklainės nuotraukos gali padėti nustatyti, kurie pacientai, kenčiantys nuo aukšto kraujo spaudimo, gali būti priskiriami padidėjusios insulto rizikos grupei. Manoma, jog tinklainės fotografavimas galėtų būti nebrangus ir paprastas būdas insulto rizikai įvertinti.

Akis
Ligitos Sinušienės nuotr.

Amerikos širdies asociacijos žurnale „Hypertension“ publikuotame tyrime teigiama, jog tinklainės fotografija ateityje galėtų būti veiksmingas metodas, padedantis įvertinti insulto riziką. Nacionalinio Singapūro Universiteto, Akių tyrimų instituto prof. Mohammad Kamran Ikram teigimu, žmogaus akies tinklainėje galima stebėti smegenų kraujagyslių būklę, o jų fotografavimas – nebrangus  neinvazinis metodas, leidžiantis nustatyti kraujagyslių būklę.

Aukštas kraujo spaudimas yra laikomas vienu pagrindinių insulto sukėlėjų, tačiau gydytojams vis dar sudėtinga nustatyti, kurie iš pacientų, kenčiančių nuo aukšto kraujospūdžio, yra labiau linkę į insultą.

Mokslininkai net 13 metų stebėjo 2907 pacientus, kenčiančius nuo aukšto kraujo spaudimo, tačiau  nepatyrusius insulto. Visiems pacientams buvo reguliariai fotografuojamos akies tinklaines (plonas, šviesai jautrus nervinio audinio sluoksnis, išklojantis vidinį akies paviršių).

Pažeistos tinklainės kraujagyslės byloja apie hipertenziją (hipertenzija – liga, pasireiškianti padidintu arteriniu kraujospūdžiu). Hipertenzine retinopatija vadinami dėl arterinės hipertenzijos atsiradę pakitimai akių tinklainėje, šie pakitimai yra matomi tinklainės nuotraukose. Gydytojai juos (pakitimus) skirsto į tris lygmenis: neesamus, vidutinius ir smarkius.

Tyrimo metu iš 2907 stebėtų pacientų 146 patyrė insultą, kurį sukėlė kraujo krešuliai. 15 pacientų patyrė insultą, sukeltą kraujavimo į smegenis.

Mokslininkai, įvertinę kitus insulto rizikos veiksnius (amžių, lytį, rasę, cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje, kūno masės indeksą, rūkymą ir kraujo spaudimo rodmenis), nustatė, kad insulto rizika buvo 35 proc. didesnė pacientams, turintiems vidutinį hipertenzinės retinopatijos lygį, ir net 137 proc. – turintiems smarkų.

Pastebėta, jog net ir medikamentus vartojantiems pacientams, turintiems normalų kraujo spaudimą, kraujo krešulių rizika 96 proc. didesnė tuo atveju, jei jiems nustatyta vidutinė hipertenzinė retinopatija ir net 198 proc. – jei smarki.

Mohammad Kamran Ikram teigimu, dar per anksti pradėti naudoti šį metodą praktikoje, jo efektyvumą dar reikia patvirtinti išsamesniais tyrimais, kurie parodys ar tinklainės fotografijos – išties naudingos nustatant insulto riziką pacientams, turintiems aukštą kraujo spaudimą.


Logo

 

 

Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.

Parengta pagal:

https://www.sciencedaily.com/releases/2013/08/130812170207.htm

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų