Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Akušerių rūpestis: namų dvasia alsuojanti aplinka

Laima Zakaraitė | 2013-03-18 11:59:48

Įsibėgėjant diskusijoms apie norą ir galimybes rinktis, kur gimdyti ir kas turi dalyvauti viename iš pagrindinių žmogaus ir jo šeimos, artimųjų gyvenimo įvykyje, akušerių balsas lieka tarsi nuošalyje. Tai specialistai, kurių profesinė patirtis bene daugiausiai susijusi su šiame kontekste išsakomomis mintimis. „Mūsų visuomenėje negirdėti akušerių balso, – teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė.

Rūta Nadišauskienė
Prof. Rūta Nadišauskienė. Redakcijos archyvo nuotr.

„Normaliai vykstančio gimdymo metu vertas pasitikėjimo ir pagrindinis žmogus, atsakingas už ateinantį vaikelį ir jo mamą, yra akušerė“, – sakė prof. R. Nadišauskienė.

LSMU MA Akušerijos ir ginekologijos klinikos gimdymo skyriaus vadovas doc. Mindaugas Kliučinskas pasidžiaugė, kad Lietuvoje akušerėms jau patikėtas visas normalios eigos gimdymas.  Doc. M. Kliučinskas paminėjo, kad moterų atsiliepimai ir atlikta analizė liudija puikius rezultatus, mažą intervencijų skaičių, puikią gimdymo baigtį.

„Manau, tai ir lemia šeimų norą gimdyti ne tradiciškai ligoninėje, kad kuo mažiau būtų medicininio įsikišimo. Būtina žinoti, kad taip geidžiamą namų aplinką šiandien jau galima pasiekti ir gydymo įstaigoje. Akušerės visa tai sugeba sukurti. Reikia tik pasakyti savo pageidavimus ir pasitikėti akušeriu“, – sakė doc. M. Kliučinskas.

„Gimdyti ne ligoninėje – šiandien dar yra nesaugu ir mamai, ir naujagimiui, – sakė mažos rizikos gimdymus prižiūrinti LSMU MA Akušerijos ir ginekologijos klinikos gimdymo skyriaus akušerė Bronislava Petrošienė. – Norima namų dvasia alsuojančią aplinką gimdyvė jau gali turėti ir ligoninės gimdymo skyriuje. Tik moteriai reikia pačiai pasakyti savo pageidavimus ir viziją. Mes jau galime pasiūlyti jaukią aplinką ir daug įvairių priemonių. Stengiamės kuo mažiau kištis į visą gimdymo eigą, siekiame, kad viskas turi vykti kuo natūraliau. Moteris gali keisti įvairias gimdymo padėtis, pati kurti norimą aplinką naudodama garsus, šviesą. Turime galimybę taikyti nemedikamentinius nejautros būdus ir priemones.“

Prof. R. Nadišauskienė ir doc. M. Kliučinskas sakė, kad visada malonu ir įdomu išklausyti pasiruošusių gimdymui, žinančių, ko nori, šeimų.

„Tokias būsimas mamas, jų artimuosius visada įdomu ir išklausyti, įsigilinti į jų norus, pageidavimus, argumentus, ir padiskutuoti su jais“, – sakė pokalbio dalyviai.

„Šeimos pasiruošimas šiuo atveju yra labai svarbus. Labai malonu dalyvauti gimdyme, kuriam pora yra pasiruošusi, – sakė akušerė B. Petrošienė. – Tuo metu tarsi tampi tokios šeimos nariu, nors ir laikinai – kol gims vaikelis.“

„Natūralu, kad kyla klausimas: kodėl akušerės požiūriu atrodo nesaugu gimdyti namuose?“ – kolegių klausė doc. M. Kliučinskas.

LSMU MA Akušerijos ir ginekologijos klinikos gimdymo skyriaus akušerė Danguolė Kačkauskienė, kuriai teko stažuotis Reikjaviko ligoninėje (Islandija), pasakojo, kad tik 2 proc. šalies gimdyvių nori gimdyti namuose.

„Moterims, kurios nori namų aplinkos – sudarytos visos sąlygos gimdyti prižiūrint medikams, ir bet kuriuo momentu pasikeitus aplinkybėms – sudarytos visos sąlygos suteikti kvalifikuotą pagalbą ir mamai, ir naujagimiui, – akušerė D. Kačkauskienė priminė, kad gimdymas namuose mūsų šalyje dar nėra reglamentuotas ir akušerių normose – dar neįteisintas. – Jei gimdymas vyksta namuose, nuotolis tarp namų ir ligoninės neturi būti didelis. Jei kada nors bus priimtas įstatymas ir mes tokią pagalbą galėsime teikti – būtina nėštumo metu įvertinti riziką, o netikėtai pasikeitus sąlygoms, įvertinus motinos ir vaisiaus būklę, turi būti galimybė kuo greičiau nuvykti į ligoninę. Pavyzdžiui, Danijoje gydymo įstaiga yra informuota, kada moteris pradeda gimdyti namuose. Pas ją išvyksta akušerė, pasiruošusi, jei prireiks, suteikti kvalifikuotą pagalbą, o iškilus rizikai – pervežti gimdyvę į gimdymo stacionarą.“

„Šiandienos Lietuvos juridinė bazė medikams neleidžia teikti paslaugų ne gydymo įstaigoje. Lietuvos sveikatos apsaugos sistema skiriasi nuo kitų šalių, – sakė doc. M. Kliučinskas ir priminė Lietuvoje galiojantį Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą. – D. Britanijoje, Švedijoje galiojanti tvarka leidžia nėščiąją nuo 12-os savaitės prižiūrinčiai akušerei vykti su ja į bet kurią šalies ligoninę ir priimti gimdymą.“

„Šiandien mūsų šalyje nėra saugu gimdyti namuose“, – daug kartų viešai pareikštą savo nuomonę dar kartą pakartojo gimdymo skyriaus vadovas doc. M. Kliučinskas ir kvietė būsimas mamas, jų artimuosius lankyti ligonines, atvykti gal ir ne į vieną gydymo įstaigą, susipažinti su aplinka, su personalu ir taip pasirinkti labiausiai patinkančią bei pasitikėjimą keliančią gydymo įstaigą.

Akušerė B. Petrošienė priminė, kad antradieniais 13 val. LSMU MA Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijoje gimdymo klausimais vyksta nemokamos paskaitos, po kurių visi paskaitos dalyviai eina apžiūrėti gimdymo skyrių.

„Susitikimų metu reikia drąsiai kalbėti apie savo lūkesčius bei norus – į juos būtinai bus įsiklausyta“, – sakė B. Petrošienė.

„Šiuo metu viešai vykstančios diskusijos iškėlė įvairių aktualių problemų. Natūraliu gimdymu besidomintys žmonės yra išsilavinę, suprantantys riziką žmonės, renkasi gimdymą namuose, verčia pripažinti, kad mūsų sistemoje natūralumo, ramios, pagarbios aplinkos, intymumo, nereikalingo vaistų vartojimo lūkesčiai dar ne visada yra patenkinami. Galime sakyti, kad tai pavojinga, rizikinga, bet, atsižvelgdami į visuomenėje plintantį natūralų poreikį, turime diskutuoti visos suinteresuotos pusės, aiškiai ir skaidriai reglamentuoti tvarką, kuri galbūt pareikalaus koreguoti ir kitus įstatymų aktus. Turime puikias savo srities profesionalias akušeres, kuriomis labai pasitikime ir didžiuojamės. Nenorime, kad iš nežinojimo ar dėl kitų kokių nors priežasčių mes būtume supriešinti su labai atsakingai mąstančiomis ir apsišvietusiomis būsimomis gimdyvėmis bei jų šeimos nariais“, – sakė LSMU MA Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. R. Nadišauskienė.

Laima Zakaraitė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų