Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Adventas – geras metas pasirašyti sutikimą donorystei

vlmedicina.lt | 2015-12-04 14:20:20

Metams baigiantis, visad svarstome – ko dar nepadariau, ką dar turiu būtent šiemet padaryti? Kai kuriuos darbus atidedame ateinantiems metams – tuos, kurie gali šiek tiek palaukti ar tiesiog reikalauja daug pastangų ir laiko jiems atlikti. Tačiau vienam kilniam poelgiui laiko daug nereikia – vos kelių minučių. Per tiek laiko elektroniniu būdu galima pasirašyti sutikimą donoro kortelei gauti. Tai nieko nekainuoja, o metus užbaigti, juos įprasminant pagalvojant apie kitus, sergančiuosius – kilnus poelgis.

Angelas
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Nacionalinis transplantacijos biuras informuoja, kad Lietuvoje sutikimą po mirties tapti organų ir (ar) audinių donorais yra pareiškę 21 574 asmenys.

Iš visų pasirašiusiųjų sutikimą donorystei 2797 žmonės savo valią išreiškė elektroniniu būdu. Šitokia galimybė mūsų šalyje buvo įteisinta 2014 metų kovo 27 dieną. Pernai elektroninį sutikimą užpildė 1823 Lietuvos gyventojai, šiemet per 11 mėnesių – 974. Kiti gyventojai yra pasirašę popierines „Asmens sutikimo, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti“ formas.

Sutikimo donorystei po savo mirties paaukoti organus ir audinius formą galima užpildyti interneto svetainėje www.transplantacija.lt naudojant nuorodą „Pasirašyk internetu“ ir patvirtinus savo tapatybę per elektroninę bankininkystę ar elektroniniu parašu. Be to, galima pasirašyti ir „popierinį“ sutikimą. Tai padaryti galima ne tik gydymo, bet ir kitose įstaigose, kuriose dirba visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, farmacininkai. Sutikimai priimami ir Nacionaliniame transplantacijos biure, taip pat – donorystę remiančių akcijų, sveikatingumo renginių metu.

Ko nesutinkama aukoti? Itin dažnai atsisakoma aukoti akis (ragenas), kartais – širdį. Tai lemia klaidingi žmonių įsitikinimai – religiniai ir pan. Tačiau ir tokie sprendimai yra gerbiami.

Pasitaiko ir pikantiškų draudimų – pavyzdžiui, yra vyrų, kurie nesutinka transplantacijai dovanoti savo lytinių organų, kai kurios moterys nesutinka aukoti kiaušidžių. Nors tokios transplantacijos mūsų šalyje nėra atliekamos, tačiau pildydami sutikimą donorystei, žmonės savo valią vis tiek išreiškia.

Kai kada sutinkama persodinimui dovanoti kairiąją akies rageną, tačiau dešiniosios – ne. Visa ši informacija registruojama Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre.

Organų donorystės srityje didesnės altruistės yra moterys: jos pasirašė 14 091 sutikimą, tuo tarpu vyrai – kone perpus mažiau, 7483.

Vertinant pagal amžiaus grupes, labiausiai donorystei pritaria jaunimas: 18-30 metų žmonės yra pasirašę 12 315 sutikimų donoro kortelei gauti. 31-40 metų gyventojai pasirašė 5123 sutikimus, 41-50 metų – 2629, 51-60 metų – 1003 sutikimus. Rečiau donorystei pritaria senyvo amžiaus gyventojai: 61-70 metų sulaukę žmonės pasirašė 377 sutikimus, 71-80 metų – 106 sutikimus, 81 metų ir vyresni gyventojai – 12 sutikimų.

Vertinant geografiniu požiūriu, daugiausiai donoro kortelių pasirašyta didžiausiose apskrityse. Vilniaus apskrityje sutikimą po mirties tapti donoru pasirašė jau beveik 8 tūkstančiai gyventojų. Kauno apskrityje pritariančiųjų užregistruota beveik 4 tūkstančiai, Šiaulių apskrityje – daugiau kaip 2 tūkstančiai. Panevėžio apskrityje organų donorystę palaiko daugiau kaip 1800 gyventojų, Klaipėdos – daugiau kaip 1700 gyventojų, Alytaus ir Marijampolės apskrityse – daugiau kaip po 1100 gyventojų. Utenos apskrityje pritarimą donorystei yra išreiškę daugiau kaip 600 žmonių, Telšių apskrityje – daugiau kaip 500 žmonių, Tauragės apskrityje – daugiau kaip 300 žmonių.

Donorinių organų ir audinių transplantacijos šiuo metu Lietuvoje laukia 414 žmonių, iš jų 94 – laikinai ne recipientai (t.y. jiems dėl tam tikrų priežasčių šiuo metu transplantacijos atlikti negalima): 180 pacientų laukia inksto persodinimo, 6 – kasos ir inksto komplekso transplantacijos. 37 žmonėms reikia persodinti donoro širdį, 10 – plaučius. 6 žmonės laukia širdies ir plaučių komplekso persodinimo, 59 – kepenų transplantacijos, 116 – ragenų persodinimo.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų