Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Šiaulių insultų gydymo centre - unikali operacija

Zita Katkienė | 2015-06-12 15:31:19

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje sausio mėnesį pradėtos taikyti modernios insulto gydymo operacijos, kurių metu mechaniškai šalinamas trombas iš galvos smegenų arterijų. Nuo sausio mėnesio atlikta trylika trombektomijų. Pastaroji, tryliktoji operacija, ypač išskirtinė, nes trombas pašalintas iš pamatinės galvos smegenų arterijos.

Aušra Dambrauskaitė
Operaciją atlikusi gydytoja Aušra Dambrauskaitė sako, jog ištikus insultui svarbiausia, kad žmogus laiku būtų atvežtas į gydymo įstaigą. Zitos Katkienės nuotr.

Ypač retai Lietuvoje atliekama operacija pradžiugino, nes 76-erių metų pacientė jaučiasi puikiai. Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius sako, jog ši operacija – puikus įrodymas, kad moderniomis technologijomis aprūpintoje gydymo įstaigoje dirba ypač aukštos kvalifikacijos intervencinės radiologijos specialistai.

Nusilpo karvutę melždama

Dieną, kai sutriko sveikata, Birželių kaimo (Radviliškio r.) gyventoja Jadvyga Štarolienė mena puikiai. Ji tądien jautėsi gerai, išėjo į ganyklą karvutės melžti. Tada ir sušlubavusi sveikata: pasidarė silpna, ėmė pykinti ir moteris grįžo namo.

Gerai, kad 76-erių metų senolė gyvena drauge su sūnumi ir dukra. Sūnus pastebėjo, kad mamai blogai, ir parvedė ją namo, paguldė į lovą. Moteris jautėsi labai mieguista, pradėjo trikti kalba, kojos ir rankos tapo sunkios.

Sūnus nebedelsė, iškvietė greitąją medicinos pagalbą. Medikai įvertino senolės būklę ir skubiai ją atvežė į RŠL Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių.

Moteris jau buvo praradusi sąmonę, tačiau artimieji puikiai žinojo laiką, kada prasidėjo sveikatos problemos, matė ligos požymius. Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje dirbusi gydytoja įtarė insultą ir iškvietė Neurologijos skyriaus gydytoją Nidą Verkulevičienę. Ši diagnozę patvirtino ir skubiai atliktais tyrimais.

„Sėkmė pacientę lydėjo nuo pat pradžių, kai ja tinkamai pasirūpino sūnus, kai greitosios medicinos pagalbos medikai priėmė teisingą sprendimą vežti tiesiai į Šiaulius, kur taip pat lydėjo sėkmė, nes nuo metų pradžios gydymo įstaigoje atliekamos ne tik širdies kraujagyslių angioplastikos, bet ir smegenų arterijų trombektomijos“, - sako Neurologijos skyriaus vedėja Sigla Ščeponavičiūtė.

J. Štarolienė
Radviliškio r. gyventojai Jadvygai Štarolienei likimas dovanojo antrą gyvenimą. Zitos Katkienės nuotr.

Insultas – ypač retoje vietoje

RŠL prieš dvejus metus įkūrus Insultų gydymo centrą, ištikusiems išeminiam galvos smegenų insultui, pradėtos taikyti efektyvios trombolizės procedūros. Jų metu specialiais į veną lašinamais medikamentais ištirpdomas galvos smegenų kraujagyslę užkimšęs trombas. Nors pacientė į gydymo įstaigą atvežta laiku, nepraėjus trims valandoms nuo ligos požymių pradžios, šios procedūros atsisakyta dėl pacientės gretutinių ligų – cukrinio diabeto, aukšto kraujospūdžio, širdies patologijos.

Šiuo atveju, pasak S. Ščeponavičiūtės, ištikus insultui, pacientė galėjo likti paralyžiuota, galėjo ir neišgyventi. Mat insultas įvyko smegenų kamiene, užsikimšus pamatinei arterijai. Šios vietos insultai diagnozuojami vos vienam procentui insulto ištiktųjų. Užsikimšus pamatinei arterijai  nebeaprūpinami krauju pagrindiniai gyvybiniai centrai, tarp kurių ir kvėpavimo centras.

Po sėkmingos operacijos J. Štarolienė atvežta į Kardiologinės reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių. Savijauta pastebimai gerėjo ir pacientė perkelta į Neurologijos skyriaus palatą. Neurologė Dalia Norvaišienė pastebėjo, jog pacientės būklė gerėja pastebimai greitai – ji pati vaikšto, apsitarnauja.

Gydant ligoninėje, pacientei taikyta reabilitacija, padedanti įveikti liekamuosius ligos reiškinius ir skirtas dar mėnesį truksiantis reabilitacinis gydymas

Stebuklui prilygstanti operacija

Atlikus reikiamus tyrimus nutarta taikyti intervencinį gydymo metodą – trombektomiją, kuri insulto ištiktiems žmonėms pradėta taikyti metų pradžioje. Per pusmetį trylikai žmonių padėta išvengti sunkių insulto liekamųjų reiškinių ar net išgelbėta gyvybė

Tačiau ši operacija – ne tik sudėtinga, bet ir labai rizikinga. Operaciją atlikusi Rentgeno chirurgijos ir neinvazinės diagnostikos skyriaus vedėja Aušra Dambrauskaitė teigia, jog pasaulio statistikos duomenimis, net 95 proc. pacientų, kuriuos insultas ištinka užsikimšus pamatinei kraujagyslei, neišgyvena.

Visais iki šiol ligoninėje atliktų trombektomijų atvejais trombas  naujausios kartos ištraukiamuoju stentu šalintas iš miego arterijų. Pirmą kartą trombas pašalintas iš pamatinės arterijos, medikų vadinamos baziliaris.Nors operacija buvo atliekama įprastu būdu – per kojos arteriją, tačiau patekti į pamatinę arteriją, iš kurios driekiasi daug smulkių ir svarbių arterijų, ypač rizikinga ir pavojinga. Net mažiausias lašelis kraujo gali nulemti operacijos baigtį – pacientas neišgyventų.

„Tačiau sėkmės atveju akyse vyksta stebuklas – paralyžiaus ištiktas žmogus dar ant operacinės stalo pradeda kelti rankas“, - pasakoja intervencinė kardiologė Aušra Dambrauskaitė ne vieną iki ašarų medikus pribloškusią ir sugraudinusią istoriją.

Procedūra – ne kiekvienam

Naujasis metodas gali būti taikomas ligoniams tik tada, kai nuo pirmųjų insulto simptomų: kalbos sutrikimo, paralyžiaus, koordinacijos sutrikimo pradžios praėjo ne daugiau kaip 6 valandos. Ilgiausiai - 12 valandų. Anot gydytojos A. Dambrauskaitės, svarbu ne tik laikas. Kompiuteriu turi būti patvirtinta, kad nėra kraujavimo į smegenis, nėra netikėtos patologijos, smegenų pokyčių. Per šešias valandas galima atkurti kraujotaką ir sėkmės atveju žmogus vėl valdo galūnes, kalba.

Deja, labai dažnai pacientai neatvyksta – namuose laukia, kol praeis. Antroji priežastis – dažnai vyresnio amžiaus žmonės gyvena vieni ir juos randa artimieji, kai nežinoma požymių pradžia ir taikyti šios procedūros medikai negali, nes pakenktų. Todėl labai svarbu žinoti, kada atsirado pirmieji ligos simptomai, paralyžius.

Šiai procedūrai atlikti ypač svarbu yra organizuotumas pačioje gydymo įstaigoje bei sklandus komandinis darbas. Tam ligoninėje praėjusių metų rugsėjo mėnesį įkūrus Intervencinės kardiologijos postą, visą parą dirba intervencinis kardiologas bei visa komanda.

Nuo 2014 metų sausio 1 dienos ligoninėje įkurtas Insultų gydymo centras, vienas iš šešių šalies gydymo įstaigose veikiančių centrų. Jų dėka apie 40 proc. sumažėjo hospitalinis mirtingumas nuo insultų.

Praėjusiais metais RŠL Insultų gydymo centre ūmių išeminių insultų ištiktiems pacientams atliktos 39 trombolizės. Per šių metų pirmą pusmetį taip pat atliktos 39 procedūros, taigi iki metų pabaigos skaičius gali dvigubėti. Ypač džiugina pradėtos taikyti trombektomijos. Per pusmetį atlikta 13 trombektomijų, kurių dėka daugumai išgelbėta gyvybė.

Sėkmės istorijoms pasirengta

Ligoninėje panašios procedūros taikomos nuo 2003 metų miokardo infarktui gydyti. Trombektomija yra panaši, tik vienu atveju kraujotaką reikia atkurti širdyje, kitu – galvos smegenyse. Tik priemonės kiek skiriasi.

Vienkartinės priemonės trombektomijai kainuoja 4-5 tūkst. eurų. Sąnaudos yra didžiulės ir sąlyginai toks gydymas kainuoja labai daug, tačiau ši pagalba užtikrinama kiekvienam pacientui. RŠL generalinis direktorius P. Simavičius sako, jog per 5 mln. litų kainavęs angiografas amortizuojasi ir vėl reikės naujų investicijų. Tačiau tuo atveju, kai įvyksta išeminis insultas ir reikia gydyti pasekmes – reikalinga ilgalaikė reabilitacija, priežiūra, žmogus tampa nedarbingas, išlaidų keleriopai daugiau.

RŠL, pasak P. Simavičiaus, padaryta viskas, kad įvyktų šios sėkmės istorijos: į infrastruktūrą, technologijas investuojamos didžiulės lėšos. Bendradarbiavimo su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikomis dėka ligoninėje dirba ne tik daug rezidentų, internų – būsimųjų gydytojų kardiologų, bet ir jaunų gydytojų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Ar visada sportas – sveikata? Kokios rizikos kyla sportuojantiems intensyviau
Intensyviai sportuojančių žmonių organizmas susiduria su neįprastai dideliu fiziniu krūviu, skirtingai nuo tų, kurie tie...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų