Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Migdomieji vaistai didina Alzheimerio ligos grėsmę

vlmedicina.lt | 2014-09-23 00:01:48

Statistikos duomenimis, demencija paliečia apie 36 mln. žmonių. Senstant populiacijai šis skaičius kas dešimtmetį padidėja du kartus ir 2050 metais pasieks 115 milijonų.

Iki šiol nėra efektyvaus demencijos gydymo, todėl, siekiant valdyti plintančią epidemiją, svarbu identifikuoti rizikos faktorius, skatinančius demencijos vystymąsi.

Migdomieji vaistai
© Fotolia.com

Vienas tokių faktorių - benzodiazepinai. Jie plačiai vartojami nerimui ir nemigai gydyti, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Kadangi benzodiazepinams būdingas sunkus nutraukimo sindromas, o ilgalaikis efektyvumas neįrodytas, tarptautinėse metodikose rekomenduojamas tik trumpalaikis šių vaistų vartojimas. Ilgą laiką benzodiazepinus vartojantys pacientai gali turėti didesnę riziką Alzheimerio ligai vystytis.

Nors benzodiazepinai veikia atmintį ir kognityvines funkcijas, įrodyti jų įtaką demencijai nėra paprasta. Iš dalies todėl, kad simptomai, kuriems gydyti vaistai skiriami: nerimas, nemiga, depresija - gali būti pirmieji jau prasidedančios demencijos požymiai.

Kanados mokslininkai šešerius metus stebėjo 1796 vyresnio amžiaus žmones, vartojančius benzodiazepinus nuo nemigos. Vertino amžių, lytį, vaistų skyrimo trukmę, ryšį su pasireiškiančiais demencijos simptomais.

Nustatyta, kad vartojant benzodiazepinus tris mėnesius ir daugiau demencijos, taip pat ir Alzheimerio ligos rizika padidėja net 51 proc., o vartojant juos ilgiau, taip pat vartojant ilgalaikio veikimo medikamentus, rizika padidėja dar labiau.

Skirdami benzodiazepinus vyresnio amžiaus žmonėms, gydytojai turi pasverti naudos ir rizikos santykį, taip pat ir demencijos rizikos aspektu. Turi būti taikoma griežta pacientų, vartojančių benzodiazepinus, monitoringo sistema.

Plačiau:

Benzodiazepine use and risk ofAlzheimer’s disease: case-controlstudy, Sophie Billioti, et al., BMJ, doi: 10.1136/bmj.g5205, published online 9 September 2014.

Benzodiazepines and risk ofAlzheimer’s disease Kristine Yaffe, et al., BMJ doi: 10.1136/bmj.g5312, published online 9 September 2014.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų