Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Lietuvoje pirmą kartą minima Pasaulinė Dauno sindromo diena

vlmedicina.lt | 2014-03-21 15:28:04

Šių metų kovo 21 dieną pirmą kartą Lietuvoje minima Pasaulinė Dauno sindromo diena. Šios dienos minėjimo renginį organizuoja Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedra, Lietuvos žmogaus genetikos draugija ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos.

Konferencija
Konferencijos dalyviai (iš kairės): prof. A. Utkus, N. Šalugienė, L. Mikulėnaitė, D. Kazlauskienė. VUL Santariškių klinikų nuotr.

Pasaulyje Dauno sindromo diena minima jau 9-ąjį kartą. Ji sutelkia vis gausesnį būrį Dauno sindromu sergančiųjų ir visuomenes narių. Tikimasi, kad Pasaulinę Dauno sindromo dieną lydintis šūkis „Sveikata ir gerovė – prieinama visiems“ („Health and Wellbeing - Access and Equality for All“) pasieks ir Lietuvą.

Dauno sindromo dažnis – maždaug 1 iš 800 gimusiųjų. Sergantieji Dauno sindromu kasdien vis dar susiduria su nepalankia visuomenės reakcija. Dauno sindromo dienos misija – visuomenės teigiamo požiūrio formavimas į sergančiuosius šiuo sindromu, sergančiojo ir jo šeimos integracija į visuomenę, socialinių paslaugų tobulinimas bei jų lygiavertis prieinamumas.

VU Medicinos fakulteto dekanas, VUL Santariškių klinikų Medicininės genetikos centro direktorius prof. Algirdas Utkus sako, jog šie metai – tik pirmas žingsnis, padėsiantis sutelkti bendras specialistų ir visuomenės jėgas. „Išmok pamilti kitokį“ – tokiu šūkiu kiekvienas, sergantis Dauno sindromu, ir jo šeima bei gydytojai genetikai kreipiasi į visuomenę, prašydami priimti šiuos žmones kaip lygiaverčius partnerius, išmokti juos gerbti ir mylėti, padėti jiems integruotis visuomenėje.

„Pirmą kartą Lietuvoje minėdami Pasaulinę Dauno sindromo dieną, gydytojus neonatologus, bendrosios praktikos gydytojus, visus gydytojus specialistus, besidominčius šiuo sindromu, kovo 21-ąją sukvietėme į mokslinę-praktinę konferenciją, kurios metu pranešimus apie įvairių organų sistemų sutrikimus, kurie dažniausiai nustatomi pacientui, sergančiam Dauno liga, skaitė genetikai, hematologai, endokrinologai, kardiologai, odontologai, raidos specialistai, psichologai“, – informavo prof. A. Utkus.

Vaikų ligoninės VUL Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro Ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja raidos pediatrė, vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė kalbėjo apie tai, kokios pagrindinės vaikų su Dauno sindromu problemos ir kaip jos kinta augant vaikui, apie ankstyvos reabilitacijos svarbą ir kaip padėti vaikui geriau vystytis.

Šios konferencijos antroji dalis buvo skirta Dauno sindromu sergantiesiems bei jų tėveliams. Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijos direktorė, pati auginanti sergantį Dauno sindromu vaiką, Neringa Šalugienė sakė, kad jų asociacijos tikslas susivienyti su medikais ir drauge skleisti naudingą bei pozityvią informaciją apie Dauno sindromą šeimoms, kurios susilaukia tokio vaiko. „Mūsų asociacijos nariai yra tokios šeimos, auginančios Dauno sindromu sergančius vaikus. Mes visi sakome, kad meilė stipresnė už negalią. Mes labai mylime savo vaikus, jie mums yra ypatingi, net nenorime akcentuotis į jų negalias. Daugelio iš mūsų nuomone, Dauno sindromas nėra priežastis negimdyti“, - pabrėžė ponia Neringa, kuri šiuo metu laukiasi trečio vaikelio ir sako, kad jiems su vyru nesvarbu, koks gimtų vaikas, priims jį ir mylės visada.

Tos pačios nuomonės laikėsi ir kita asociacijos narė, gydytoja, taip pat auginanti Dauno sindromu sergantį vaiką, Dagmara Kazlauskienė. Ji tokio vaiko atsiradimą šeimoje palygino su kelione. „Įsivaizduokime, kad suplanavome nuostabią kelionę pavyzdžiui, į Italiją. Netikėtai tenka kelionės maršrutą pakeisti į kitą šalį. Juk kita šalis taip pat gali būti įspūdinga, graži ir nepamirštama. Viskas priklauso nuo žmogaus požiūrio“, - sakė D. Kazlauskienė.

Renginio metu buvo atidaryta fotomenininkų Neringos ir Vidmanto Girdvainių fotografijų paroda. Savo meninę programą, po kurios beveik visi renginio dalyviai neslėpė ašarų, pristatė Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos draugijos „Viltis“ auklėtiniai.

VUL Santariškių klinikos

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų