Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Man skanu – mamai sveika

vlmedicina.lt | 2013-12-27 11:44:41

Seimas 2014-uosius paskelbė Vaikų sveikatos metais. Akivaizdu, vaikystės laikotarpis turi įtakos sveikatos rodikliams žmogui užaugus.

Žindymo vietų ženklas
Žindymo vietų ženklas

Mamos pieno nauda jau neabejojama. Įrodyta, kad jis stiprina vaiko imunitetą, padeda jam optimaliai vystytis ir būti sveikam. Žindymas ir mamą, ir vaiką saugo nuo onkologinių ligų. Tyrimai skelbia, kad ši nauda tuo didesnė, kuo ilgesnė žindymo trukmė.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduoja mažylius iki 6 mėn. amžiaus maitinti vien tik mamos pienu ir žindymą tęsti iki vaikui sukaks dveji metai ar ilgiau.

Moterys, maitindamos mažylius savo pienu, neretai motyvuoja save tuo, kad gerina vaiko sveikatą. Tačiau žinodamos, kad padeda ir sau, jos gali rasti daugiau argumentų, kodėl verta žindyti ir kodėl verta tai daryti kuo ilgiau. „Kadangi mūsų šeimoje yra krūties vėžiu sirgusių moterų, sužinojusi, kad žindymas gali padėti man pačiai išvengti šios ligos, jaučiausi ramiau, – teigia viena VšĮ Tėvystės centro steigėjų Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė. – Vis dėlto dar nedaug moterų Lietuvoje žino, kad žindymas naudingas ir joms pačioms. Mūsų šalyje vis dar per mažai dėmesio skiriama ligų prevencijai“.

PSO  duomenimis, žindymas yra puiki onkologinių susirgimų prevencijos priemonė. Apžvelgus 47 krūties vėžio studijas, PSO konstatuoja, kad kuo ilgiau moterys žindo, tuo jos labiau yra apsaugotos nuo krūties vėžio. Santykinė krūties vėžio rizika sumažėjo 43% (95% CI 2·9–5·8; p<0·0001) per kiekvienus 12 mėnesių maitinimo krūtimi. Tarptautinis PSO tyrimas taip pat parodė, kad kiaušidžių vėžio rizika tarp moterų, kurios žindė bent 2 mėnesius po kiekvieno gimdymo, sumažėjo 20–25%. Ši informacija nėra plačiai komunikuota ir mažai kam žinoma, o onkologinių susirgimų prevencija dažnai apsiriboja ankstyvąja diagnostika.

Kita vertus, žindančios mamos ir žindomo mažylio sveikatą stipriai lemia ne tik jų pačių veiksmai, bet ir gyvenamos aplinkos faktoriai. Agresyvios buities priemonės, kosmetika, namų aplinka, net dirvožemio ir vandens telkinių tarša gali daryti neigiamą įtaką žmogaus sveikatai ir sudaryti prielaidas onkologinėms ir kitokioms ligoms rastis. Todėl didinti visuomenės sąmoningumo šiais klausimais, skatinti suprasti, ką mes galime padaryti savo sveikatos labui ir ko dėl tos pačios sveikatos turime vengti, globalioje visuomenėje yra itin svarbu.

Žindymo sėkmei labai didelę įtaką turi tai, kokioje aplinkoje - palankioje žindyti ar ne - gyvena mama ir vaikas. Siekiant kuo daugiau pasaulio vietų pakviesti tapti palankiomis žindyti, 2006 m. mamų iniciatyva JAV buvo sukurtas tarptautinis žindymo simbolis.

Iki 2006 metų tokio tarptautinio simbolio, kuriuo būtų galima žymėti vietas, skirtas mamoms ramiai pažindyti savo kūdikius, tiesiog nebuvo. Nors mamos pienas yra vienintelis maistas, tinkamas kūdikiams, vadinamosiose gerovės šalyse Vakaruose į kūdikio žindymą viešai vis dar žiūrima su baime, gėda ir drovumu, o „mamos ir kūdikio“ kambarys neretai ženklinamas buteliuko ženklu.

JAV leidžiamas žurnalas „Mothering“ 2006 metais paskelbė žindymo ženklo kūrimo konkursą ir iš 500 pateiktų variantų išrinko Matto Daigle sukurtą simbolį. Šį ženklą šiuo metu daugelis naudoja tam, kad išreikštų paramą žindymui, tačiau jo tikroji paskirtis paprastesnė – ženklinti restoranų, parduotuvių, kinoteatrų ir kitas viešąsias erdves, kad klientus žinotų, jog jų patalpose galima žindyti drąsiai. Tikimasi, kad šis ženklas taps universaliu ir atpažįstamu ženklu visame pasalyje ir, žinoma, Lietuvoje.

Visi norintys simbolį įsidėti į savo svetainę arba atsispausdinti ir prisiklijuoti ant savo įstaigos durų, gali rasti jį čia. Tai padarius, informaciją apie savo įstaigą ir nuotrauką galima atsiųsti el. paštu centras@attachmentparenting.lt - būsite pažymėti draugiškų žindymui vietų žemėlapyje.

Svarbu – žindymas yra toks pat natūralus žmogaus maitinimosi procesas, kaip ir bet kuris kitas, pvz., vandens atsigėrimas ištroškus, kai jau nesi kūdikis. Jam nereikia jokių ypatingai įrengtų specialių vietų – draugiška žindymui gali būti visa jūsų įstaigos erdvė. Tai reikš, kad jūsų įstaigos darbuotojai į įstaigoje savo mažylį pamaitinti nusprendusią mamą žiūrės su pagarba.

Vykdydamas projektą „Man skanu - mamai sveika“, Tėvystės centras, kartu su Vilniaus miesto savivaldybe ir Vilniaus visuomenės sveikatos biuru, šiais metais kvietė Vilniaus miesto įstaigas ir organizacijas paženklinti savo patalpas lipduku su tarptautiniu žindymo simboliu ir kartu kurti sveikesnę ateitį! Šią akciją ruošiamasi tęsti ir kitais 2014-aisiais - Vaikų sveikatos metais.

Ateityje numatoma sukurti žindymui palankių vietų interaktyvų žemėlapį.

VšĮ Tėvystės centras informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų