Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Kasos vėžį gydančių vaistų arsenalas didėja

vlmedicina.lt | 2013-11-25 00:01:58

Nab-paklitakselis, skiriamas kartu su gemcitabinu, pagerino išplitusiu kasos vėžiu sergančių ligonių prognozę. Prie tokių išvadų priėjo mokslininkai, atlikę III fazės randomizuotą tyrimą, kurio rezultatai paskelbti prestižiniame NEJM žurnale.

Edita Baltruškevičienė
Edita Baltruškevičienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Pagerino ligonių išgyvenamumą

Šis tarptautinis multicentrinis tyrimas įtraukė 861 ligonį iš 11 valstybių. Jie randomizuoti į grupes ir gydyti nab-paklitakseliu su gemcitabinu arba vien tik gemcitabinu. Abiejų grupių demografiniai ir kiti duomenys buvo gerai subalansuoti. Gydymas buvo tęsiamas iki ligos progresavimo arba sunkių nepageidaujamų poveikių. Mokslininkai vertino naviko atsaką po 8 savaičių kompiuterine tomografija arba magnetinio rezonanso tomografija.

Pirminis vertinimo kriterijus buvo bendras išgyvenamumas, taip pat vertintas ligos atsakas ir išgyvenamumas iki ligos progresavimo. Rezultatai parodė, kad nab-paklitakselis ir gemcitabinas ženkliai pagerino ligonių išgyvenamumą. Po vienerių metų kombinuoto gydymo grupėje gyveno 35 proc. ligonių, monoterapijos grupėje - 22 proc. Po dvejų metų šie skaičiai atitinkamai buvo 9 proc. ir 4 proc.

Lengviau patenka į navikinę ląstelę

„Nab-paklitakselis yra nanodalelė, sudaryta iš žmogaus baltymo albumino ir paklitakselo (efektyvaus priešvėžinio preparato). Šis baltymo-vaisto konjugatas lengviau patenka į navikinę ląstelę, todėl joje susidaro didesnė paklitakselio koncentracija“, - portalui vlmedicina.lt paaiškino Vilniaus universiteto Onkologijos instituto gydytoja onkologė chemoterapeutė Edita Baltruškevičienė.

Jos pateiktais duomenimis, Europos Sąjungoje nab-paklitakselis yra registruotas išplitusio krūties vėžio gydymui jau 2008 metais. Lietuvoje šis vaistas nėra kompensuojamas, todėl jo naudojimo galimybės yra labai ribotos.

Kiti gydymo būdai

Gydytoja E. Baltruškevičienė informavo, jog kasos vėžio gydymas bei prognozė priklauso nuo ligos išplitimo diagnozės nustatymo metu.

„Jei nustatomas navikas tik kasoje, kurį įmanoma radikaliai pašalinti, tuomet taikomas operacinis gydymas. Po operacijos dažnai skiriama profilaktinė chemoterapija fluorouraciliu arba gemcitabinu, kuri sumažina ligos atsinaujinimo riziką. Jei navikas yra vietiškai išplitęs, tuomet skiriant chemoterapiją arba chemospindulinį gydymą stengiamasi sumažinti naviką, kad operacijos metu jį galima būtų radikaliai pašalinti. Nustačius metastazavusią ligą arba tuomet, kai neįmanoma operuoti, pagrindiniu gydymo metodu išlieka chemoterapija.

Jau nuo 1997-ųjų metų auksiniu chemoterapijos standartu buvo laikyta monoterapija gemcitabinu. Gydant šiuo preparatu vienerių metų išgyvenamumas siekė 17-23 proc. Buvo tirtos įvairių citotoksinių vaistų kombinacijos su gemcitabinu, tačiau pasiektas išgyvenamumo pranašumas nebuvo ženklus. 2011 m. paskelbta, kad 4 vaistų kombinacija FOLFIRINOX (oksaliplatina, irinotekanas, fluorouracilis ir kalcio folinatas) net 4,3 mėnesio pailgino pacientų išgyvenamumą lyginant su monoterapija gemcitabinu. Skiriant šią kombinaciją vienerius metus išgyveno net 48,8 proc. pacientų. Nepaisant šių džiuginančių rezultatų FOLFIRINOX schemos naudojimą apriboja labai didelis jos toksiškumas“, - paaiškino E. Baltruškevičienė.

Kuri gydymo schema geresnė?

Kuri gydymo schema – FOLFIRINOX ar nab-paklitakselis - yra efektyvesnė? „Nėra atlikto klinikinio tyrimo, kuris tiesiogiai palygintų šių schemų efektyvumą. Jei netiesiogiai palygintume rezultatus, matytume, kad taikant FOLFIRINOX schemą gaunami geriausi rezultatai. Tačiau, kaip jau minėjau, platesnį šios schemos taikymą riboja jos toksiškumas“, - sakė chemoterapeutė.

Šiandien išplitusio kasos vėžio pagrindu išlieka monoterapija gemcitabinu, tačiau, gydytojos E. Baltruškevičienės manymu, šio vaisto ir nab-paklitakselio derinys ateityje suras savo vietą ir taps prieinamas Lietuvos gyventojams.

Šaltinis

Von Hoff D, Ervin T, Arena Fet al. Increased Survival in Pancreatic Cancer with nab-Paclitaxel plus Gemcitabine. N Engl J Med 2013; Oct 16.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų