Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Proveržis gydant išsėtinę sklerozę: dimetilo fumaratas gerokai sumažina paūmėjimų galimybę(1)

2011-10-25 23:51:53

Mokslininkų ir medicinos pasaulyje tai būna labai retai. Po penktadienio pranešimo Amsterdame apie  išsėtinės sklerozės (IS) gydymą vienas iš klausytojų priėjo prie mikrofono ir pasakė: “Manau, kad daugelio čia sėdinčių vardu galiu pasakyti: “Oho!!!”

Sumažina oksidacinį stresą

Jungtinės Europos ir Amerikos išsėtinės sklerozės gydymo ir tyrimų komiteto posėdyje ECTRIMS susitikimo metu spalio 21 d.  mokslininkų grupė, vadovaujama R.Gold iš Vokietijos (Ruro Universitas, Bochum), pristatė klinikinio tyrimo DEFINE rezultatus.

Paskelbti klinikinio tyrimo III fazės rezultatai, gydant išsėtinę sklerozę dimetilo fumaratu (BG-12).  Dviem tiriamųjų grupėms buvo  skiriamos skirtingos dimetilo fumarato dozės - po 240 mg du arba tris kartus per dieną.

Rezultatai parodė, kad  per dvejus metus tik ketvirtadaliui (27 proc. ir 26 proc.)  pacientų, gydytų dimetilo fumaratu, liga paūmėjo. Placebo grupėje beveik pusei (46 proc.) liga recidyvavo. Labai svarbu tai, kad neįgalumo progresavimo mažinimas buvo  patvirtintas ir magnetinio rezonanso tyrimais.

DEFINE studijoje dalyvavo 1 237  pacientai. Pusė iš jų buvo gydomi 240 mg dimetilo fumaratu du arba tris kartus per dieną, kita pusė gavo placebą, 540 pacientų buvo atlikti magnetinio rezonanso tyrimai. Tyrimo metu buvo vertinamas ligos paūmėjimų skaičius, neįgalumas, kiti IS simptomai ir pašalinis medikamentų poveikis.

Pastebėtas tik vienas pašalinis vaisto poveikis –  raudonis. Juo skundėsi maždaug trečdalis dimetilo fumaratu gydomų pacientų, tik 5 proc. raudoniu skundėsi placebo grupėje. Raudonis labiausiai pasireiškė pirmąjį mėnesį, vėliau - gerokai rečiau.

Dimetilo fumaratas  Europoje ir kitose šalyse  taikomas psoriazei gydyti. Manoma, kad jis aktyvuoja į branduolio faktoriaus panašų 2-ąjį transkripcijos kelią ir sumažina oksidacinį stresą, kuris yra vienas iš svarbiausių pagrindinio IS ligos mechanizmo  -  demielinizacijos procesų.

 Poveikis neištirtas

Minimoje konferencijoje dalyvavo ir Klaipėdos universitetinės ligoninės Išsėtinės sklerozės centro vadovė gydytoja neurologė dr. Lina Malcienė. Medikė pabrėžė, kad, nepaisant to, jog atlikta paskutinė, trečioji, dimetilo fumarato tyrimo fazė, kai jį vartoja savanoriai žmonės, preparatas dar nėra pripažintas medikamentu ir tinkamu gydyti. „Todėl ir pristatomas dar tik gydytojų konferencijose. Klinikinių tyrimų trukmė ilgiausia – dveji metai, ir per tiek laiko BG-12 poveikis nustatytas tik tiek, kiek jis buvo stebimas. Šia liga serga jauni žmonės, ir nežinia, kaip jie jausis po 15-16 metų. Be to, jau ir dabar nustatyta, kad daliai tiriamųjų dimetilo fumaratas sukėlė raudonį“.

Lina Malcienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

L. Malcienės įsitikinimu, vaisto poveikį galima ištirti nuo jo vartojimo pradžios praėjus bent 15 metų. Būtent tiek yra nuo Lietuvoje sergantiesiems IS skiriamo interferono. „Jau įrodyta, kad tai nekenksminga ir saugu, - pabrėžė neurologė. – O kalbant apie agresyvesnius preparatus, jų šalutinis poveikis dar nėra tinkamai ištirtas. Iš tiesų šiuo metu yra tiriama iki dešimt medikamentų, galimų gydyti IS. Dimetilo fumaratas – tik vienas iš jų, o kuo jis geresnis nei kiti – negaliu pasakyti“.

Lietuvoje vaistai vėluoja

„Vakarų Lietuvos medicinai“ pasidomėjus, kiek ligonių, gydant įprastais medikamentais, patiria ligos paūmėjimą, gydytoja paaiškino, jog po vieną per metus – apie 40-30 proc. pacientų, po du kasmet – nuo 10 iki 20 proc.

O per kiek laiko Lietuva sulaukia naujausių medikamentų, pripažintų pasaulio medikų? „Žinoma, kad į mūsų šalį jie vėluoja, nors mes, gydytojai, informaciją apie juos gauname, - sakė L. Malcienė. – Tarkim, finbolimodu Europos pacientai jau gydomi visus metus, o Lietuvoje jis dar tik teikiamas registruoti kompensacijai, nes tokie medikamentai yra labai brangūs. Pavyzdžiui, interferonas vienam pacientui gydyti metams įkainojamas apie 40 tūkst. Lt, o finbolimodas – du ar net triskart brangesnis, jo kaina siekia, o gal ir viršija, 100 tūkst. Lt“.

Portalo pašnekovė pabrėžė, kad kiek bevyktų ieškojimų, dar nėra išrastas vienintelis, pats geriausias medikamentas IS gydyti. „Jų yra ne vienas, ir įvairių, bet išskirtinio - ne“, - sakė L. Malcienė.

 vlmedicina.lt

 Parengta pagal https://www.bioportfolio.com/  medžiagą

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų